Administration - en to da translation catalogue (2313 entries)

note: translators: 1: WP_Site_Query, 2: WP_Network_Query
en: Cached and comprehensive site queries improve your network admin experience. The addition of %1$s and %2$s help craft advanced queries with less effort.
da: Cached og omfattende webstedsforespørgsler forbedrer din oplevelse som netværksadministrator. Tilføjelsen af %1$s og %2$s hjælper dig med at lave avancerede forespørgsler med mindre anstrengelser.

en: Multisite, now faster than ever
da: Multisite, nu hurtigere end nogensinde

en: Settings now have an <a href="https://make.wordpress.org/core/2016/07/05/customizer-apis-in-4-6-for-setting-validation-and-notifications/">API for enforcing validation constraints</a>. Likewise, customizer controls now support notifications, which are used to display validation errors instead of failing silently.
da: Indstillinger har nu et <a href="https://make.wordpress.org/core/2016/07/05/customizer-apis-in-4-6-for-setting-validation-and-notifications/">API til at håndhæve valideringsbegrænsninger</a>. Ligeledes understøtter Tilpasser-indstillinger nu notifikationer, som anvendes til at vise valideringsfejl i stedet for at fejle i stilhed.

en: Customizer APIs for Setting Validation and Notifications
da: Tilpasser APIer til notifikationer og validering af indstillinger

en: Masonry 3.3.2, imagesLoaded 3.2.0, MediaElement.js 2.22.0, TinyMCE 4.4.1, and Backbone.js 1.3.3 are bundled.
da: Masonry 3.3.2, imagesLoaded 3.2.0, MediaElement.js 2.22.0, TinyMCE 4.4.1, og Backbone.js 1.3.3 følger med.

en: WordPress will install and use the newest language packs for your plugins and themes as soon as they&#8217;re available from <a href="https://translate.wordpress.org/">WordPress.org&#8217;s community of translators</a>.
da: WordPress vil installere og bruge de nyeste sprogpakker til dine plugins og temaer, så snart de er tilgængelige fra <a href="https://translate.wordpress.org/">fællesskabet af oversættere på WordPress.org</a>.

en: Translations On Demand
da: Oversættelser på efterspørgsel

note: translators: %s: https://make.wordpress.org/core/2016/07/08/enhancing-register_meta-in-4-6/
en: The Meta Registration API <a href="%s">has been expanded</a> to support types, descriptions, and REST API visibility.
da: Meta Registration API <a href="%s">er blevet udvidet</a> til at understøtte typer, beskrivelser og synlighed i REST API.

note: translators: 1: WP_Term_Query, 2: WP_Post_Type
en: A new %1$s class adds flexibility to query term information while a new %2$s object makes interacting with post types more predictable.
da: En ny %1$s klasse tilføjer fleksibilitet til forespørgsler om term-informationer, mens et nyt %2$s objekt gør interaktion med indholdstyper mere forudsigelig.

note: translators: 1: WP_Term_Query, 2: WP_Post_Type
en: %1$s and %2$s
da: %1$s og %2$s

en: The HTTP API now leverages the Requests library, improving HTTP standard support and adding case-insensitive headers, parallel HTTP requests, and support for Internationalized Domain Names.
da: HTTP APIet udnytter nu Requests biblioteket, hvilket forbedrer understøttelsen af HTTP standarder og tilføjer versalfølsomme headers, parallelle HTTP-forespørgsler, og understøttelse af internationaliserede domænenavne.

en: Robust Requests
da: Solide anmodninger

note: translators: %s: https://make.wordpress.org/core/2016/07/06/resource-hints-in-4-6/
en: <a href="%s">Resource hints help browsers</a> decide which resources to fetch and preprocess. WordPress 4.6 adds them automatically for your styles and scripts making your site even faster.
da: <a href="%s">Ressourcehints hjælper browsere</a> med at beslutte hvilke ressourcer at hente og forbehandle. WordPress 4.6 tilføjer dem automatisk til dine CSS-filer og scripts, hvilket vil gøre dit websted endnu hurtigere.

en: As you type, WordPress saves your content to the browser. Recovering saved content is even easier with WordPress 4.6.
da: WordPress gemmer dit indhold til browseren mens du skriver. At genskabe gemt indhold er blevet endnu lettere med WordPress 4.6.

en: Resource Hints
da: Resourcetips

note: translators: %s: Home URL appended with 'wordpress.org'
en: Ever accidentally made a link to %s? Now WordPress automatically checks to make sure you didn&#8217;t.
da: Har du nogensinde ved et uheld lavet et link til %s? Nu tjekker WordPress automatisk for at være sikker på at du ikke gør det.

en: Content Recovery
da: Genskab indhold

en: Inline Link Checker
da: Inline linktjekker

en: The WordPress dashboard now takes advantage of the fonts you already have, making it load faster and letting you feel more at home on whatever device you use.
da: WordPress kontrolpanel udnytter nu de skrifttyper du allerede har, hvilket får det til at gå hurtigere og får dig til at føle dig mere hjemme, uanset hvilken enhed du bruger.

en: Native Fonts
da: Medfødte skrifttyper

en: Don&#8217;t lose your place: stay on the same page while you update, install, and delete your plugins and themes.
da: Bevar overblikket; bliv på den samme side, mens du opdaterer, installerer og sletter dine plugins og temaer.

en: Thank you for updating to the latest version. WordPress %s changes a lot behind the scenes to make your WordPress experience even better!
da: Tak fordi du opdaterer til den seneste version. WordPress %s ændrer en masse bag scenen for at gøre din oplevelse med WordPress endnu bedre!

en: Streamlined Updates
da: Strømlinede opdateringer

note: translators: %s: Number of failed updates
en: %s update failed.
da: %s opdatering fejlede.

note: translators: %s: Number of failed updates
en: %s updates failed.
da: %s opdateringer fejlede.

en: Search installed plugins...
da: Søg i installerede plugins...

en: You can find new plugins to install by searching or browsing the directory right here in your own Plugins section.
da: Du kan finde nye plugins at installere ved at søge eller browse i biblioteket lige her i din egen pluginsektion.

en: Plugins hook into WordPress to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core WordPress application by thousands of developers all over the world. All plugins in the official <a href="%s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> are compatible with the license WordPress uses.
da: Plugins hægter sig på WordPress' funktioner og udvider dine muligheder som bruger. Plugins udvikles uafhængigt af kernekoden i WordPress af tusinder af udviklere over hele verden. Alle plugins i det officielle <a href="%s" target="_blank">WordPress plugin-bibliotek</a> er forenelige med den licens, som WordPress bruger.

en: Search plugins by:
da: Søg plugins efter:

en: Convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
da: Konverter eksisterende kategorier til tags eller tags til kategorier efter valg.

en: Import posts from an RSS feed.
da: Importer indlæg fra et RSS-feed.

en: Import posts from LiveJournal using their API.
da: Importer indlæg fra LiveJournal ved at benytte deres API.

en: Import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
da: Importer indlæg og kommentarer fra en Movable Type eller TypePad blog.

en: Import links in OPML format.
da: Importer links i OPML-format.

en: Import posts &amp; media from Tumblr using their API.
da: Importer indlæg &amp; medier fra Tumblr ved at benytte deres API.

en: Import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
da: Importer indlæg, sider, kommentarer, brugerdefinerede felter, kategorier og tags fra en WordPress eksportfil.

en: Import posts, comments, and users from a Blogger blog.
da: Importer indlæg, kommentarer og brugere fra en Blogger-blog.

[ctx: plugin]
note: translators: %s: plugin name
en: Delete %s
da: Slet %s

[ctx: plugin]
note: translators: %s: plugin name
en: Deactivate %s
da: Deaktiver %s

[ctx: plugin]
note: translators: %s: plugin name
en: Network Deactivate %s
da: Deaktiver %s på netværk

en: By default, new users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain a password reset link. Uncheck the box if you don&#8217;t want to send the new user a welcome email.
da: Som standard vil nye brugere modtage en e-mail med besked om, at de er blevet oprettet som bruger på dit websted. Denne e-mail vil også indeholde et link til at genskabe adgangskoden. Fjern markeringen i boksen hvis du ikke ønsker at sende en velkomstmail til den nye bruger.

en: New users are automatically assigned a password, which they can change after logging in. You can view or edit the assigned password by clicking the Show Password button. The username cannot be changed once the user has been added.
da: Nye brugere får automatisk tildelt en adgangskode, som de kan ændre efter de er logget ind. Du kan se eller ændre den tildelte adgangskode ved at klikke på Vis adgangskode-knappen. Brugernavnet kan ikke ændres, når først brugeren er tilføjet.

[ctx: plugin]
note: translators: %s: Plugin name
en: %s was successfully deleted.
da: %s blev slettet.

en: The search for installed plugins will search for terms in their name, description, or author.
da: Søgningen efter installerede plugins vil søge efter udtryk i deres navn, beskrivelse eller forfatter.

en: Custom Logo
da: Eget logo

en: Confirm use of potentially weak password
da: Bekræft brug af potentiel svag adgangskode

en: Sorry, you are not allowed to add users to this network.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at tilføje brugere til dette netværk.

en: Sorry, you are not allowed to create users.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at oprette brugere.

en: New version available. <button class="button-link" type="button">Update now</button>
da: Ny version tilgængelig. <button class="button-link" type="button">Opdater nu</button>

en: Sorry, you are not allowed to update themes for this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at opdatere temaer på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to update this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at opdatere dette websted.

en: The Theme Installer screen requires JavaScript.
da: Skærmbilledet med temainstalleringen kræver JavaScript.

en: <strong>ERROR</strong>: "Table Prefix" is invalid.
da: <strong>FEJL</strong>: "Table Prefix" er ugyldigt.

en: Sorry, you are not allowed to edit templates for this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at redigere skabeloner på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to deactivate plugins for this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at deaktivere plugins på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to activate plugins for this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at aktivere plugins på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to edit plugins for this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at redigere plugins på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to modify unregistered settings for this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at ændre uregistrerede indstillinger på dette websted.

en: Manage with Live Preview
da: Håndter i Live forhåndsvisning

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at administrere indstillinger på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to delete this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til slette dette websted.

note: translators: %s: WordPress Planet URL
en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project and the <a href="%s">WordPress Planet</a>.
da: <strong>WordPress Nyheder</strong> &mdash; Seneste nyheder fra det officielle WordPress-projekt og <a href="%s">WordPress Planet</a>.

en: Sorry, you are not allowed to add links to this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at tilføje links på dette websted.

note: translators: %s: WordPress Planet URL
en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project, the <a href="%s">WordPress Planet</a>, and popular plugins.
da: <strong>WordPress Nyheder</strong> &mdash; Seneste nyheder fra det officielle WordPress-projekt, <a href="%s">WordPress Planet</a> og populære plugins.

en: Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from <a href="https://gravatar.com">Gravatar</a>.
da: Hej, dette er en kommentar.
    For at komme i gang med at moderere, redigere og slette kommentarer, skal du gå til  kommentarskærmbilledet i kontrolpanelet.
    Kommentaravatarer kommer fra <a href="https://gravatar.com">Gravatar</a>.

[ctx: theme]
note: translators: %s: Theme name
en: %s was successfully deleted.
da: %s blev slettet.

en: A WordPress Commenter
da: En WordPress-kommentator

en: News
da: Nyheder

en: Photography
da: Fotografi

en: Portfolio
da: Portefølje

en: Please update WordPress now
da: Opdater venligst WordPress nu

note: translators: %s: Number of plugins
en: %s plugin successfully updated.
da: %s plugin opdateret.

note: translators: %s: Number of themes
en: %s theme successfully updated.
da: %s tema opdateret.

note: translators: %s: Number of plugins
en: %s plugins successfully updated.
da: %s plugins opdateret.

note: translators: %s: Number of themes
en: %s themes successfully updated.
da: %s temaer opdateret.

en: Education
da: Uddannelse

en: Entertainment
da: Underholdning

en: Food & Drink
da: Spise og drikke

en: Grid Layout
da: Gitter-layout

note: translators: 1: Codex URL to release notes, 2: new WordPress version, 3: URL to network admin, 4: accessibility text
en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">Please update now</a>.
da: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> er tilgængelig! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">Opdater venligst nu</a>.

note: translators: 1: Codex URL to release notes, 2: new WordPress version
en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! Please notify the site administrator.
da: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> er tilgængelig! Giv venligst administratoren af webstedet besked.

en: This will replace the current editor content with the last backup version. You can use undo and redo in the editor to get the old content back or to return to the restored version.
da: Dette vil erstatte det nuværende indhold i editoren med seneste backup. Du kan bruge Fortryd og Annuller Fortryd i editoren for at få det gamle indhold igen eller vende tilbage til den gendannede version.

en: Close media attachment panel
da: Luk panelet for vedhæftede medier

en: Info
da: Information

en: Need help? Use the Help tab above the screen title.
da: Brug for hjælp? Benyt Hjælpe-fanen ovenover skærmtitlen.

en: Embed Template
da: Indlejr skabelon

en: Embed 404 Template
da: Indlejr 404-skabelon

en: Embed Content Template
da: Indlejr indholdsskabelon

en: Embed Footer Template
da: Indlejr footer-skabelon

en: Embed Header Template
da: Indlejr header-skabelon

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at få adgang til denne side.

[ctx: plugin]
en: Active
da: Aktivt

en: (Private post)
da: (Privat indlæg)

en: No plugin specified.
da: Intet plugin angivet.

en: Plugin could not be deleted.
da: Plugin kunne ikke slettes.

en: Sorry, you are not allowed to update plugins for this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at opdatere plugins på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at installere plugins på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to edit the links for this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at redigere links på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to manage plugins for this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at administrere plugins på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to delete plugins for this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at slette plugins på dette websted.

en: No theme specified.
da: Intet tema angivet.

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at installere temaer på dette websted.

en: Update failed.
da: Opdatering mislykkedes.

en: Theme could not be deleted.
da: Temaet kunne ikke slettes.

en: Sorry, you are not allowed to delete themes on this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at slette temaer på dette websted.

en: You can filter the list of posts by post status using the text links above the posts list to only show posts with that status. The default view is to show all posts.
da: Du kan filtrere listen af indlæg efter indlægstatus ved at benytte tekstlinks ovenover indlægslisten , så der kun vises indlæg med den status. Standardvisningen er at alle indlæg vises.

en: Sorry, you are not allowed to export the content of this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at eksportere indholdet på dette websted.

en: Close the Customizer and go back to the previous page
da: Luk Tilpasseren og gå tilbage til forrige side.

[ctx: admin screen]
note: translators: %s: taxonomy name
en: &larr; Back to %s
da: &larr; Tilbage til %s

en: Sorry, you are not allowed to customize headers.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at tilpasse headers.

en: Sorry, you are not allowed to import content.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at importere indhold.

en: Release Design Lead
da: Designleder for udgivelse

en: Release Deputy
da: Næstformand for udgivelse

en: JavaScript Library Updates
da: Opdatering af JavaScript-biblioteker

en: Editor Improvements
da: Forbedringer af editoren

note: translators: %s: Codex URL
en: Allow <a href="%s">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
da: Tillad <a href="%s">trackbacks og pingbacks</a> på denne side.

note: translators: %s: Codex URL
en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="%s">use in your theme</a>.
da: Egne felter kan bruges til at tilføje ekstra metadata til et indlæg, som du så kan <a href="%s">bruge i dit tema</a>

note: translators: %s: Codex URL
en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites, they&#8217;ll be notified automatically using <a href="%s">pingbacks</a>, no other action necessary.
da: Trackbacks er en måde at meddele ældre blog-systemer, at du har linket til dem. Hvis du linker til andre WordPress-websteder, vil de blive underrettet automatisk ved hjælp af <a href="%s">pingbacks</a>, uden du behøver at gøre mere.

note: translators: %s: Codex URL
en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="%s">Learn more about manual excerpts</a>.
da: Uddrag er valgfrie håndlavede resumeer af dit indhold, der kan bruges i dit tema. <a href="%s">Lær mere om manuelle uddrag</a>.

en: The Text mode allows you to enter HTML along with your post text. Note that &lt;p&gt; and &lt;br&gt; tags are converted to line breaks when switching to the Text editor to make it less cluttered. When you type, a single line break can be used instead of typing &lt;br&gt;, and two line breaks instead of paragraph tags. The line breaks are converted back to tags automatically.
da: Tekst-tilstand gør det muligt at indtaste HTML sammen med dit indlægs tekst. Bemærk at &lt;p&gt; og &lt;br&gt; tags konverteres til linjeskift, når der skiftes til teksteditoren for at gøre den mindre rodet. Når du skriver, kan en enkelt linjeskift anvendes i stedet for at skrive &lt;br&gt;, og to linjeskift i stedet for afsnittags. Linjeskift konverteres tilbage til tags automatisk.

en: Visual mode gives you an editor that is similar to a word processor. Click the Toolbar Toggle button to get a second row of controls.
da: Visuel tilstand giver dig en editor, der ligner et tekstbehandlingsprogram. Klik på knappen til visning af værktøjslinje for at få en ekstra række knapper.

en: Error saving media file.
da: Kunne ikke gemme mediefil.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file restored from the trash. | %s media files restored from the trash.
da[0]: %s mediefilen gendannet fra papirkurven.
da[1]: %s mediefilerne gendannet fra papirkurven.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file moved to the trash. | %s media files moved to the trash.
da[0]: %s mediefil flyttet til papirkurven.
da[1]: %s mediefiler flyttet til papirkurven.

en: Media file attached.
da: Mediefil vedhæftet.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file attached. | %s media files attached.
da[0]: %s mediefil vedhæftet.
da[1]: %s mediefiler vedhæftet.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file permanently deleted. | %s media files permanently deleted.
da[0]: %s mediefil slettet permanent.
da[1]: %s mediefiler slettet permanent.

en: Media file detached.
da: Mediefil løsrevet.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file detached. | %s media files detached.
da[0]: %s mediefil løsrevet.
da[1]: %s mediefiler løsrevet.

en: Media file updated.
da: Mediefil opdateret.

note: translators: 1: theme name, 2: version number translators: 1: plugin name, 2: version number
en: View %1$s version %2$s details
da: Vis detaljer til %1$s om version %2$s

en: <strong>Publish</strong> &mdash; You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). The Password protected option allows you to set an arbitrary password for each post. The Private option hides the post from everyone except editors and administrators. Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
da: <strong>Udgiv</strong> &mdash; Du kan sætte betingelserne for at udgive dit indlæg i Udgiv-boksen. For status, synlighed, og udgiv (straks) skal du klikke på linket Rediger for at få vist flere valgmuligheder. Synlighed indeholder muligheden for adgangskodebeskyttelse af et indlæg eller at vise det i toppen af din blog på ubestemt tid (fastgjort). Med adgangsbeskyttelse kan du vælge en vilkårlig adgangskode for hvert indlæg. Den private valgmulighed skjuler indlægget for alle undtagen redaktører og administratorer. Under Udgiv (straks) kan du angive en fremtidig eller tidligere dato, så du kan planlægge om et indlæg skal udgives i fremtiden eller med tilbagevirkende kraft.

note: translators: %s: edit page url
en: User has been added to your site. <a href="%s">Edit user</a>
da: Bruger er blevet tilføjet til dit websted. <a href="%s">Rediger bruger</a>

note: translators: %s: new email
en: There is a pending change of your email to %s.
da: Der er en afventende ændring af din e-mail til %s.

en: Error while saving the new email address. Please try again.
da: Kunne ikke gemme den nye e-mailadresse. Prøv venligst igen.

en: You can narrow the list by file type/status or by date using the dropdown menus above the media table.
da: Du kan indsnævre listen efter filtype/-status eller efter dato ved hjælp af rullemenuerne over medietabellen.

en: New theme activated.
da: Nyt tema aktiveret.

en: The following themes are installed but incomplete.
da: De følgende temaer er installeret men mangelfulde.

en: Settings saved and theme activated.
da: Indstillinger gemt og tema aktiveret.

en: Your database password.
da: Adgangskode til din database.

en: https://wordpress.org/themes/
da: https://da.wordpress.org/themes/

en: Your database username.
da: Brugernavn til din database.

en: The name of the database you want to use with WordPress.
da: Navnet på databasen du vil bruge med WordPress.

en: Sorry, you are not allowed to manage this item.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at håndtere dette element.

[ctx: plugin]
note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: %1$s by %2$s
da: %1$s af %2$s

note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: %1$s by %2$s (will also <strong>delete its data</strong>)
da: %1$s af %2$s (vil også <strong>slette tilhørende data</strong>)

note: translators: 1: UTC abbreviation, 2: UTC time
en: Universal time (%1$s) is %2$s.
da: Universel tid (%1$s) er %2$s.

note: translators: %s: new admin email
en: There is a pending change of the admin email to %s.
da: Der er en afventende ændring af administrator e-mailen til %s.

en: WordPress has been installed. Thank you, and enjoy!
da: WordPress er blevet installeret. Tak og god fornøjelse!

en: Dismiss the welcome panel
da: Afvis velkomstpanelet

note: translators: %s: DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES
en: The constant %s cannot be defined when installing WordPress.
da: Konstanten %s kan ikke defineres, når WordPress installeres.

note: translators: %s: wp-config.php
en: Your %s file has an empty database table prefix, which is not supported.
da: Din fil, %s, har et tomt præfiks for databasetabeller, hvilket ikke er understøttet.

en: Reviews
da: Anmeldelser

en: Theme zip file
da: Tema zip fil

en: Attach to existing content
da: Tilføj til eksisterende indhold

en: Click the image to edit or update
da: Klik på billedet for at redigere eller opdatere

en: Read all reviews on WordPress.org or write your own!
da: Læs alle anmeldelser på WordPress.org eller skriv din egen!

note: translators: 1: number of stars (used to determine singular/plural), 2: number of reviews
en: Reviews with %1$d star: %2$s. Opens in a new window. | Reviews with %1$d stars: %2$s. Opens in a new window.
da[0]: Anmeldelser med %1$d stjerne: %2$s. Åbner i et nyt vindue.
da[1]: Anmeldelser med %1$d stjerner: %2$s. Åbner i et nyt vindue.

en: You are using a development version of WordPress. These feature plugins are also under development. <a href="%s">Learn more</a>.
da: Du benytter en udviklerversion af WordPress. Disse udvalgte plugins er også under udvikling. <a href="%s">Lær mere</a>.

en: scale width
da: skaler bredde

en: scale height
da: skaler højde

en: New dimensions:
da: Nye dimensioner:

en: Thumbnail Settings Help
da: Hjælp til indstillinger for miniaturebilleder

en: selection height
da: markeringshøjde

en: Scale Image Help
da: Hjælp til billedskalering

en: Image Crop Help
da: Hjælp til billedbeskæring

en: selection width
da: markeringsbredde

en: crop ratio width
da: breddeforhold i beskæring

en: crop ratio height
da: højdeforhold i beskæring

en: View more comments
da: Vis flere kommentarer

en: Taxonomy Template
da: Taksonomi-skabelon

en: Date Template
da: Dato-skabelon

en: Singular Template
da: Singulær-skabelon

en: Single Page
da: Individuel side

[ctx: dashboard]
note: translators: 1: type of comment, 2: post link, 3: notification if the comment is pending
en: %1$s on %2$s %3$s
da: %1$s til %2$s %3$s

en: Dismiss the browser warning panel
da: Afvis advarselspanelet for browser

[ctx: comments]
note: translators: Number of comments in moderation
en: %s comment in moderation | %s comments in moderation
da[0]: %s kommentar til moderation
da[1]: %s kommentarer til moderation

en: View this comment
da: Vis denne kommentar

note: translators: %s: taxonomy term name
en: Delete &#8220;%s&#8221;
da: Slet &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
da: Flyt &#8220;%s&#8221; til papirkurven

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
da: Slet &#8220;%s&#8221; permanent

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Trash
da: Genskab &#8220;%s&#8221; fra papirkurven

en: No plugins found for &#8220;%s&#8221;.
da: Ingen plugins fundet for &#8220;%s&#8221;.

note: translators: %s: attachment title
en: Attach &#8220;%s&#8221; to existing content
da: Vedhæft &#8220;%s&#8221; til eksisterende indhold

en: Search for plugins in the WordPress Plugin Directory.
da: Søg efter plugins i WordPress Plugin Directory.

en: Update progress
da: Fremgang af opdatering

en: Another update is currently in progress.
da: En anden opdatering er allerede i gang.

note: translators: %s: taxonomy term name
en: View &#8220;%s&#8221; archive
da: Vis arkiv for &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: post title translators: %s: taxonomy term name
en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
da: Lynrediger &#8220;%s&#8221; inline

en: Edit this comment
da: Rediger denne kommentar

[ctx: attachment filter]
en: Trash
da: Papirkurv

note: translators: %s: title of the post the attachment is attached to
en: Detach from &#8220;%s&#8221;
da: Løsriv fra &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: stream_get_contents()
en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function %s
da: PHP-udvidelsen ssh2 er tilgængelig, men vi påkræver PHP5-funktionen %s

en: Quick edit this comment inline
da: Lynrediger denne kommentar inline

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title translators: %s: taxonomy term name
en: &#8220;%s&#8221; (Edit)
da: &#8220;%s&#8221; (Rediger)

en: Restore this comment from the spam
da: Genskab denne kommentar fra spam

note: translators: %s: importer slug
en: The %s importer is invalid or is not installed.
da: Denne %s importer er ugyldig eller ikke installeret.

[ctx: comment status]
en: Pending
da: Afventer

note: translators: %d: custom header width translators: %d: custom header height
en: %d pixels
da: %dpx

note: translators: %s: size in pixels
en: Suggested width is %s.
da: Foreslået bredde er %s.

note: translators: %s: size in pixels
en: Suggested height is %s.
da: Foreslået højde er %s.

note: translators: %s: size in pixels
en: Images should be at least %s wide.
da: Billeder skal være mindst %s brede.

note: translators: %s: size in pixels
en: Images should be at least %s tall.
da: Billeder skal være mindst %s høje.

en: Send User Notification
da: Send brugernotifikation

en: Send the new user an email about their account.
da: Send den nye bruger en e-mail om dennes konto.

[ctx: menu location]
note: translators: %s: menu name
en: (Currently set to: %s)
da: (Nuværende sat til: %s)

note: translators: %s: site link
en: Welcome to %s. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
da: Velkommen til %s. Dette er dit første indlæg. Redigér eller slet det, og begynd så at blogge!

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed one security issue.
da: <strong>Version %s</strong> tog hånd om ét sikkerhedsproblem.

en: https://en.gravatar.com/
da: https://da.gravatar.com/

note: translators: %s: Gravatar URL
en: You can change your profile picture on <a href="%s">Gravatar</a>.
da: Du kan ændre dit profilbillede på <a href="%s">Gravatar</a>.

en: Profile Picture
da: Profilbillede

en: Security Releases
da: Sikkerhedsudgivelser

en: Maintenance Releases
da: Vedligeholdelsesudgivelser

en: Maintenance and Security Releases
da: Vedligeholdelses- og sikkerhedsudgivelser

en: Plain
da: Klar

en: WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. Custom URL structures can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
da: WordPress tilbyder dig muligheden for at oprette en brugerdefineret URL for dine permanente links og arkiver, Brugerdefinerede URL'er kan forbedre æstetik, brugervenlighed og fremadrettet kompatiblitet for dine links. En <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">række af tags er tilgængelige</a>, og her nogle eksempler, som du kan starte med.

en: Permalinks can contain useful information, such as the post date, title, or other elements. You can choose from any of the suggested permalink formats, or you can craft your own if you select Custom Structure.
da: Permanente links kan indeholde brugbar information, såsom indlægsdatoen, titlen, eller andre elementer. Du kan vælge et af de foreslående permalinkformater, eller du kan fremstille din egen, hvis du vælger Brugerdefineret struktur.

note: translators: %s: Codex URL
en: Need more help? <a href="%s">We got it</a>.
da: Brug for mere hjælp? <a href="%s">Værsgo</a>.

note: translators: %s: localhost
en: You should be able to get this info from your web host, if %s doesn&#8217;t work.
da: Du burde kunne få denne information hos din udbyder, hvis %s ikke virker.

note: translators: %s: wp-config.php
en: Sorry, but I can&#8217;t write the %s file.
da: Beklager, men jeg kan ikke skrive til %s-filen.

note: translators: %s: wp-config.php
en: You can create the %s manually and paste the following text into it.
da: Du kan oprette %s ved håndkraft og indsætte følgende tekst i den.

note: translators: 1: wp-config-sample.php, 2: wp-config.php
en: If for any reason this automatic file creation doesn&#8217;t work, don&#8217;t worry. All this does is fill in the database information to a configuration file. You may also simply open %1$s in a text editor, fill in your information, and save it as %2$s.
da: Hvis denne fil ikke oprettes af den ene eller anden grund, så fortvivl ikke. Det eneste denne øvelse gør, er at fylde databaseoplysningerne i konfigurationsfilen. Du kan også bare åbne %1$s i en teksteditor, udfylde informationerne og gemme filen som %2$s.

note: translators: %s: wp-config.php
en: We&#8217;re going to use this information to create a %s file.
da: Vi vil bruge disse informationer til at oprette en %s fil.

note: translators: %s: wp-content/uploads
en: Default is %s
da: Standard er %s

note: translators: %s: style.css
en: The theme is missing the %s stylesheet.
da: Temaet mangler %s stylesheet'et.

note: translators: 1: .po 2: .mo
en: The language pack is missing either the %1$s or %2$s files.
da: Sprogpakken mangler enten %1$s eller %2$s-filerne.

note: translators: %s: index.php
en: The theme is missing the %s file.
da: Temaet mangler %s-filen.

note: translators: %s: style.css
en: The %s stylesheet doesn&#8217;t contain a valid theme header.
da: %s stylesheet'et indeholder ikke en gyldig tema-header.

en: If you have marked themes as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
da: Hvis du har markeret temaer som favoritter på WordPress.org, kan du gennemse dem her.

[ctx: themes]
en: Favorites
da: Favoritter

en: Database repair results
da: Resultater for reparering af database

en: Allow automatic database repair
da: Tillad automatisk reparering af database

en: Before getting started
da: Før du starter

en: Successful database connection
da: Databaseforbindelse oprettet

en: Check secret keys
da: Tjek hemmelige nøgler

en: WordPress database repair
da: Reparering af WordPress-database

en: Set up your database connection
da: Opsæt din databaseforbindelse

note: translators: %s: nav menu title
en: %s has been updated.
da: %s blev opdateret.

note: translators: %s: walker class name
en: The Walker class named %s does not exist.
da: Walker class'en med navnet %s findes ikke.

note: translators: 1: drop-in constant name, 2: wp-config.php
en: Requires %1$s in %2$s file.
da: Kræver %1$s i %2$s fil.

note: translators: %s: file name
en: You are about to delete %s.
da: Du er ved at slette %s.

note: translators: %s: date and time
en: Standard time begins on: %s.
da: Normaltid begynder den: %s.

note: translators: %s: date and time
en: Daylight saving time begins on: %s.
da: Sommertid begynder den: %s.

note: translators: %s: mu-plugins directory name
en: Files in the %s directory are executed automatically.
da: Filer i %s mappen eksekveres automatisk.

en: Sorry, you are not allowed to manage these items.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at håndtere disse elementer.

en: This will clear all items from the inactive widgets list. You will not be able to restore any customizations.
da: Dette vil fjerne alle emner fra listen over inaktive widgets. Du vil ikke kunne genetablere nogen tilpasninger.

en: Users list
da: Brugerliste

en: Clear Inactive Widgets
da: Ryd inaktive widgets

en: Users list navigation
da: Brugerliste navigation

en: One of the selected users is not a member of this site.
da: En af de valgte brugere er ikke medlem af dette websted.

en: Filter users list
da: Filtrér brugerliste

en: Media items list
da: Medieliste

en: Media items list navigation
da: Medieliste navigation

en: Filter media items list
da: Filtrer medieliste

en: Themes list
da: Temaliste

note: translators: %s: file extension
en: %s files
da: %s filer

en: Install Parent Theme
da: Installér forældretema

en: Filter themes list
da: Filtrér temaliste

en: All selected plugins are up to date.
da: Alle valgte plugins er opdaterede.

en: The selected plugin has been <strong>deleted</strong>.
da: Det valgte plugin er blevet <strong>slettet</strong>.

en: Plugins list
da: Pluginliste

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (active)
da: Redigerer %s (aktiv)

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (active)
da: Browser %s (aktiv)

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (inactive)
da: Redigerer %s (inaktiv)

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (inactive)
da: Browser %s (inaktiv)

en: Filter plugins list
da: Filtrer plugin-listen

en: Plugins list navigation
da: Plugins-liste navigation

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Documentation on Nginx configuration</a>.
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Dokumentation om Nginx konfiguration</a>.

note: translators: %s: local time
en: Local time is %s.
da: Lokal tid er %s.

[ctx: site]
en: Add New
da: Tilføj nyt

en: Links list
da: Liste over links

en: Get Version %s
da: Få version %s

en: Toggle panel: %s
da: Vis eller skjul panel %s

en: Edit permalink
da: Rediger permanent link

note: translators: 1: Site Wide Only: true, 2: Network: true
en: The %1$s plugin header is deprecated. Use %2$s instead.
da: %1$s plugin-headeren er afviklet. Brug %2$s i stedet.

en: Saving revision&hellip;
da: Gemmer revisioner...

en: Select a user
da: Vælg en bruger

en: Site: %s
da: Websted: %s

note: translators: user login
en: What should be done with content owned by %s?
da: Hvad skal der ske med indholdet, der ejes af %s?

en: User has no sites or content and will be deleted.
da: Brugeren har ingen websteder eller indhold og vil blive slettet.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, the user will be permanently removed.
da: Når du trykker &#8220;Bekræft sletning&#8221;, vil brugeren blive fjernet permanent.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, these users will be permanently removed.
da: Når du trykker &#8220;Bekræft sletning&#8221;, vil disse brugere blive fjernet permanent.

en: Theme Footer
da: Tema footer

en: Theme Header
da: Tema header

en: Invalid image URL
da: Ugyldig billedurl

en: You have chosen to delete the user from all networks and sites.
da: Du har valgt at slette brugeren fra alle netværk og websteder.

en: You have chosen to delete the following users from all networks and sites.
da: Du har valgt at slette følgende brugere fra alle netværk og websteder.

en: Warning! User %s cannot be deleted.
da: Advarsel! Bruger %s kan ikke slettes.

en: Warning! User cannot be deleted. The user %s is a network administrator.
da: Advarsel! Bruger kan ikke slettes. Bruger %s er netværksadministrator.

en: Boxes
da: Bokse

en: %s column | %s columns
da[0]: %s kolonne
da[1]: %s kolonner

en: Pagination
da: Paginering

en: View Mode
da: Visningstilstand

en: No role
da: Ingen rolle

[ctx: no user roles]
en: None
da: Ingen

en: View all drafts
da: Vis alle kladder

note: translators: 1: comment author, 2: notification if the comment is pending
en: From %1$s %2$s
da: Fra %1$s %2$s

en: Items list
da: Emneliste

en: Items list navigation
da: Emneliste navigation

en: Additional settings
da: Yderligere indstillinger

note: translators: 1: Title of an update, 2: Error message
en: An error occurred while updating %1$s: %2$s
da: En fejl opstod under opdateringen af %1$s: %2$s

note: translators: date and time format for recent posts on the dashboard, from a different calendar year, see https://secure.php.net/date
en: M jS Y
da: j. F Y

en: Network Only
da: Kun netværk

en: Saving&hellip;
da: Gemmer&hellip;

en: End date:
da: Slutdato:

note: translators: %s: the new user
en: User %s added
da: Bruger %s tilføjet

[ctx: comments]
note: translators: %s: all comments count
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: pending comments count
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Afventer <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Afventer <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: approved comments count
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Godkendt <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Godkendt <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: trashed comments count
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>

[ctx: column name]
en: Submitted On
da: Udgivet den

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to initialize a SFTP subsystem session with the SSH2 Server %s
da: Det lykkedes ikke at initialisere en SFTP undersystemssession med SSH2 serveren %s

en: No pending comments
da: Ingen afventende kommentarer

en: Network Active
da: Netværksaktive

en: Filter items list
da: Filtrer emnelisten

en: Content to export
da: Indhold at eksportere

note: translators: %s: default category
en: Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
da: At slette en kategori sletter ikke indlæggene i den kategori. I stedet vil indlæg, der kun var tilknyttet den kategori, placeres i kategorien %s.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt using the Screen Options tab.
da: Du kan vise indlæg i en simpel titelliste eller med et uddrag ved at bruge fanen Skærmindstillinger.

note: translators: %s: comment date
en: Submitted on: %s
da: Indsendt den: %s

[ctx: comment]
en: Permalink:
da: Permanent link:

en: Page scheduled for: %s.
da: Side planlagt til: %s.

en: Page draft updated.
da: Sidekladde opdateret.

en: Page published.
da: Side udgivet.

en: Page submitted.
da: Side indsendt.

en: Post submitted.
da: Indlæg indsendt.

en: Post scheduled for: %s.
da: Indlæg planlagt til: %s.

en: Post draft updated.
da: Indlægskladde opdateret.

en: Post published.
da: Indlæg udgivet.

en: View page
da: Se side

en: Preview page
da: Preview side

en: Comments list
da: Kommentarliste

en: Preview post
da: Forhåndsvis indlæg

en: Filter comments list
da: Filtrer kommentarlisten

en: Comments list navigation
da: Kommentarliste navigation

en: In the <strong>Submitted On</strong> column, the date and time the comment was left on your site appears. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site.
da: I <strong>Lagt på</strong> kolonne, står dato og tid for hvornår kommentaren blev lagt på din side. Klikker du på dato/tid-linket, vil du komme hen til kommentaren på selve siden.

en: In the <strong>Comment</strong> column, hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
da: I <strong>Kommentar</strong> kolonnen, når du holder musen over en kommentar, så får du mulighed for at godkende, svare (og godkende), lynredigere, redigere, markere som spam eller slette den pågældende kommentar.

en: The current theme does not support a flexible sized header image.
da: Det nuværende tema understøtter ikke en fleksibel størrelse på dit header-billede.

note: translators: 1: comments count 2: post title
en: Comments (%1$s) on &#8220;%2$s&#8221;
da: Kommentarer (%1$s) til &#8220;%2$s&#8221;

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at redigere kommentarer.

en: The current theme does not support uploading a custom header image.
da: Det nuværende tema understøtter i upload af dit eget header-billede

note: translators: %s: comment link
en: In reply to %s.
da: Svar på %s.

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it?
da: Du benytter en automatisk genereret adgangskode for din konto. Vil du ændre den?

en: You have specified this user for removal:
da: Du har markeret denne bruger til sletning:

note: translators: 1: User's display name.
en: Log %s out of all locations.
da: Log %s ud fra alle placeringer.

en: Did you lose your phone or leave your account logged in at a public computer? You can log out everywhere else, and stay logged in here.
da: Mistede du din telefon, eller glemte du at logge ud fra en offentlig computer? Du kan logge ud fra alle andre steder og forblive logget ind her.

en: Cancel password change
da: Annuller ændring af adgangskode

en: Generate Password
da: Generer adgangskode

en: Account Management
da: Kontohåndtering

en: Sessions
da: Sessioner

en: Log Out Everywhere Else
da: Log ud fra alle andre steder

note: translators: The non-breaking space prevents 1Password from thinking the text "log in" should trigger a password save prompt.
en: You will need this password to log&nbsp;in. Please store it in a secure location.
da: Du skal bruge denne adgangskode til at logge ind. Opbevar det venligst sikkert.

en: No approved comments
da: Ingen godkendte kommentarer

en: %s pending comment | %s pending comments
da[0]: %s afventende kommentar
da[1]: %s afventende kommentarer

en: %s approved comment | %s approved comments
da[0]: %s godkendt kommentar
da[1]: %s godkendte kommentarer

en: No comments
da: Ingen kommentarer

en: Image could not be processed.
da: Billede kunne ikke behandles.

en: %s comment | %s comments
da[0]: %s kommentar
da[1]: %s kommentarer

note: translators: %s: plugin name
en: Edit %s
da: Rediger %s

en: Confirm use of weak password
da: Bekræft brug af svag adgangskode

en: Confirm Password
da: Bekræft adgangskode

note: Translators: 1: wp-config.php; 2: Secret key service URL.
en: While you are editing your %1$s file, take a moment to make sure you have all 8 keys and that they are unique. You can generate these using the <a href="%2$s">WordPress.org secret key service</a>.
da: Mens du ændrer filen %1$s, så brug et øjeblik på at sørge for, at du har sat alle 8 nøgler, og at de er unikke. Du kan generere dem ved at benytte <a href="%2$s">WordPress.org hemmelig nøgle-service</a>.

en: Show more details
da: Vis for flere detaljer

en: Live Preview &#8220;%s&#8221;
da: Live forhåndsvisning &#8220;%s&#8221;

en: %s post by this author | %s posts by this author
da[0]: %s indlæg af denne forfatter
da[1]: %s indlæg af denne forfatter

en: This category already exists.
da: Denne kategori eksisterer allerede.

en: Last page
da: Sidste side

en: More actions
da: Flere handlinger

note: translators: %s: post link
en: In response to: %s
da: Som svar på: %s

en: Comment status
da: Kommentarstatus

note: translators: %s: comment link
en: In reply to: %s
da: Som svar til %s:

en: Date and time
da: Dato og tid

en: First page
da: Første side

en: Enter the address here if you <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">want your site home page to be different from your WordPress installation directory.</a>
da: Indtast adressen her, hvis du <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">ønsker, at dit websteds startside skal være forskellig fra din WordPress-installationsmappe.</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Revisions Management</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Håndtering af revisioner</a>

en: You can also embed media from many popular websites including Twitter, YouTube, Flickr and others by pasting the media URL on its own line into the content of your post/page. Please refer to the Codex to <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">learn more about embeds</a>.
da: Du kan også indlejre medier fra mange populære tjenester, såsom Twitter, YouTube, Flickr m.fl. ved at indsætte medie-URL'en på sin egen linje i din side eller dit indlæg. Kik venligst i kodekset for at <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">lære mere om indlejringer</a>.

en: <strong>Format</strong> &mdash; Post Formats designate how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
da: <strong>Format</strong> — Indlægsformat angiver, hvordan dit tema vil vise et specifikt indlæg. For eksempel kunne du have et <em>standard</em>-blogindlæg med en titel og afsnit, eller en kort <em>sidebemærkning</em>, som udelader titlen og indeholder en kort (status) meddelelse. Kig i kodekset for <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">at se beskrivelser af hvert indlægsformat</a>. Dit tema giver mulighed for at bruge alle eller nogle af de ti mulige indlægsformater.

en: WordPress is not notifying any <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">visibility settings</a>.
da: WordPress underretter ingen <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">opdateringstjenester</a> på grund af dit websteds <a href="%s">synlighedsindstilling</a>.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Tags</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Dokumentation om tags</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Dokumentation om skriveindstillinger</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation om at tilføje nye sider</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Dokumentation om håndtering af sider</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Dokumentation om menuer</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Dokumentation om import</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Dokumentation om brugerdefineret baggrund</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Dokumentation om håndtering af plugins</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Dokumentation om widgets</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Dokumentation om kontrolpanel</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Dokumentation om link-kategorier</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Dokumentation om håndtering af indlæg</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Dokumentation om kategorier</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation om installering af plugins</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation om at tilføje nye brugere</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Dokumentation om læseindstillinger</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation om oprettelse af links</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Dokumentation om diskussionsindstillinger</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Dokumentation om permalink-indstillinger</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentation on User Profiles</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Dokumentation om brugerprofiler</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Uploading Media Files</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation om upload af mediefiler</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Users</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Dokumentation om håndtering af brugere</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Dokumentation om kommentarer</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation om skrivning og redigering af indlæg</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Dokumentation om opdatering af WordPress</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Dokumentation om medieindstillinger</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentation on General Settings</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Dokumentation om generelle indstillinger</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Dokumentation om eksport</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Links</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Dokumentation om håndtering links</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Header</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Dokumentation om brugerdefineret header</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentation on Tools</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Dokumentation om værktøjer</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Dokumentation om mediebiblioteket</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentation on Editing Pages</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Dokumentation om redigering af sider</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Documentation on Edit Media</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Dokumentation om redigering af mediefiler</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descriptions of Roles and Capabilities</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Beskrivelser af roller og rettigheder</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentation on Using Permalinks</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Dokumentation om brugen af Permanente links</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentation on Keyboard Shortcuts</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Dokumentation om Tastaturgenveje</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentation on Writing Plugins</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Dokumentation om skrivning af plugins</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Documentation on My Sites</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Dokumentation på My Sites</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Mere information</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentation on Comment Spam</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Dokumentation om Kommentarspam</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Dokumentation for formattering af dato og klokkeslæt</a>.

en: You can update to <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
da: Du kan opdatere til <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s"> WordPress %2$s</a> automatisk eller hente pakken og installere den manuelt:

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
da: <strong>Vigtigt:</strong> før du opdaterer, skal du <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">sikkerhedskopiere din database og filer</a>. Hvis du have hjælp til at opdatere, så kan du besøge <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Opdatering af WordPress</a> i kodekset hos WordPress.org.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentation on Adding New Themes</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Dokumentation om at tilføje nye temaer</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentation on Theme Development</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Dokumentation om temaudvikling</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentation on Using Themes</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Dokumentation om brug af temaer</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentation on Editing Files</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Dokumentation om redigering af filer</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentation on Template Tags</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Dokumentation om Template Tags</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentation on Managing Plugins</a>
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Dokumentation om håndtering af plugins</a>

note: translators: %s: the option/setting
en: The %s setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See https://codex.wordpress.org/Settings_API
da: Indstillingen %s er ikke registreret. Uregistrerede indstillinger er under udfasning. Se https://codex.wordpress.org/Settings_API

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
da: Du kan ikke opdatere fordi <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kr&#230;ver PHP version %2$s eller nyere og MySQL version %3$s eller h&#248;jere. Du k&#248;rer PHP version %4$s og MySQL version %5$s.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
da: Du kan ikke opdatere fordi <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kr&#230;ver PHP version %2$s eller nyere. Du k&#248;rer version %3$s.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
da: Du kan ikke opdatere fordi <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kr&#230;ver MySQL version %2$s eller nyere. Du k&#248;rer version %3$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
da: Du kan ikke installere fordi<a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kr&#230;ver PHP version %2$s eller nyere og MySQL version %3$s eller nyere. Du k&#248;rer PHP version %4$s og MySQL version %5$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
da: Du kan ikke installere fordi <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kræver PHP version %2$s eller nyere. Du bruger version %3$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
da: Du kan ikke installere, fordi <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kræver MySQL version %2$s eller nyere. Du bruger version %3$s.

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="https://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
da: Du ser denne besked, fordi dit tema ikke er widget-klar. Det vil sige, at det ikke har en sidebar, du kan &#230;ndre p&#229;. Hvis du vil g&#248;re dit tema widget-klar, kan du <a href="https://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">f&#248;lge disse instruktioner</a>.

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
da: Du skal g&#248;re denne fil skrivebar, f&#248;r du kan gemme dine &#230;ndringer. Se <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">Codexet</a> for mere information.

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service URLs with line breaks.
da: Når du udgiver et nyt indlæg, meddeler WordPress det automatisk til følgende opdateringsservices til websteder. Hvis du vil vide mere, kan du læse <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> i kodekset. Adskil flere URLs med linjeskift.

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
da: Hvis din <code>.htaccess</code> var <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">skrivbar</a>, kunne vi g&#248;re det automatisk, men det er den ikke, s&#229; her er de mod_rewrite- regler, du skal have i din <code>.htaccess</code>-fil. Klik et sted i feltet og klik p&#229; <kbd>CTRL + a</kbd> for at v&#230;lge alt.

en: If the root directory of your site were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
da: Hvis rodmappen for dit site var <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">skrivbar</a>, kunne vi g&#248;re det automatisk, men det er den ikke, s&#229; her er den url-rewrite-regel, du skal have i din <code>web.config</code>-fil. Opret en ny fil, der hedder <code>web.config</code>, i roden af dit site. Klik et sted i feltet og tryk <kbd>CTRL + a</kbd> for at v&#230;lge alt. Derefter skal du inds&#230;tte koden i <code>web.config</code>-filen.

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
da: Hvis din <code>web.config</code>-fil var <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">skrivbar</a>, kunne vi g&#248;re det automatisk, men det er den ikke, s&#229; her er den  url-rewrite-regel, du skal have i din <code>web.config</code>-fil. Klik et sted i feltet og tryk <kbd>CTRL + a</kbd> for at v&#230;lge alt. Derefter skal du inds&#230;tte denne regel i <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code>-elementet i <code>web.config</code>-filen.

en: The <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended)
da: <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">Tegnsættet</a> for dit websted (UTF-8 anbefales)

en: Standard Editor
da: Standard-editor

en: example: www.wordpress.org
da: eksempel: www.wordpress.org

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter.
da: Du kan søge efter temaer efter nøgleord, forfatter eller tag, eller du kan være mere specifik og søge på kriterierne i funktionsfiltret.

en: The search for installed themes will search for terms in their name, description, author, or tag.
da: Søgningen efter installerede temaer vil søge efter udtryk i deres navn, beskrivelse, forfatter eller tag.

en: Number of Themes found: %d
da: Antal temaer fundet: %d

en: Alternately, you can browse the themes that are Featured, Popular, or Latest. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
da: Alternativt kan du gennemse temaer under Udvalgte, Populære eller Seneste. Når du finder et tema, som du kan lide, kan du forhåndsvise eller installere det.

en: enter a custom date format in the following field
da: indtast dit eget datoformat i følgende felt

en: enter a custom time format in the following field
da: indtast dit eget tidsformat i følgende felt

en: Custom date format:
da: Eget datoformat:

en: example:
da: eksempel:

en: Custom time format:
da: Eget tidsformat:

en: Plugins updated successfully.
da: Plugin opdateret.

en: Active Installs:
da: Aktive installeringer:

[ctx: Active plugin installs]
en: 1+ Million
da: 1+ million

en: %s Active Installs
da: %s aktive installeringer

en: Press This is a little tool that lets you grab bits of the web and create new posts with ease.
da: Press det er et lille værktøj, der lader dig tage stumper af internettet og let oprette nye indlæg.

en: Detach
da: Frigør

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Enter the location on the server where the public and private keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
da: Indtast placeringen på den server, hvor de offentlige og private nøgler er gemt. Hvis der skal bruges en adgangskode, skal du indtaste den i feltet ovenfor.

en: What should be done with content owned by these users?
da: Hvad skal der gøres med indhold, der tilhører disse brugere?

en: You have specified these users for deletion:
da: Du har valgt, at disse brugere skal slettes:

en: %s user deleted. | %s users deleted.
da[0]: %s bruger slettet.
da[1]: %s brugere slettet.

en: These plugins may be active on other sites in the network.
da: Disse plugins kan være aktive på andre websteder i netværket.

en: You are about to remove the following plugins:
da: Du er i gang med at fjerne følgende plugins:

en: Delete Plugins
da: Slet plugins

en: 1 post not updated, somebody is editing it.
da: 1 indlæg blev ikke opdateret, nogen er ved at redigere det.

en: 1 page not updated, somebody is editing it.
da: 1 side blev ikke opdateret, nogen er ved at redigere den.

en: %s item | %s items
da[0]: %s emne
da[1]: %s emner

en: Hide post options
da: Skjul indlægsindstillinger

en: In the editing area the Tab key enters a tab character. To move below this area by pressing Tab, press the Esc key followed by the Tab key. In some cases the Esc key will need to be pressed twice before the Tab key will allow you to continue.
da: I redigeringsområdet vil tabulatortasten indtaste et tabulatortegn. For at flytte fokus nedunder dette område skal du først trykke på Esc-tasten efterfulgt af tabulatortasten. I nogle tilfælde skal du trykke på Esc-tasten to gange, før tabulatortasten vil tillade dig at fortsætte.

en: Drag the bookmarklet below to your bookmarks bar. Then, when you&#8217;re on a page you want to share, simply &#8220;press&#8221; it.
da: Træk bookmarkleten nedenfor til din bogmærkelinje. Når du så er på en side, som du vil dele, skal du blot trykke på den for at &#8220;press&#8221; det.

en: Close details dialog
da: Luk detaljedialog

en: Follow the link to open Press This. Then add it to your device&#8217;s bookmarks or home screen.
da: Følg linket for at åbne Press det. Tilføj det derefter til din enheds bogmærker eller startskærm.

en: To add a custom link, <strong>expand the Custom Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
da: For at tilføje dit eget link <strong>udvid sektionen Egne links, indtast en URL og link-tekst og klik på Tilføj til menu</strong>

en: If you can&#8217;t drag the bookmarklet to your bookmarks, copy the following code and create a new bookmark. Paste the code into the new bookmark&#8217;s URL field.
da: Hvis du ikke kan trække bookmarkleten til dine bogmærker, så kopier følgende kode og opret et nyt bogmærke. Indsæt koden i det nye bogmærkes URL-felt.

en: Posts Page
da: Indlægsside

en: You are currently editing the page that shows your latest posts.
da: Du redigerer i øjeblikket siden, som viser dine seneste indlæg.

en: Front Page
da: Forside

en: New translations are available.
da: Nye oversættelser er tilgængelige.

en: This theme has not been rated yet.
da: Dette tema er ikke blevet bedømt endnu.

en: Direct link (best for mobile)
da: Direkte link (bedst til mobil)

en: Install Press This
da: Installer Press det

en: Open Press This
da: Åbn Press det

en: Copy &#8220;Press This&#8221; bookmarklet code
da: Kopier &#8220;Press det&#8221; bookmarklet-koden

note: translators: Do not translate USERNAME, URL_DELETE, SITE_NAME: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently clicked the 'Delete Site' link on your site and filled in a
    form on that page.
    
    If you really want to delete your site, click the link below. You will not
    be asked to confirm again so only click this link if you are absolutely certain:
    ###URL_DELETE###
    
    If you delete your site, please consider opening a new site here
    some time in the future! (But remember your current site and username
    are gone forever.)
    
    Thanks for using the site,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###
da: Hejsa ###USERNAME###,
    
    Du klikkede for nyligt på linket 'Slet websted' på dit websted og udfyldte
    en formular på den side.
    
    Hvis du virkelig ønsker at slette dit websted, så klik på linket nedenfor. Du vil
    ikke blive spurgt om at bekræfte igen, så klik kun på linket, hvis du er helt sikker:
    ###URL_DELETE###
    
    Hvis du sletter dit websted, så overvej venligst at åbne et nyt websted her
    på et tidspunkt i fremtiden! (Men husk, at dit nuværende websted og brugernavn
    er væk for altid.)
    
    Tak fordi du brugte webstedet,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###

en: You can log out of other devices, such as your phone or a public computer, by clicking the Log Out Everywhere Else button.
da: Du kan logge ud fra andre enheder, såsom din telefon eller en offentlig computer, ved at klikke på knappen Log ud fra alle andre steder.

en: Number of items per page:
da: Antal emner per side:

en: Toggle add category
da: Vis eller skjul tilføjelse af kategori

en: BETA TESTING?
    =============
    
    This debugging email is sent when you are using a development version of WordPress.
    
    If you think these failures might be due to a bug in WordPress, could you report it?
     * Open a thread in the support forums: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Or, if you're comfortable writing a bug report: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Thanks! -- The WordPress Team
da: BETA TESTER?
    =============
    
    Denne fejlfindings-e-mail sendes, når du bruger en udviklerversion af WordPress.
    
    Hvis du tror, at disse problemer skyldes en fejl i WordPress, kan du da anmelde det?
     * Åbn en tråd i supportforaene: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Eller, hvis du er komfortabel ved at skrive en fejlrapport: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Tak! -- WordPress-holdet

en: Site Upload Space Quota
da: Pladskvote til overførsler på websted

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the administration email address on
    your site changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
da: Hejsa ###USERNAME###,
    
    Du har for nyligt anmodet om at ændre e-mailadressen til administrationen
    på dit websted.
    
    Hvis dette er korrekt, så klik venligst på følgende link for at ændre den:
    ###ADMIN_URL###
    
    Det er sikkert at ignorere og slette denne e-mail, hvis du ikke ønsker at ændre den alligevel.
    
    Denne e-mail er blevet sendt til ###EMAIL###
    
    Med venlig hilsen,
    Alle på ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: This category cannot be added. Please change the name and try again.
da: Kategorien kan ikke tilføjes. Ændr venligst navnet og prøv igen.

en: Error while adding the category. Please try again later.
da: Fejl under forsøget på at tilføje en kategori. Prøv venligst igen senere.

en: Suggested media
da: Foreslået medie

en: Post title
da: Indlægstitel

en: Search categories
da: Søg kategorier

en: Search categories by name
da: Søg kategorier efter navn

en: Scan site for content
da: Scan websted for indhold

en: Enter a URL to scan
da: Indtast en URL at scanne

en: Size in megabytes
da: Størrelse i megabytes

en: Missing post ID.
da: Mangler indlægs-ID.

en: Back to post options
da: Tilbage til indlægsindstillinger

en: You should upgrade <a href="%s" target="_blank">your bookmarklet</a> to the latest version!
da: Du skal opgradere <a href="%s" target="_blank">din bookmarklet</a> til den seneste version!

en: UPDATE LOG
    ==========
da: OPDATERINGSLOG
    ==========

[ctx: Used in Press This to indicate where the content comes from.]
en: Source:
da: Kilde:

en: Show post options
da: Vis indlægsindstillinger

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
da: Hejsa ###USERNAME###,
    
    Du har for nyligt anmodet om at få ændret e-mailadressen til din konto.
    
    Hvis dette er korrekt, så klik venligst på følgende link for at ændre den:
    ###ADMIN_URL###
    
    Det er sikkert at ignorere og slette denne e-mail, hvis du ikke ønsker at ændre den alligevel.
    
    Denne e-mail er blevet sendt til ###EMAIL###
    
    Med venlig hilsen,
    Alle på ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Press This!
da: Press det!

[ctx: revision date short format]
en: j M @ H:i
da: j. M @ H:i

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
da: Kan ikke oprette forbindelse til filsystemet. Bekræft venligst dine identifikationsoplysninger.

note: translators: Publish box date format, see https://secure.php.net/date
en: M j, Y @ H:i
da: j. M Y @ H:i

en: Y/m/d g:i:s a
da: Y/m/d h:i:s

note: translators: column name or table row header
en: In Response To
da: Som svar til

en: Submitted on
da: Indsendt den

en: You are only logged in at this location.
da: Du er kun logget ind ved denne placering.

en: These suggestions are based on the plugins you and other users have installed.
da: Disse forslag er baserede på de plugins, som du og andre brugere har installeret.

en: You can enable distraction-free writing mode using the icon to the right. This feature is not available for old browsers or devices with small screens, and requires that the full-height editor be enabled in Screen Options.
da: Du kan aktivere distraktionfri skrivetilstand ved hjælp af ikonet til højre. Denne funktion er ikke tilgængelig for gamle browsere eller enheder med små skærme. Den kræver også, at editoren har fuld højde, hvilket kan slås til under skærmindstillinger.

en: Log Out Everywhere
da: Log ud alle steder

[ctx: Plugin Installer]
en: Recommended
da: Anbefalede

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    Log in here: %4$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    https://wordpress.org/
da: Dit nye WordPress-websted er blevet opsat på:
    
    %1$s
    
    Du kan logge ind på administratorkontoen med følgende oplysninger:
    
    Brugernavn: %2$s
    Adgangskode: %3$s
    Log ind her: %4$s
    
    Vi håber, du bliver glad for dit nye websted. Tak!
    
    --WordPress-holdet
    https://wordpress.org/

en: Mystery Person
da: Mysterieperson

en: You can set the language, and the translation files will be automatically downloaded and installed (available if your filesystem is writable).
da: Du kan indstille sproget, og oversættelsesfilerne vil så blive downloadet og installeret automatisk (såfremt dit filsystem er skrivbart).

en: You cannot delete a theme while it has an active child theme.
da: Du kan ikke slette et tema, mens det har et aktivt undertema.

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods, and the @ symbol.
da: Brugernavne kan kun indholde alfanumeriske tegn, mellemrum, understregninger, bindestreger, punktummer og @-symbolet.

en: Enable full-height editor and distraction-free functionality.
da: Aktiver fuld højde i editoren og distraktionsfri funktionalitet.

en: Untested with your version of WordPress
da: Ikke testet med din version af WordPress

note: translators: 1: User's display name.
en: %s has been logged out.
da: %s er blevet logget ud.

en: You are now logged out everywhere else.
da: Du er nu logget ud ved alle andre placeringer.

[ctx: term parent]
en: Parent
da: Forælder

en: Filter by category
da: Filtrer efter kategori

en: Filter by comment type
da: Filtrer efter kommentartype

en: You can now manage and live-preview Custom Backgrounds in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
da: Du kan nu håndtere og få live forhåndsvisning af brugerdefinerede baggrunde i <a href="%1$s">Tilpasseren</a>.

en: You can now manage and live-preview Custom Header in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
da: Du kan nu håndtere og få live forhåndsvisning af brugerdefinerede headers i <a href="%1$s">Tilpasseren</a>.

en: You don't have permission to attach files to this post.
da: Du har ikke tilladelse til at vedhæfte filer til dette indlæg.

en: This preview is unavailable in the editor.
da: Denne forhåndsvisning er utilgængelig i editoren.

en: Could not log out user sessions. Please try again.
da: Kunne ikke logge ud fra brugersessioner. Prøv venligst igen.

en: You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can align or edit images using the inline formatting toolbar available in Visual mode.
da: Du kan indsætte mediefiler ved at klikke på ikonerne over indlægs-editoren og følge anvisningerne. Du kan justere eller redigere billeder ved hjælp af værktøjslinjen til inline formatering, som er tilgængelig i den visuelle tilstand.

en: <strong>Post editor</strong> &mdash; Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and Text. Choose the mode by clicking on the appropriate tab.
da: <strong>Indlægs-editor</strong> — Indtast teksten for dit indlæg. Der er to tilstande til redigering: Visuel og tekst. Vælg tilstanden ved at klikke på den relevante fane.

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
da: Velkommen

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

[ctx: link name]
en: Name
da: Navn

note: translators: %s is a placeholder that must come at the start of the URL.
en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag URLs here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>%s/topics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
da: Hvis du har lyst, kan du indtaste brugerdefinerede strukturer til dine kategori- og tag-URLs her. For eksempel, hvis du bruger <code>emner</code> som din kategoribase, ville dine kategorilinks vises som <code>%s/emner/ikke-kategoriseret/</code>. Hvis du efterlader disse blanke, vil standardindstillingerne blive brugt.

en: Release Lead
da: Projektleder for denne udgivelse

en: Use the arrow buttons at the top of the dialog, or the left and right arrow keys on your keyboard, to navigate between media items quickly.
da: Brug pileknapperne øverst eller piletasterne på tastaturet til at navigere mellem medieelementerne hurtigt.

en: You can view your media in a simple visual grid or a list with columns. Switch between these views using the icons to the left above the media.
da: Du kan vise medierne i et simpelt visuelt gitter eller i en liste med kolonner. Skift mellem disse visninger ved at benyttet ikonerne til venstre over medierne.

en: To delete media items, click the Bulk Select button at the top of the screen. Select any items you wish to delete, then click the Delete Selected button. Clicking the Cancel Selection button takes you back to viewing your media.
da: For at slette medier, så klik på Massehandlingsknappen øverst i skærmbilledet. Vælg de elementer, du ønsker at slette, og klik derefter på Slet valgte-knappen. Hvis du klikker på Fortryd valg-knappen, så sendes du tilbage til visning af medier.

en: Clicking an item will display an Attachment Details dialog, which allows you to preview media and make quick edits. Any changes you make to the attachment details will be automatically saved.
da: Når du klikker på et element vises en Vedhæftningsdetaljer dialogboks, hvilket giver dig mulighed for at forhåndsvise medier og lave hurtig redigering. Alle ændringer du laver i vedhæftningens detaljer vil blive gemt automatisk.

en: You can also delete individual items and access the extended edit screen from the details dialog.
da: Du kan også slette individuelle emner og tilgå det udvidede redigeringsskærmbillede fra detaljer-dialogboksen.

en: Browse Plugins
da: Gennemse plugins

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first.
da: Alle de filer du har uploadet er vist i mediebiblioteket, hvor de senest tilføjede er vist først.

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured and Popular plugins by using the links above the plugins list. These sections rotate regularly.
da: Hvis du bare vil have en ide om, hvad der er tilgængeligt, så kan du gennemse Udvalgte og Populære plugins ved at benytte de links, der er ovenover pluginlisten. Disse sektioner ændrer sig jævnligt.

en: Add Plugins
da: Tilføj plugins

en: Invalid translation type.
da: Ugyldig oversættelsestype.

en: The %s constant in your %s file is no longer needed.
da: %s konstanten i din %s fil er ikke længere nødvendig.

en: Welcome to the famous five-minute WordPress installation process! Just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
da: Velkommen til den berømte 5-minuttersinstallering. Du skal bare udfylde informationerne nedenfor - og så er du lynhurtigt i gang med at bruge verdens nemmest udvidelige og kraftigste personlige udgivelsesplatform.

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
da: <strong>Kompatibel</strong> med din version af WordPress

en: <strong>Incompatible</strong> with your version of WordPress
da: <strong>Inkompatibel</strong> med din version af WordPress

en: %d star | %d stars
da[0]: %d stjerne
da[1]: %d stjerner

en: Select bulk action
da: Vælg massehandling

en: Month
da: Måned

en: Day
da: Dag

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

[ctx: Button label for a theme]
en: Previous
da: Forrige

[ctx: Button label for a theme]
en: Next
da: Næste

en: BETA TESTERS:
da: BETA TESTERE:

en: This site is set up to install updates of future beta versions automatically.
da: Dette websted er indstilliet til at installere opdateringer af fremtidige beta-versioner automatisk.

en: Add the user without sending an email that requires their confirmation.
da: Tilføj brugeren uden at sende en e-mail, der kræver bekræftelse.

note: translators: %s: list view URL
en: The grid view for the Media Library requires JavaScript. <a href="%s">Switch to the list view</a>.
da: Gittervisning af mediebiblioteket kræver JavaScript. <a href="%s">Skift til listevisning</a>.

en: More Details
da: Flere detaljer

en: View details
da: Vis detaljer

[ctx: Number/count of items]
en: Count
da: Antal

en: Donate to this plugin &#187;
da: Doner til dette plugin &#187;

[ctx: themes]
en: Recently Updated
da: Opdateret for nylig

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
da: Anmeldelser

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
da: Værktøj

en: The WordPress team is willing to help you. Forward this email to %s and the team will work with you to make sure your site is working.
da: WordPress-holdet er villige til at hjælpe dig. Videresend denne e-mail til %s og holdet vil samarbejde med dig for at sikre at dit websted virker.

en: %s failed to embed.
da: %s kunne ikke indlejres.

[ctx: Plugin Installer]
en: Beta Testing
da: Beta-testning

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
da: Ydelse

en: Contributors
da: Bidragere

en: The Customizer allows you to preview changes to your site before publishing them. You can also navigate to different pages on your site to preview them.
da: Tilpasseren giver mulighed for at forhåndsvise ændringer på dit websted inden du udgiver. Du kan også navigere til forskellige sider på dit websted for at forhåndsvise dem.

en: If you reach out to us, we'll also ensure you'll never have this problem again.
da: Hvis du kontakter os, vil vi også sikre, at du aldrig oplever dette problem igen.

en: Filtering by:
da: Sorteret på:

en: No themes found. Try a different search.
da: Ingen temaer fundet. Prøv en anden søgning.

en: To crop the image, click on it and drag to make your selection.
da: For at beskære billedet, tryk på det og træk for at lave din markering.

en: You can proportionally scale the original image. For best results, scaling should be done before you crop, flip, or rotate. Images can only be scaled down, not up.
da: Du kan skalere det originale billede proportionelt. Det bedste resultat fås, hvis du skalerer før du beskærer, vender eller roterer. Billeder kan kun nedskaleres, ikke opskaleres.

en: A red bar on the left means the comment is waiting for you to moderate it.
da: En rød bar i venstre side betyder, at kommentaren venter på, at du modererer den.

en: Keyboard users: When you&#8217;re working in the visual editor, you can use <kbd>Alt + F10</kbd> to access the toolbar.
da: Tastaturbrugere: Når du arbejder i den visuelle editor kan du bruge <kbd>alt + F10</kbd> for at tilgå værktøjslinjen.

en: The aspect ratio is the relationship between the width and height. You can preserve the aspect ratio by holding down the shift key while resizing your selection. Use the input box to specify the aspect ratio, e.g. 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc.
da: Højde-bredde-forhold er forholdet mellem bredden og højden på billedet. Du kan bibeholde højde-bredde-forhold ved at holde shift-knappen nede, mens du ændrer billedstørrelsen. Brug inputboksen til at specificere højde-bredde-forhold, f.eks. 1:1 (kvadrat), 4:3, 16:9, osv.

en: Once you have made your selection, you can adjust it by entering the size in pixels. The minimum selection size is the thumbnail size as set in the Media settings.
da: Når du har taget dit valg, kan du justere det ved at skrive størrelsen i pixels. Den mindst valgte størrelse er miniaturestørrelsen sat i Medieindstillingerne.

en: You can edit the image while preserving the thumbnail. For example, you may wish to have a square thumbnail that displays just a section of the image.
da: Du kan ændre billedet og stadig bevare miniaturevisningen. For eksempel, vil du måske have en kvadratisk miniaturevisning, der kun viser et udsnit af billedet.

en: Displayed on attachment pages.
da: Vist på de vedhæftede sider.

en: All comment types
da: Alle kommentartyper

[ctx: themes]
en: Featured
da: Udvalgte

[ctx: themes]
en: Popular
da: Populære

[ctx: themes]
en: Latest
da: Nyeste

en: Search Themes
da: Søg i temaer

en: Search themes...
da: Søg i temaer...

[ctx: theme]
en: Details &amp; Preview
da: Detaljer &amp; forhåndsvisning

en: Delete brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their content. You can also delete multiple users at once by using Bulk Actions.
da: Slet sender dig til Slet bruger-siden for bekræftelse, hvor du kan slette en bruger fra dit websted permanent og fjerne deres indhold. Du kan også slette flere brugere på en gang ved at bruge massehandling.

en: What should be done with content owned by this user?
da: Hvad skal der ske med indhold denne bruger ejer?

en: Delete all content.
da: Slet alt indhold.

en: Attribute all content to:
da: Tildel alt indhold til:

en: Remove allows you to remove a user from your site. It does not delete their content. You can also remove multiple users at once by using Bulk Actions.
da: Fjern gør det muligt at fjerne en bruger fra dit websted. Det sletter ikke deres indhold. Du kan også fjerne flere brugere på en gang ved at bruge massehandling.

en: Add Themes
da: Tilføj temaer

en: <strong>Box Controls</strong> &mdash; Click the title bar of the box to expand or collapse it. Some boxes added by plugins may have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
da: <strong>Bokskontroller</strong> — Tryk på boksens overskrift for at udvide eller klappe den sammen. Nogle bokse tilføjet af plugins kan have indstillingsmuligheder og vil have et &#8220;Tilpas&#8221;-link i titelbaren, hvis du holder musen henover den.

en: <strong>At A Glance</strong> &mdash; Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
da: <strong>Overblik</strong> — Viser en opsummering af indholdet på dine websteder og finder ud af, hvilket tema og hvilken WordPress-version du bruger.

en: &larr; Return to editor
da: &larr; Tilbage til editor

en: Sorry, you are not allowed to add this item.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at tilføje dette element.

en: Thank you for creating with <a href="%s">WordPress</a>.
da: Tak fordi du skaber med <a href="%s">WordPress</a>.

en: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
da: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Supportfora</a>

en: Manage widgets
da: Håndter widgets

en: Manage menus
da: Håndter menuer

en: Edit status
da: Rediger status

en: Edit visibility
da: Rediger synlighed

en: Browse revisions
da: Gennemse ændringer

en: Edit date and time
da: Rediger dato og tid

en: Search installed themes...
da: Søg i installerede temaer...

en: If an update is available, you&#8127;ll see a notification appear in the Toolbar and navigation menu.
da: Hvis en opdatering er tilgængelig vil du se en meddelelse i værktøjslinjen og navigationsmenuen.

en: <strong>WordPress</strong> &mdash; Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure: just <strong>click on the &#8220;Update Now&#8221; button</strong> when you are notified that a new version is available.
da: <strong>WordPress</strong> &mdash; At opdatere din WordPress-installation er en simpel et-klik procedure: bare <strong>klik på &#8220;Opdater Nu&#8221; knappen</strong>, når du får en meddelelse om, at der er en ny opdatering tilgængelig.

en: In most cases, WordPress will automatically apply maintenance and security updates in the background for you.
da: I de fleste tilfælde vil WordPress automatisk foretage vedligeholdelses- og sikkerhedsopdateringer i baggrunden for dig.

en: <strong>Translations</strong> &mdash; The files translating WordPress into your language are updated for you whenever any other updates occur. But if these files are out of date, you can <strong>click the &#8220;Update Translations&#8221;</strong> button.
da: <strong>Oversættelser</strong> &mdash; Filerne der oversætter WordPress til dit sprog opdateres for dig, når der er andre opdateringer. But hvis disse filer er uddaterede, så kan du <strong>Klikke Opdater oversættelsen</strong> knappen.

en: <strong>Themes and Plugins</strong> &mdash; To update individual themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection, then <strong>click on the appropriate &#8220;Update&#8221; button</strong>. To update all of your themes or plugins at once, you can check the box at the top of the section to select all before clicking the update button.
da: <strong>Temaer og plugins</strong> &mdash; For at opdatere temaer og plugins fra dette skærmbillede, så brug afkrydsningsfelterne til at vælge, <strong>Klik derefter på den den passende Opdater knap</strong>. For at opdatere alle dine temaer og plugins på en gang, kan du afkrydse feltet øverst for at vælge alle, før du klikker på opdateringsknappen.

en: On this screen, you can update to the latest version of WordPress, as well as update your themes, plugins, and translations from the WordPress.org repositories.
da: På dette skærmbillede kan du opdatere til den seneste version af WordPress, samt opdatere dine temaer og plugins fra WordPress.orgs servere..

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
da: Velkommen til WordPress&nbsp;%s

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress Theme Directory</a>. Themes in the WordPress Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
da: Hvis du ønsker flere temaer at vælge imellem, så klik på &#8220;Tilføj nyt&#8221; knappen og du vil kunne gennemse eller søge efter yderligere temaer fra <a href="%s" target="_blank">WordPress.org temabiblioteket</a>. Temaer i WordPress temabiblioteket er designet og udviklet af tredjeparter, og bruger samme licens som WordPress. Nå ja, og de er gratis!

en: %s Post | %s Posts
da[0]: %s indlæg
da[1]: %s indlæg

en: %s Page | %s Pages
da[0]: %s side
da[1]: %s sider

note: translators: number of megabytes
en: %s MB Space Allowed
da: %s MB plads tilladt

note: translators: 1: number of megabytes, 2: percentage
en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
da: %1$s MB (%2$s%%) plads brugt

[ctx: comments]
note: translators: Number of comments in moderation
en: %s in moderation | %s in moderation
da[0]: %s til bedømmelse
da[1]: %s til bedømmelse

note: translators: date and time format for recent posts on the dashboard, see https://secure.php.net/date
en: M jS
da: j. F

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search Engines Discouraged,&#8221; to remind you that your site is not being crawled.
da: Når denne indstilling er aktiv, så vises en meddelelse i Oversigtsboksen i kontrolpanelet, som siger "Søgemaskiner blokeret" for at minde dig om, at dit websted ikke bliver indekseret.

en: At a Glance
da: Et overblik

en: Accessibility Ready
da: Klargjort til øget tilgængelighed

en: This is a child theme of %s.
da: Dette er et undertema af %s.

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
da: Dette skærmbillede bruges til at håndtere dine installerede temaer. Ud over standardtema(erne), som fulgte med din WordPress-installation, er her temaer designet og udviklet af tredjeparter.

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
da: Hold musen over eller tap for at se knapperne Aktiver og Live forhåndsvisning

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
da: Klik på temaet for at se temanavnet, version, forfatter, beskrivelse, tags og Slet-linket

en: Click Customize for the current theme or Live Preview for any other theme to see a live preview
da: Klik på Tilpas på det nuværende tema eller Live forhåndsvisning for ethvert andet tema for at se en Live forhåndsvisning.

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
da: Tap eller før musen over et hvilket som helst tema og klik derefter på Live forhåndsvisning for at se en live forhåndsvisning og få mulighed for at ændre temaindstillingerne i et seperat fuldskærmsvindue. Du han også finde en Live forhåndsvisningknap i bunden af skærmbilledet med temadetaljer. Alle installerede temaer kan forhåndsvises og tilpasses på denne måde.

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Save &amp; Activate button above the menu.
da: Temaet der forhåndsvises, kan du interagere med fuldt ud &mdash; gå til forskellige sider for at se hvordan temaet håndterer indlæg, arkiver og andre sideskabeloner. Indstillingerne kan ændre sig alt efter hvilke egenskaber temaet understøtter. For at godkende de nye indstillinger og aktivere temaet i et hug, så klik Gem &amp; Aktiver knappen ovenover menuen.

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
da: Når du bruger forhåndsvisning på mindre skærme, kan du bruge minimerknappen i bunden af venstre vindue. Dette vil skjule vinduet, hvilket giver mere plads til at forhåndsvise dit websted med det nye tema. For at bringe vinduet tilbage, så klik på minimerknappen igen.

en: The current theme is displayed highlighted as the first theme.
da: Det nuværende tema er udvalgt som det første tema.

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
da: For at aktivere en widget, så træk den til en sidebar og klik på den. For at deaktivere en widget og slette dens indstillinger, så træk den tilbage.

note: translators: 1: The rating, 2: The number of ratings
en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
da[0]: %1$s bedømmelse baseret på %2$s bedømmelser
da[1]: %1$s bedømmelse baseret på %2$s bedømmelser

note: translators: 1: The rating
en: %s rating
da: %s bedømmelse

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the front end or the dashboard for that site.
da: Dette skærmbillede viser en bruger alle sine websteder i dette netværk og giver også brugeren mulighed for at vælge et primært websted. De kan anvende links under hvert websted til at besøge enten selve webstedet eller kontrolpanelet for webstedet.

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Error: [%1$s] %2$s
da: Fejl: [%1$s] %2$s

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
da: Rollback fejl: [%1$s] %2$s

en: The following plugins failed to update:
da: Følgende plugins kunne ikke opdateres:

en: The following themes failed to update:
da: Følgende temaer kunne ikke opdateres:

en: The following translations failed to update:
da: Følgende oversættelser kunne ikke opdateres:

en: The following translations were successfully updated:
da: Følgende oversættelser er opdateret uden problemer:

en: The following plugins were successfully updated:
da: Følgende plugins blev opdateret uden problemer:

en: The following themes were successfully updated:
da: Følgende temaer blev opdateret uden problemer:

en: Add New Theme
da: Tilføj nyt tema

en: Update Available
da: Opdatering tilgængelig

en: Show previous theme
da: Vis forrige tema

en: Show next theme
da: Vis næste tema

en: Add Widget
da: Tilføj widget

[ctx: Add new theme]
en: Add New
da: Tilføj nyt

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
da: Kunne ikke indsende denne formular, genindlæs venligst og prøv igen.

en: Are you sure you want to delete this theme?
    
    Click 'Cancel' to go back, 'OK' to confirm the delete.
da: Er du sikker på, at du vil slette dette tema?
    
    Klik 'Annuller' for at gå tilbage, 'OK' for at bekræfte og slette temaet.

en: <strong>Screen Options</strong> &mdash; Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
da: <strong>Skærmindstillinger</strong> — Brug fanebladet Skærmindstillinger for at vælge, hvilke kontrolpanelbokse der skal vises.

en: <strong>Activity</strong> &mdash; Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
da: <strong>Aktivitet</strong> — Viser kommende, planlagte indlæg, nyligt udgivne indlæg og de seneste kommentarer til dine indlæg, og giver dig mulighed for bedømme dem.

en: <strong>Quick Draft</strong> &mdash; Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 5 most recent draft posts you've started.
da: <strong>Hurtigt udkast</strong> — Giver dig mulighed for at tilføje et nyt indlæg og gemme det som udkast. Viser også links til de fem nyeste udkast, som du har påbegyndt.

en: Activity
da: Aktivitet

en: WordPress site: %s
da: WordPress websted: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
da: SUCCES: WordPress blev opdateret til %s

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
da: MISLYKKET: WordPress kunne ikke opdatere til %s

en: SUCCESS: %s
da: SUCCES: %s

en: FAILED: %s
da: MISLYKKET: %s

[ctx: drafts]
en: View all
da: Vis alle

en: Drafts
da: Kladder

en: Publishing Soon
da: Udgives snart

en: Recently Published
da: Senest udgivet

en: No activity yet!
da: Ingen aktivitet endnu!

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Popular Plugin
da: Populært plugin

en: Manage Uploads
da: Håndter uploads

en: WordPress News
da: WordPress nyheder

en: [%s] There were failures during background updates
da: [%s] Der skete fejl under baggrundsopdateringen

en: [%s] Background updates have finished
da: [%s] Baggrundsopdateringen er afsluttet

en: Quick Draft
da: Hurtigt udkast

note: translators: 1: version number, 2: theme name
en: WordPress %1$s running %2$s theme.
da: WordPress %1$s med %2$s tema.

en: What&#8217;s on your mind?
da: Hvad har du på hjerte?

en: The update cannot be installed because we will be unable to copy some files. This is usually due to inconsistent file permissions.
da: Opdateringen kan ikke installeres fordi, vi ikke vil kunne kopiere nogle filer. Dette skyldes ofte uoverensstemmelser i fil-tilladelserne.

en: WordPress %s is also now available.
da: Nu er også WordPress %s tilgængelig.

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update WordPress to version %2$s.
da: Ved %1$s oplevede dit websted en kritisk fejl mens opdateringen til WordPress version %2$s stod på.

en: Your site was running version %s.
da: Dit websted brugte version %s.

en: ERROR: %s
da: FEJL: %s

en: No further action is needed on your part.
da: Du behøver ikke gøre mere.

en: Translations
da: Oversættelser

en: Update Translations
da: Opdater oversættelser

en: Translations for %s
da: Oversættelser til %s

en: Your translations are all up to date.
da: Alle dine oversættelser er opdaterede.

en: Error code: %s
da: Fejlkode: %s

en: We tried but were unable to update your site automatically.
da: Det er desværre ikke muligt at opdatere WordPress automatisk.

en: If you need to re-install version %s, you can do so here or download the package and re-install manually:
da: Hvis du får brug for at geninstallere version %s, kan du gøre det her, eller du kan downloade filerne og geninstallere dem manuelt:

en: Updating translations for %1$s (%2$s)&#8230;
da: Opdaterer oversættelser for %1$s (%2$s)&#8230;

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] Your site has updated to WordPress %2$s
da: [%1$s] Dit websted er opdateret til WordPress %2$s

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] WordPress %2$s is available. Please update!
da: [%1$s] WordPress %2$s er tilgængelig. Opdater venligst!

note: translators: 1: Site name.
en: [%1$s] URGENT: Your site may be down due to a failed update
da: [%1$s] VIGTIGT: Dit websted kan være nede på grund af en mislykket opdatering

en: Howdy! Your site at %1$s has been updated automatically to WordPress %2$s.
da: Hejsa! Dit websted på %1$s er automatisk blevet opdateret til WordPress %2$s.

en: Please update your site at %1$s to WordPress %2$s.
da: Opdater venligst dit websted på %1$s til WordPress %2$s.

en: Updating is easy and only takes a few moments:
da: Det er nemt at opdatere og det tager kun et øjeblik:

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update to the latest version of WordPress, %2$s.
da: Dit websted på %1$s oplevede en kritisk fejl under forsøg på at opdatere til den seneste version af WordPress, %2$s.

en: This means your site may be offline or broken. Don't panic; this can be fixed.
da: Dette betyder, at dit websted kan være offline eller i stykker. Ingen panik; dette kan ordnes.

en: Please check out your site now. It's possible that everything is working. If it says you need to update, you should do so:
da: Se venligst dit websted nu. Det er muligt, at alt fungerer. Hvis det fortæller, at du skal opdatere, bør du gøre det:

en: We have some data that describes the error your site encountered.
da: Vi har noget data, der beskriver fejlen din side stødte på.

en: Your hosting company, support forum volunteers, or a friendly developer may be able to use this information to help you:
da: Dit hosting-udbyder, frivillige supportere eller en rar udvikler kan måske bruge disse oplysninger til at hjælpe dig:

en: This content is currently locked.
da: Dette indhold er låst.

en: If you take over, %s will be blocked from continuing to edit.
da: Hvis du vælger at overtage vil %s ikke længere kunne redigere.

en: Future security updates will be applied automatically.
da: Fremtidige sikkerhedsopdateringer vil automatisk blive installeret.

en: Keeping your site updated is important for security. It also makes the internet a safer place for you and your readers.
da: At holde dit websted opdateret er vigtigt for sikkerheden. Det gør også internettet til et sikrere sted for dig og dine læsere.

en: For more on version %s, see the About WordPress screen:
da: Se 'Om WordPress'-skærmbilledet for mere information om version %s:

en: You also have some plugins or themes with updates available. Update them now:
da: Du har også nogle plugins eller temaer med opdateringer tilgængelige. Opdater dem nu:

en: If you experience any issues or need support, the volunteers in the WordPress.org support forums may be able to help.
da: Hvis der opstår nogen problemer eller du får brug for support, kan de frivillige hos WordPress.org  måske hjælpe.

en: The WordPress Team
da: WordPress-holdet

en: Updating plugin: %s
da: Opdaterer plugin: %s

en: Updating theme: %s
da: Opdaterer tema: %s

en: There is not enough free disk space to complete the update.
da: Der er ikke nok ledig diskplads til at fuldføre opdateringen.

en: Translation updated successfully.
da: Oversættelse opdateret.

en: Some of your translations need updating. Sit tight for a few more seconds while we update them as well.
da: Visse oversættelser skal opdateres. Vent et øjeblik mens vi opdaterer dem.

en: Downloading translation from <span class="code">%s</span>&#8230;
da: Henter en oversættelse fra <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Translation update failed.
da: Opdateringen af oversættelsen fejlede.

en: The translations are up to date.
da: Oversættelserne er ajourført.

en: Comment must be manually approved
da: Kommentarer skal godkendes manuelt

en: Create a brand new user and add them to this site.
da: Opret en ny bruger og tilføj dem til dette websted.

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
da: Disse størrelser angiver de maksimale dimensioner i pixel, der kan bruges, når billeder tilføjes til Mediebiblioteket.

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="%s" target="_blank">child theme</a> instead.
da: Opgradering til en nyere version af det samme tema vil tilsidesætte de ændringer der er lavet i temaet. For at undgå dette, overvej i stedet for at oprette et <a href="%s" target="_blank">child theme</a>.

en: Updating to WordPress %s
da: Opdaterer til WordPress %s

en: Attempting to roll back to previous version.
da: Forsøger at rulle tilbage til forrige version.

en: Preparing to install the latest version&#8230;
da: Forbereder til at installere nyeste version&#8230;

en: This password will not be stored on the server.
da: Dette kodeord gemmes ikke på serveren.

en: Your passwords do not match. Please try again.
da: Dine kodeord stemmer ikke overens. Prøv venligst igen.

en: The username you provided has invalid characters.
da: Brugernavnet indeholder ugyldige tegn.

note: translators: 1: folder to locate, 2: folder to start searching from
en: Looking for %1$s in %2$s
da: Leder efter %1$s i %2$s

en: Due to an error during updating, WordPress has rolled back to your previous version.
da: På grund af en fejl under opdatering, har WordPress rullet tilbage til din tidligere version.

en: The checksum of the file (%1$s) does not match the expected checksum value (%2$s).
da: Checksum for filen (%1$s) svarer ikke til forventede checksum værdi (%2$s).

en: Copying the required files&#8230;
da: Kopierer de nødvendige filer&#8230;

en: Please provide a valid username.
da: Angiv venligst et gyldigt brugernavn.

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
da: Dit tema understøtter som udgangspunkt ikke menuer, men du kan bruge dem i sidebars ved at tilføje en &#8220;Brugerdefineret menu&#8221; widget i <a href="%s">Widgets </a> skærmbilledet.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the custom menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link to the side.
da: Menuer kan vises på steder defineret af dit tema, endda også i sidebars ved at tilføje en &#8220;Brugerdefineret menu#8221; widget i <a href="%1$s">Widgets</a> skærmbilledet. Hvis dit tema ikke understøtter den brugerdefinerede menufunktionen (standard temaerne, %2$s og %3$s gør), kan du lære om at tilføje dette ved at følge Dokumentations-linket ude i siden.

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
da: <strong>Ved at klikke på pilen til højre for et menupunkt</strong> i editoren vil du få vist en række standardindstillinger. Yderligere indstillinger såsom link target, CSS-klasser, link-relationer, og link-beskrivelser kan aktiveres og deaktiveres via fanen Skærmindstillinger.

en: You must provide an email address.
da: Du skal angive en e-mailadresse.

en: Sorry, that isn&#8217;t a valid email address. Email addresses look like <code>username@example.com</code>.
da: Beklager, men dette er ikke en gyldig e-mailadresse. E-mailadresser ligne <code>brugernavn@eksempel.dk</code>.

en: Tag deleted.
da: Tag slettet.

en: Tag updated.
da: Tag opdateret.

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
da[0]: %s side slettet permanent.
da[1]: %s sider slettet permanent.

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
da[0]: %s side gendannet fra papirkurven.
da[1]: %s sider gendannet fra papirkurven.

en: Category added.
da: Kategori tilføjet.

en: Categories deleted.
da: Kategorier slettet.

en: Category deleted.
da: Kategori slettet.

en: Category updated.
da: Kategori opdateret.

en: Category not added.
da: Kategori blev ikke tilføjet.

en: Tag not added.
da: Tag er ikke tilføjet.

en: Tag not updated.
da: Tag blev ikke opdateret.

en: Tags deleted.
da: Tags slettet.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
da[0]: %s indlæg er slettet permanent.
da[1]: %s indlæg er slettet permanent.

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
da[0]: %s indlæg er flyttet til papirkurven.
da[1]: %s indlæg er flyttet til papirkurven.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
da[0]: %s indlæg er gendannet fra papirkurven.
da[1]: %s indlæg er gendannet fra papirkurven.

en: %s page updated. | %s pages updated.
da[0]: %s side opdateret.
da[1]: %s sider opdateret.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
da[0]: %s indlæg blev ikke opdateret, da det bliver redigeret af en anden.
da[1]: %s indlæg blev ikke opdateret, da de bliver redigeret af en anden.

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
da[0]: %s siden blev ikke opdateret, da den bliver redigeret af en anden.
da[1]: %s siderne blev ikke opdateret, da de bliver redigeret af en anden.

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
da[0]: %s side er flyttet til papirkurven.
da[1]: %s sider er flyttet til papirkurven.

en: Tag added.
da: Tag tilføjet.

en: Category not updated.
da: Kategori ikke opdateret.

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
da: Sammenlign to forskellige ændringer ved at <strong>vælge &#8220;Sammenlign ændringer&#8221; boksen</strong> ude til siden.

en: Compare any two revisions
da: Sammenlign to udgaver

en: Autosave by %s
da: Autogemt af %s

en: Restore This Autosave
da: Gendan denne autogemte ændring

en: Current Revision by %s
da: Nuværende udgave af %s

[ctx: revisions]
en: Browse
da: Gennemse

en: Revisions: %s
da: Ændringer: %s

note: translators: 1: audio track title, 2: album title, 3: artist name
en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
da: "%1$s" fra %2$s af %3$s.

note: translators: 1: audio track title, 2: album title
en: "%1$s" from %2$s.
da: "%1$s" fra %2$s.

note: translators: 1: audio track title, 2: artist name
en: "%1$s" by %2$s.
da: "%1$s" af %2$s.

en: Revision by %s
da: Ændring af %s

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you&#8217;re reconnected.
da: <strong>Forbindelsen mistet.</strong> Der bliver ikke gemt noget, før forbindelsen genoprettes.

en: We&#8217;re backing up this post in your browser, just in case.
da: Vi tager backup af dette indlæg i din browser. Bare for at være på den sikre side.

en: Sorry, something went wrong. The requested comparison could not be loaded.
da: Beklager, noget gik galt. Sammenligningen, som du bad om, kunne ikke hentes.

[ctx: Background Attachment]
en: Attachment
da: Vedhæftning

en: Repeat Password
da: Gentag kodeord

en: Repeat New Password
da: Gentag nyt kodeord

en: Add menu items from the column on the left.
da: Tilføj menuelementer fra kolonnen til venstre.

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="%1$s">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format by clicking the button at the top of this page.
da: Plugins udvider funktionaliteten i WordPress. Du kan automatisk installere plugins fra <a href="%1$s">WordPress Plugin-biblioteket</a> eller uploade et plugin i .zip format ved at klikke på knappen i toppen af denne side.

en: The package contains no files.
da: Pakken indeholder ingen filer.

en: The theme contains no files.
da: Temaet indeholder ingen filer.

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
da: For at navigere mellem revisionerne, så <strong>træk skydehåndtaget til venstre eller højre</strong> eller <strong>brug Forrige- og Næste knapperne</strong>.

en: Loading&hellip;
da: Indlæser&hellip;

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
da: Emnet du prøver at flytte til papirkurven findes ikke længere.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
da: Emnet du prøver at gendanne fra papirkurven findes ikke længere.

en: This item has already been deleted.
da: Dette emne er allerede blevet slettet.

en: Drag each item into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
da: Træk hvert emne i den rækkefølge, du foretrækker. Klik på pilen til højre for emnet for at afsløre yderligere indstillinger.

en: If you haven&#8217;t yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
da: Du har endnu ikke oprettet nogen menuer, <strong>klik på &#8217;Tilføj ny menu&#8217; linket</strong> for at komme i gang

en: This screen is used for managing your content revisions.
da: Dette skærmbillede bruges til at håndtere dine indlægsrevisioner.

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
da: For at genskabe en revision, så klik <strong>Genskab denne revision</strong>.

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
da: Fra dette skærmbillede kan du gennemse, sammenligne og genskabe revisioner:

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
da: Ændringer er gemte kopier af dit indlæg eller dine side, som med mellemrum oprettes i takt med, at du opdaterer dit indhold. Den røde tekst til venstre viser indholdet, der er fjernet. Den grønne tekst til højre viser indholdet, der er tilføjet.

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
da: Til:

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
da: Fra:

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
da: Tidligere

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
da: Næste

en: Menu locations updated.
da: Menuområder opdateret

note: translators: 1: audio album title, 2: artist name
en: %1$s by %2$s.
da: %1$s med %2$s.

en: Released: %d.
da: Udgivet: %d.

en: Track %1$s of %2$s.
da: Nr. %1$s af %2$s.

en: Track %1$s.
da: Nr. %1$s.

en: Audio Format:
da: Lydformat:

en: This screen is used for managing your custom navigation menus.
da: Dette skærmbillede bruges til at håndtere dine brugerdefinerede menuer.

en: From this screen you can:
da: I dette skærmbillede kan du:

en: Create, edit, and delete menus
da: Opret, rediger og slet menuer

en: Add, organize, and modify individual menu items
da: Tilføj, organiser og lav ændringer i forskellige menuelementer.

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
da: Menuhåndteringsboksen øverst i skærmbilledet bruges til at kontrollere hvilken menu, der er åben i editoren nedenunder.

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the drop down and click Select</strong>
da: For at redigere en menu, så <strong>vælg en menu fra dropdown-muligheden og klik Vælg</strong>

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
da: Du kan tildele temaområder til individuelle menuer ved at <strong>vælge de ønskede indstillinger</strong> i bunden af menu-editoren. For at tildele menuer til alle temaområder på én gang, så <strong>spring til Håndter menuområder-fanen</strong> øverst i skærmbilledet.

en: Menu Management
da: Menuhåndtering

en: Each custom menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
da: Menuer kan indeholde links til sider, kategorier, brugerdefinerede links eller andre indholdstyper. Menulinks tilføjes ved at vælge elementer fra boksene i venstre kolonne nedenfor.

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
da: Tilføj en eller flere elementer på én gang ved at <strong>sætte flueben i afkrydsningsfeltet ved siden af hvert element og klikke Tilføj til menu</strong>

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
da: For at omorganisere, så <strong>træk og slip elementer med musen eller brug tastaturet</strong>. Træk eller flyt et element en smule til højre for at gøre det til en undermenu.

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
da: Slet en menu ved at <strong>udvide det og klikke på Fjern linket</strong>

en: Editing Menus
da: Redigering af menuer

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
da: Dette skræmbillede bruges til at tildele overordnede menuer til områder, der er defineret i dit tema.

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s drop down.</strong> When you&#8217;re finished, <strong>click Save Changes</strong>
da: For at tildele menuer til et eller flere temaområder, så <strong>vælg en menu fra hvert områdes rullemenu.</strong> Når du er færdig, så klik <strong>Gem ændringer</strong>

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
da: For at redigere en menu, der er tildelt et temaområde, så <strong>klik det tilstødende Rediger link</strong>

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
da: For at tilføje en ny menu i stedet for at tildele en eksiterende, så <strong>klik på Brug ny menu linket</strong>

en: Edit Menus
da: Rediger menuer

en: Manage Locations
da: Håndter områder

en: Theme Location
da: Temaområde

en: Assigned Menu
da: Tildelt menu

en: Select a Menu
da: Vælg en menu

[ctx: menu]
en: Edit
da: Rediger

[ctx: menu]
en: Use new menu
da: Brug ny menu

en: Your latest changes were saved as a revision.
da: Dine seneste ændringer blev gemt.

en: Restore This Revision
da: Gendan denne ændring

en: Capabilities
da: Rettigheder

en: Denied: %s
da: Nægtet: %s

en: Menu Settings
da: Menu indstillinger

en: Menu Structure
da: Menustruktur

en: Move
da: Flyt

en: Up one
da: En op

en: Down one
da: En ned

en: To the top
da: Til toppen

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
da: Den backup, der er af dette indlæg i din browser, er forskellig fra versionen nedenunder.

en: Restore the backup
da: Gendan sikkerhedskopien.

en: Draft created on %1$s at %2$s
da: Kladde oprettet d. %1$s kl. %2$s

en: %s has taken over and is currently editing.
da: %s har taget over og redigerer i øjeblikket.

en: Take over
da: Overtag

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
da: Du kan ikke flytte dette emne til papirkurven. %s redigerer det i øjeblikket.

en: or <a href="%s">create a new menu</a>.
da: eller <a href="%s">opret en ny menu</a>.

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>.
da: Rediger din menu nedenfor, eller <a href="%s">opret en ny menu</a>.

en: Select a menu to edit:
da: Vælg en menu du vil redigere:

en: Thank you for Updating! Please visit the <a href="%s">Upgrade Network</a> page to update all your sites.
da: Tak fordi du opdaterede! Gå venligst til <a href="%s">Opdater netværk</a> siden for at opdatere alle dine websteder.

en: All right, sparky! You&#8217;ve made it through this part of the installation. WordPress can now communicate with your database. If you are ready, time now to&hellip;
da: Sådan, min ven! Du har klaret dig igennem denne første del af installationen. WordPress kan nu kommunikere med din database. Hvis du er klar, så …

en: Auto add pages
da: Tilføj automatisk sider

en: Selected menus have been successfully deleted.
da: De valgte menuer er blevet slettet.

en: sub item
da: underpunkt

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag each item into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
da: Rediger dit standardmenu ved at tilføje eller fjerne elementer. Træk hvert element i den rækkefølge du foretrækker. Klik på Opret menu for at gemme dine ændringer.

en: Theme locations
da: Temaområder

en: Give your menu a name, then click Create Menu.
da: Giv din menu et navn og klik derefter Opret menu.

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Look Up takes you to a web page about that particular function.
da: Dokumentationsmenuen under editoren lister de PHP-funktioner, som plugin-filen kan anvende. Hvis du klikker på Opslag, så føres du til en webside, der beskriver den pågældende funktion.

en: Look Up
da: Opslag

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Look Up takes you to a web page with reference material about that particular function.
da: For PHP-filer, kan du bruge drop-down-listen i dokumentationen til at vælge mellem funktioner fundet i pågældende fil. Opslag bringer dig til en webside med en beskrivelse af denne specifikke funktion.

en: %s is currently editing
da: %s redigerer i øjeblikket

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
da: Du kan uploade og indsætte medier (billeder, lyd, dokumenter osv.) ved at klikke på Tilføj medier knappen. Du kan vælge fra de medier, der allerede er uploadet til Mediebiblioteket, eller uploade nye medier til din side eller dit indlæg. For at oprette et billedgalleri, så vælg de billeder du vil tilføje og klik derefter på &#8220;Opret nyt galleri&#8221; kanppen.

en: Image rotation is not supported by your web host.
da: Rotering af billeder er ikke understøttet af din udbyder.

en: If you are looking to use the link manager, please install the <a href="%s">Link Manager</a> plugin.
da: Hvis du søger en link manager, så installer <a href="%s">Link Manager</a> pluginet.

en: Manage <a href="%1$s">widgets</a> or <a href="%2$s">menus</a>
da: Håndter <a href="%1$s">widgets</a> eller <a href="%2$s">menuer</a>

en: Publish Settings
da: Udgivelsesindstillinger

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
da: Flere bokse på dette skærmbillede indeholder indstillinger for, hvordan dit indhold bliver udgivet, herunder:

en: Inserting Media
da: Indsætter mediefil

en: Don&#8217;t forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you&#8217;re done!
da: Husk at klikke på &#8220;Gem ændringer&#8221; når du er færdig!

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
da: Titelfeltet og indlægs-editoren er låste til deres pladser, men du kan flytte alle de andre bokse ved hjælp af træk og slip, og kan minimere eller udvide dem ved at klikke på titellinjen på hver boks. Brug fanen skærmindstillinger til vise flere bokse (Uddrag, Send Trackbacks, Egne felter, Diskussion, Kort titel, Forfatter) eller til at vælge et én- eller tokolonne layout til dette skærmbillede.

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
da: Når du skifter temaer, er der ofte en vis variation i antallet og opsætningen af widget områder/sidebarer og nogle gange kommer disse i konflikt med hinanden og gør overgangen lidt mindre glat. Hvis du har ændret temaer og synes at der mangler widgets, skal du rulle ned på skærmen til Inaktive widgets, hvor alle dine widgets og deres indstillinger er blevet gemt.

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
da: Hvis du vil bruge et baggrundsbillede, skal du ganske enkelt uploade det eller vælg et billede, der allerede er uploadet i dit mediebibliotek ved at klikke på &#8220;Vælg billede&#8221; knappen.  Du kan vise dit billede en enkelt gang, eller du kan fylde skærmen ved at vise den mange gange ligesom når man lægger fliser på et flisegulv. Du kan fastgøre baggrunden, så dit indhold bevæger sig oven på det, eller du kan lade baggrunden rulle med dit websteds indhold.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
da: <strong>Forælder</strong> — Kategorier kan, i modsætning til tags, være hierarkiske. Du kan fx have kategorien Jazz og under den underkategorier for Bebop og Big Band. Helt valgfrit. For at oprette en underkategori vælger du blot en anden kategori fra Forælder dropdown-menuen.

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> instead.
da: Du benytter multi-fil uploader. Problemer? Benyt i stedet <a href="%1$s" target="%2$s">browser-uploader</a>.

[ctx: media item]
en: Edit
da: Rediger

[ctx: color]
en: Default: %s
da: Standard: %s

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Uploaded to
da: Uploadet til

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
da: Den uploadede fil er ikke en gyldig billedfil. Prøv venligst igen.

en: Choose a Background Image
da: Vælg et baggrundsbillede

en: Choose a Custom Header
da: Vælg en brugertilpasset header

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
da: Du kan også vælge en baggrundsfarve ved at klikke på Vælg farve knappen og enten indtaste en gyldig hexadecimalkode f.eks. &#8220;#ff0000&#8221; for rød, eller ved at vælge en farve med farvevælgeren.

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
da: I header-tekst sektionen på dette skærmbillede kan du vælge at vise teksten eller at skjule den. Du kan også vælge tekstens farve ved at klikke på Vælg farve knappen og enten indtaste en gyldig hexadecimalkode f.eks. &#8220;#ff0000&#8221; for rød, eller ved at vælge en farve med farvevælgeren.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
da: Du kan vælge om robotter, ping-services og spiders skal gennemgå din side. Hvis du vil udelukke dem, skal du bare aktivere den anden mulighed her: Fortæl søgemaskinerne at de ikke skal indeksere dette websted. Derefter skal du vælge Gem ændringer nederst. Dette forhindrer dog ikke dit websted i at være synlig på internettet.

en: Turn comments on or off
da: Slå kommentarer til eller fra

en: More Actions
da: Flere handlinger

en: Learn more about getting started
da: Lær mere om, hvordan du kommer i gang

en: File URL:
da: Fil URL:

en: In the <strong>In Response To</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If there are pending comments, a red notification circle with the number of pending comments is displayed. Clicking the notification circle will filter the comments screen to show only pending comments on that post.
da: I <strong>Som svar til</strong>-kolonnen er der tre elementer. Teksten er navnet på det indlæg, som inspirerede til kommentaren, og linker til indlægseditoren for dette indlæg. Vis indlæg-linket fører til indlægget på dit websted. Den lille boble med antallet i viser hvor mange godkendte kommentarer indlægget har fået. Hvis der er afventende kommentarer, vil en rød bobbel blive vist med antallet af afventende kommentarer.  Hvis du klikker på boblen, vil den filtrere kommentarerne og kun vise afventende kommentarer til dette indlæg.

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
da: ID #%1$s: %2$s <strong>Denne bruger vil IKKE blive slettet.</strong>

en: Used: %1$s%% of %2$s
da: Brugt: %1$s%% af %2$s

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be removed.</strong>
da: ID #%1$s: %2$s <strong>Denne bruger vil IKKE blive fjernet.</strong>

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s <strong>You don&#8217;t have permission to remove this user.</strong>
da: ID #%1$s: %2$s <strong>Du har ikke tilladelse til at fjerne denne bruger.</strong>

en: Please select an option.
da: Vælg venligst en mulighed.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address is already used.
da: <strong>FEJL</strong>: Denne e-mailadresse er allerede i brug.

en: $image needs to be an WP_Image_Editor object
da: $image skal være et WP_Image_Editor objekt

en: Use WP_Image_Editor::rotate
da: Benyt WP_Image_Editor::rotate

en: Use WP_Image_Editor::flip
da: Benyt WP_Image_Editor::flip

en: Welcome to WordPress!
da: Velkommen til WordPress!

en: Edit your front page
da: Rediger din forside

en: Add additional pages
da: Tilføj flere sider

en: Add a blog post
da: Tilføj et blog opslag

en: Write your first blog post
da: Skriv dit første blog opslag

en: Search Engine Visibility
da: Søgemaskinesynlighed

en: Get Favorites
da: Hent favoritter

en: If you have marked plugins as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
da: Har du markeret plugins som favoritter på WordPress.org kan du gennemse dem her.

en: It is up to search engines to honor this request.
da: Det er op til søgemaskinerne at indfri denne anmodning.

en: The privacy options group has been removed. Use another settings group.
da: Privatlivsindstillinger er blevet fjernet. Brug andre indstillinger.

en: Search Engines Discouraged
da: Søgemaskiner blokeret på webstedet

en: Next Steps
da: Næste trin

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
da: "%s" indstillinger er blevet fjernet. Brug andre indstillingsmuligheder.

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display and whether to show full text or a summary.
da: Du kan også kontrollere visning af dit indhold i RSS feeds, inklusiv det største antal indlæg der vises, og om hele indlægget eller et resume vises.

en: Allow search engines to index this site
da: Tillad at søgemaskiner indekserer dette websted.

en: Discourage search engines from indexing this site
da: Fortæl søgemaskinerne at de ikke skal indeksere dette websted.

en: Below you should enter your database connection details. If you&#8217;re not sure about these, contact your host.
da: Nedenunder skal du indtaste detaljerne om din database. Hvis du er i tvivl om disse, så kontakt din udbyder.

en: After you&#8217;ve done that, click &#8220;Run the install.&#8221;
da: Efter du har gjort dette, så klik på &#8220;Kør installationen&#8221;

en: Your WordPress.org username:
da: Dit WordPress.org brugernavn:

en: Uploaded on: <b>%1$s</b>
da: Uploadet d.: <b>%1$s</b>

en: Get Started
da: Kom i gang

en: or, <a href="%s">change your theme completely</a>
da: eller, <a href="%s">lav dit tema helt om</a>

en: Add an About page
da: Tilføj en Om side

en: Welcome to WordPress %1$s. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%2$s">here</a>.
da: Velkommen til WordPress %1$s. Du vil blive videresendt til Om WordPress siden. Klik <a href="%2$s">her</a>, hvis du ikke videresendes.

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
da: Vi har samlet nogle links så du kan komme i gang:

en: View your site
da: Se dit websted

en: You can also browse a user&#8217;s favorite plugins, by using the Favorites link above the plugins list and entering their WordPress.org username.
da: Du kan også gennemse en brugers favoritplugins ved at klikke på Favoritter-linket ovenover pluginlisten og skrive deres WordPress.org brugernavn.

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
da: Hvis du ved, hvad du leder efter, er søgning din bedste mulighed. Søgeskærmen giver mulighed for at søge i WordPress.org's Plugin-bibliotek efter et bestemt udtryk, forfatter eller tag. Du kan også søge i biblioteket ved at vælge et populært tag. Tags i større skrifttype betyder at flere plugins er blevet mærket med dette tag.

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click the Upload Plugin button above the plugins list. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
da: Hvis du ønsker at installere et plugin, som du har downloadet fra et andet sted, så klik på Upload-knappen ovenover pluginlisten. Du vil blive bedt om at uploade .zip-filen, og når denne er uploadet, kan du aktivere det nye plugin.

[ctx: Plugin Installer]
en: Favorites
da: Favoritter

en: This <a href="%1$s">child theme</a> requires its parent theme, %2$s.
da: Dette <a href="%1$s">undertema</a> kræver sit forældertema, %2$s.

en: This screen allows you to edit four fields for metadata in a file within the media library.
da: Dette skærmbillede giver dig mulighed for at redigere fire felter til metadata for en fil i mediebiblioteket.

en: Flexible Header
da: Fleksibel header

en: Screen Options Tab
da: Sk&#230;rmindstillinger fane

[ctx: widget]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: widget]
en: Edit
da: Rediger

en: Type of search
da: Type af søgning

en: Search by tag
da: Søg udfra tag

en: Search by author
da: Søg udfra forfatter

en: Search by keyword
da: Søg udfra nøgleord

en: Contextual Help Tab
da: Kontekstuel hjælpefane

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my website. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
da: Dette er en eksempelside. Den er forskellig fra et indlæg, fordi den vil forblive det samme sted og være en del af dit websteds navigation (i de fleste temaer). De fleste vil lægge ud med en Om-side, der præsenterer dem for potentielle besøgende. Ordlyden kunne være noget i retning af:
    
    <blockquote>Hejsa! Jeg er cykelbud om dagen, prøver at blive skuespiller om aftenen og dette er min blog. Jeg bor i København, har en dejlig hund, der hedder King, og jeg kan lide Mojitos. (og at blive overrasket af regnvejr.)</blockquote>
    
    ... eller noget i retning af:
    
    <blockquote>XYZ Dingenot fabrikken blev grundlagt i 1971 og har leveret kvalitetsdingenoter til offentligheden lige siden. Beliggende i Andeby, har 2.000 ansatte og bidrager med alverdens seje tiltag i lokalområdet.</blockquote>
    
    Som ny WordPress bruger, bør du gå til <a href="%s">dit kontrolpanel</a> for at slette denne side og oprette nye sider til dit indhold. God fornøjelse!

en: To install the theme so you can preview it with your site&#8217;s content and customize its theme options, click the "Install" button at the top of the left-hand pane. The theme files will be downloaded to your website automatically. When this is complete, the theme is now available for activation, which you can do by clicking the "Activate" link, or by navigating to your Manage Themes screen and clicking the "Live Preview" link under any installed theme&#8217;s thumbnail image.
da: For at installere et tema, så du kan tjekke det på dit websted og prøve dets indstillinger, så klik på "Installer" knappen i det venstre panel foroven. Temafilerne hentes til dit websted helt automatisk. Når de er klar, så er temaet klar til aktivering, hvilket du kan gøre ved at klikke på "Aktiver"-linket, eller ved at at navigere til din side med installerede temaer og klikke på "Live forhåndsvisning"-linket under de installerede temaers miniaturebillede.

en: Sorry, you have used all of your storage quota of %s MB.
da: Du har desværre opbrugt al din lagerplads på %s MB.

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
da: Du har desværre opbrugt din pladsallokering. Slet venligst nogle filer for at uploade flere.

note: translators: %s: plugin name translators: %s: theme name
en: Select %s
da: Vælg %s

en: Skip to main content
da: Videre til indhold

en: Main content
da: Indhold

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
da: Tags kan efter ønske konverteres til kategorier ved at bruge <a href="%s">Kategori- og tags-konverteringsværktøjet</a>.

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
da: Du kan slette linkkategorier ved at benytte massehandling, men links i kategorien slettes ikke. De flyttes i stedet til standard linkkategorien.

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
da: Du kan vælge et billede der vises i toppen af webstedet ved at uploade et fra din computer eller ved at vælge et fra mediebiblioteket. Når du har valgt et billede har du mulighed for at beskære det.

en: Select comment
da: Vælg kommentar

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and Text modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box.
da: Oprettelse af en side er næsten det sammen som oprettelse af et indlæg. Skærmbillederne kan tilpasses på samme måde ved hjælp af træk og slip, med fanen Skærmindstillinger og bokse der kan minimeres og udvides. Dette skærmbillede har også distraktionsfri tilstand tilgængelig i både visuel tilstand og teksttilstand via fuldskærm-knapperne. Editoren virker næsten på samme måde for sider og indlæg, men der er nogle specifikke funktioner for sider i boksen sideegenskaber.

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
da: Du kan vælge et tilpasset billeder som header til dit websted. Du uploader billedet, beskærer det og den nye header vil udgives med det samme. Alternativt, kan du bruge et billede, der allerede er uploadet til dit mediebibliotek ved at klikke på &#8220;Vælg billede&#8221; knappen.

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
da: Spring beskæring over, udgiv billedet som det er

en: Or choose an image from your media library:
da: Eller vælg et billede fra dit billedbibliotek:

en: Collapse
da: Minimer

en: If you don&#8217;t want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
da: Hvis du ikke ønsker header-billedet vist på dit websted overhovedet, så klik på Fjern header-billede knappen i bunden af Header-billede sektionen på denne side. Hvis du vil genaktivere header-billedet senere, så skal du vælge en af billedemulighederne og klikke Gem ændringer.

en: You attempted to edit an item that isn&#8217;t an attachment. Please go back and try again.
da: Du har forsøgt at redigere et element, der ikke er en vedhæftning. Gå tilbage og prøv igen.

[ctx: plugin]
en: Installed
da: Installeret

en: This theme is already installed and is up to date
da: Dette tema er allerede installeret og opdateret

[ctx: theme]
en: Installed
da: Installeret

en: Once you have generated a list of themes, you can preview and install any of them. Click on the thumbnail of the theme you&#8217;re interested in previewing. It will open up in a full-screen Preview page to give you a better idea of how that theme will look.
da: Når du først har lavet en liste af temaer, så kan du forhåndsvise og installere et hvilket som helst af dem. Hvis du er interesseret i at få forhåndsvist et tema, så klik på temaets thumbnail. Det vil da åbne en forhåndsvisning i fuld skærm, hvilket giver et fingerpeg om, hvordan temaet vil fungere.

en: Previewing and Installing
da: Forhåndsvisning og installering

en: Previewing and Customizing
da: Forhåndsvisning og tilpasning

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
da: Du bruger browserens indbyggede fil-uploader. WordPress-uploaderen giver mulighed for at vælge flere filer, samt træk-og-slip funktionalitet. <a href="#">Skift til multi-fil-uploaderen</a>.

note: translators: %s: Theme name
en: Preview %s
da: Forhåndsvis %s

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
da: Kategorier er hierarkiske, hvilket betyder, at du kan indlejre underkategorier. Tags er ikke hierarkiske og kan ikke indlejres. Nogen gange bruger folk den ene type i deres indlæg, hvorefter de senere indser, at det andet vil fungere bedre med indholdet.

en: The Categories and Tags Converter link on this screen will take you to the Import screen, where that Converter is one of the plugins you can install. Once that plugin is installed, the Activate Plugin &amp; Run Importer link will take you to a screen where you can choose to convert tags into categories or vice versa.
da: Kategorier og tags konverteringslinket på dette skærmbillede vil føre dig til Importskærmbilledet, hvor konverteringsværktøjet er en af de plugins, du kan installere. Når først det plugin er installeret, vil Aktiver plugin & kør importeringværktøjet linket føre dig til et skærmbillede, hvor du kan konvertere tags til kategorier og omvendt.

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
da: Dette skærmbillede bruges til at tilpasse header-delen af dit tema.

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
da: Du kan vælge mellem temaet standard header-billeder eller bruge dit eget. Du kan også tilpasse måden dit websteds titel og tagline bliver vist.

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
da: Nogle temaer har som standard en samling header-billeder. Hvis du ser flere billeder at vælge i mellem, så vælg det du kan lide og klik på Gem ændringer knappen.

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
da: Hvis dit tema har mere end et standard header-billede eller du har uploadet mere end et selvvalgt header-billede, så kan du lade WordPress vise dem vilkårligt på siderne på dit websted. Vælg muligheden 'Vilkårlig' ved siden af de uploadede billeder eller standardbillederne for at aktivere denne funktion.

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%1$s">General Settings</a> section.
da: I de fleste temaer er header-teksten din sidetitel og tagline, som det står under sektionen <a href="%1$s">Generelle indstillinger</a>.

en: Configuration Error
da: Konfigurationsfejl

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
da: Skift til <strong>Browser uploaderen</strong> ved at klikke på linket under træk-og-slip boksen.

en: User deleted.
da: Bruger slettet

note: translators: %s: edit page url
en: New user created. <a href="%s">Edit user</a>
da: Bruger oprettet. <a href="%s">Rediger bruger</a>

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
da: Kunne ikke kopiere filer. Måske mangler der plads på webserveren.

en: Find a theme based on specific features.
da: Find et tema som matcher specifikke funktioner.

en: Search for themes by keyword.
da: Find temaer ved brug af nøgleord.

en: In all likelihood, these items were supplied to you by your Web Host. If you don&#8217;t have this information, then you will need to contact them before you can continue. If you&#8217;re all ready&hellip;
da: Du har temmelig sikkert fået disse informationer om dit webhotel tilsendt. Hvis du ikke har informationerne, skal du kontakte din udbyder, før vi kan fortsætte. Men hvis du er klar, så …

en: This theme is broken.
da: Dette tema er gået i stykker og kan ikke bruges.

en: Set as background
da: Brug som baggrund

en: Set as header
da: Brug som header

en: Customize &#8220;%s&#8221;
da: Tilpas &#8220;%s&#8221;

en: About
da: Om

en: Word count: %s
da: Ordoptælling: %s

en: Target
da: Send til

en: All
da: Alle

en: Media
da: Medier

en: Restore
da: Gendan

en: Actions
da: Handlinger

en: Add
da: Tilføj

en: Edit Link
da: Rediger link

en: Edit comment
da: Rediger kommentar

en: Enter title here
da: Skriv titel her

note: translators: %s: Time since the last update
en: %s ago
da: %s siden

en: Scale
da: Skaler

en: Enter a link URL or click above for presets.
da: Skriv en link URL eller tryk ovenfor for forudindstillinger.

en: Select All
da: Vælg alle

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a nickname.
da: <strong>Fejl</strong>: Indtast venligst et kaldenavn.

en: Submit
da: Send

en: No comments yet.
da: Ingen kommentarer endnu.

en: (required)
da: (påkrævet)

en: Keyword
da: Nøgleord

en: This theme requires a parent theme. Checking if it is installed&#8230;
da: Dette tema kræver et forældertema. Tjekker om det er installeret &#8230;

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
da: Gør klar til at installere <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>.
da: Installerede forældertemaet, <strong>%1$s %2$s</strong>.

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: The parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>, is currently installed.
da: Forældertemaet, <strong>%1$s %2$s</strong>, er i øjeblikket installeret.

en: <strong>The parent theme could not be found.</strong> You will need to install the parent theme, <strong>%s</strong>, before you can use this child theme.
da: <strong>Forældertemaet kunne ikke findes.</strong> Du skal installere forældertemaet, <strong>%s</strong>, før du kan bruge dette undertema.

en: Header Text
da: Header-tekst

en: Show header text with your image.
da: Vis header-tekst med dit billede.

note: translators: 1: theme name, 2: theme details URL, 3: additional link attributes, 4: version number, 5: update URL, 6: additional link attributes translators: 1: plugin name, 2: details URL, 3: additional link attributes, 4: version number, 5: update URL, 6: additional link attributes translators: 1:
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="%5$s" %6$s>update now</a>.
da: Der er en ny version af %1$s tilgængelig. <a href="%2$s" %3$s>Vis version %4$s detaljer</a> eller <a href="%5$s" %6$s>opdater nu</a>.

en: By %s.
da: Af %s.

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Add new Comment
da: Tilføj ny kommentar

en: Add Comment
da: Tilføj kommentar

note: Description of the plugin/theme
en: This is not just a plugin, it symbolizes the hope and enthusiasm of an entire generation summed up in two words sung most famously by Louis Armstrong: Hello, Dolly. When activated you will randomly see a lyric from <cite>Hello, Dolly</cite> in the upper right of your admin screen on every page.
da: Dette er ikke bare et plugin, det symboliserer håbet og entusiasmen for en hel generation samlet i to ord, som er bedst kendt i den version, der synges af Louis Armstrong: Hello, Dolly. Når det er aktiveret vil du se tilfældige linjer fra teksten til <cite>Hello, Dolly</cite> øverst til højre på alle sider i administrationen.

en: <strong>Welcome</strong> &mdash; Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
da: <strong>Velkommen</strong> &mdash; Viser links til de mest almindelige opgaver under opsætning af et nyt websted.

note: translators: 1: theme name, 2: theme details URL, 3: additional link attributes, 4: version number translators: 1: theme name, 2: details URL, 3: additional link attributes, 4: version number
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
da: Der er en ny version af %1$s tilgængelig. <a href="%2$s" %3$s>Vis version %4$s detaljer</a>. <em>Automatisk opdatering er ikke tilgængeligt for dette tema.</em>

[ctx: Howdy]
en: Welcome
da: Velkommen

en: I'm sure I want to permanently disable my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
da: Jeg er sikker på, at jeg vil slette dette websted permanent, og jeg er klar over, at jeg aldrig får det tilbage eller kan bruge %s igen.

en: Delete My Site Permanently
da: Slet mit websted permanent

en: Delete My Site
da: Slet mit websted

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
da: Husk, at når først det er slette, så kan webstedet ikke gendannes.

en: I'm sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
da: Beklager, det link du klikkede på er dødt. Vælg en anden mulighed.

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
da: Tak fordi du har brugt %s, dit websted er blevet slettet. God vind til vi ses igen.

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
da: Hvis du ikke ønsker at bruge dit websted %s mere, så kan du slette det via formularen nedenunder. Når du klikker på <strong>slet mit websted permanent</strong> vil du få tilsendt en e-mail med et link. Klik på linket for at slette dit websted.

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
da: Tak. Tjek venligst din e-mail for et link der kan bekræfte din handling. Dit websted vil ikke blive slettet, før der er klikket på linket.

en: [%s] New Admin Email Address
da: [%s] Ny admin e-mail adresse

note: translators: %s: New email address
en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
da: Din e-mail adresse er endnu ikke opdateret. Se indbakken for %s og find bekræftelses e-mail.

en: English
da: Engelsk

en: [%s] New Email Address
da: [%s] Ny e-mail adresse

en: Visit Dashboard
da: Besøg kontrolpanel

en: British English
da: Britisk engelsk

en: American English
da: Amerikansk engelsk

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
da: Hvis du er havnet på dette skræmbillede ved et uheld og i virkeligheden ønskede at besøge et af dine egne websteder, så er her nogle genveje, der kan hjælpe dig på rette vej.

en: MB (Leave blank for network default)
da: MB (blankt felt er ligmed netværkets standard)

en: Not enough space to upload. %1$s KB needed.
da: Ikke nok plads til at uploade. %1$s KB er krævet.

en: This file is too big. Files must be less than %1$s KB in size.
da: Denne fil er for stor. Filer skal være mindre end %1$s KB.

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
da: Du har brugt al din plads. Slet venligst nogle filer før du uploader.

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
da: Du har prøvet at tilgå "%1$s" kontrolpanelet, men har på nuværende tidspunkt ikke tilstrækkelige rettigheder på dette websted til at gøre det. Hvis du mener, at du burde kunne tilgå "%1$s" kontrolpanel, så kontakt din netværksadministrator.

en: Your Sites
da: Dine websteder

en: View Site
da: Vis websted

note: translators: My sites label
en: Primary Site
da: Primært websted

en: Sorry, you must delete files before you can upload any more.
da: Du skal desværre slette nogle filer, før du kan uploade flere.

en: Global Settings
da: Globale indstillinger

en: You must be a member of at least one site to use this page.
da: Du skal være medlem på mindst et websted for at kunne bruge denne side.

en: The primary site you chose does not exist.
da: Det primære websted, som du vælger, eksisterer ikke.

en: Up until WordPress version 3.0, what is now called a Multisite Network had to be installed separately as WordPress MU (multi-user).
da: Indtil WordPress version 3.0 skulle, hvad der nu kaldes et Multisite netværk, installeres separat, som WordPress MU (Multi-user).

en: Database name
da: Database navn

en: Database username
da: Database brugernavn

en: Database Name
da: Database navn

[ctx: example username]
en: username
da: brugernavn

en: Run the install
da: Start installation

en: Welcome to WordPress. Before getting started, we need some information on the database. You will need to know the following items before proceeding.
da: Velkommen til WordPress. For at komme igang skal vi bruge information om databasen. Du skal vide følgende for at komme videre.

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
da: Filen 'wp-config.php' er allerede oprettet. Hvis du har brug for at nulstille noget i konfigurationen i filen, så slet den først. Du kan prøve at <a href='%s'>installere nu</a>.

en: WordPress &rsaquo; Setup Configuration File
da: WordPress &rsaquo; opsætnings- og konfigurationsfil.

en: Table prefix (if you want to run more than one WordPress in a single database)
da: Tabelpræfiks (hvis du ønsker mere end en WordPress-installation i samme database)

en: Table Prefix
da: Tabelpræfiks

en: If you want to run multiple WordPress installations in a single database, change this.
da: Hvis du vil køre flere WordPress installationer i samme database, så giv dem hver deres tabelpræfiks (fx wpdb1_ wbdb2_ wpdb3_ osv...).

en: Let&#8217;s go!
da: Lad os komme i gang!

[ctx: example password]
en: password
da: adgangskode

en: Database password
da: Database-adgangskode

en: Sorry, I need a wp-config-sample.php file to work from. Please re-upload this file to your WordPress installation.
da: Beklager, jeg har brug for en wp-config-sample.php at arbejde ud fra. Overfør venligst denne fil til din WordPress-installation igen.

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists one level above your WordPress installation. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
da: Filen 'wp-config.php' er allerede oprettet et niveau længere oppe end din WordPress-installation. Hvis du har brug for at nulstille nogle konfigurationer i filen, så slet den venligst først. Du kan prøve at <a href='%s'>installere nu</a>.

note: translators: %s: wp-config.php
en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your %s file. Once this line is added to your config, reload this page.
da: For at tillade at denne side automatisk reparerer databaseproblemer, tilføj venligst den følgende linje til din %s fil. Når linjen er tilføjet til din config-fil, så genindlæs denne side.

en: No comments awaiting moderation.
da: Ingen kommentarer afventer godkendelse.

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
da: Ændringslog

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
da: Andre noter

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
da: Skærmbilleder

en: You should update your web.config now.
da: Du bør opdatere din web.config nu.

en: Plugin Homepage &#187;
da: Plugin forside &#187;

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
da: Du kan eksportere en fil med dit websted &#8217;s indhold med henblik på at importere den til en anden installation eller til en anden platform. Eksportfilen er en XML-fil kaldet WXR. Indlæg, sider, kommentarer, egne felter, kategorier og tags medtages. Du kan vælge at WXR-filen til kun skal omfatte visse indlæg eller sider ved at bruge dropdown-felterne til at begrænse eksporten til kategori, forfatter, pr. måned eller udgivelsesstatus.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to repair the %1$s table. Error: %2$s
da: At reparere %1$s tabellen mislykkedes. Fejl: %2$s

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you don&#8217;t want the user to receive a welcome email.
da: Nye brugere vil modtage en e-mail for at lade dem vide, de er blevet tilføjet som en bruger til dit websted. Denne e-mail vil også indeholde deres kodeord. Fjern markeringen i feltet, hvis du ikke ønsker, at kodeordet skal stå i den velkomst-e-mail.

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation. If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
da: Plugin'et genererede %d former for <strong>uventet output</strong> ved aktiveringen. Hvis der kommer  &#8220;headers already sent&#8221; beskeder, problemer med syndikering af feeds eller andet, så prøv at deaktivere eller fjerne dette plugin.

en: You are using a development version of WordPress. You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
da: Du bruger en udviklingsversion af WordPress. Du kan opdatere til den seneste nightly build automatisk eller downloade den og installere den manuelt:

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
da: Der er ændringer, der ikke er gemt, der vil blive tabt. 'OK' for at fortsætte, 'Annuller' for at vende tilbage til billed-editoren.

en: In previous versions of WordPress, all importers were built-in. They have been turned into plugins since most people only use them once or infrequently.
da: I tidligere versioner af WordPress, var alle importfunktionerne indbygget. De er nu blevet forvandlet til plugins, da de fleste kun bruger dem én gang eller meget sjældent.

en: Post via email settings allow you to send your WordPress install an email with the content of your post. You must set up a secret email account with POP3 access to use this, and any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret.
da: Indstillingerne for Indlæg via e-mail giver dig mulighed for at sende en e-mail til dit WordPress-websted med indholdet af dit indlæg. Du skal oprette en hemmelig e-mailkonto med POP3-adgang for at bruge denne funktion, og enhver e-mail, der modtages på denne adresse, vil blive udgivet, så er det en god idé at holde denne adresse meget hemmelig.

en: You can filter the list of users by User Role using the text links above the users list to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
da: Du kan filtrere listen af brugere efter Brugerrolle ved at bruge de links der er ovenover brugerlisten for at vise Alle, Administrator, Redaktør, Forfatter, Bidragsyder eller Abonnent. Som standard vises alle brugere. Brugerroller, der ikke er i brug, listes ikke.

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites. Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
da: En avatar er et billede, der følger dig fra webblog til webblog, og optræder ved siden af dit navn, når du kommenterer på websteder, hvor avatarer er aktiveret. Her kan du aktivere visning af avatarer for besøgende, der kommenterer på dit websted.

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended. If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
da: <strong>Advarsel:</strong> At lave ændringer i aktive plugins kan ikke anbefales. Hvis dine ændringer skaber uoprettelige fejl, så vil plugin'et automatisk blive deaktiveret.

en: The active theme is broken. Reverting to the default theme.
da: Det aktive tema fejler. Skifter tilbage til standardtemaet.

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
da: Billedet kunne ikke behandles. Gå tilbage og prøv igen.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: The %1$s table is not okay. It is reporting the following error: %2$s. WordPress will attempt to repair this table&hellip;
da: %1$s tabellen er ikke i orden. Den giver følgende fejl: %2$s. WordPress vil forsøge at reparere tabel &hellip;

en: Repairs complete. Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
da: Reparationer fuldført. Fjern venligst nedenstående linje fra wp-config.php for at forhindre at denne side bruges af uautoriserede brugere.

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them. Repairing can take a while, so please be patient.
da: WordPress kan automatisk lede efter nogle almindelige databaseproblemer og reparere dem. At reparere dem kan tage sin tid, så vær venligst tålmodig.

en: WordPress can also attempt to optimize the database. This improves performance in some situations. Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
da: WordPress kan også forsøge at optimere databasen. Det forbedrer hastigheden i visse situationer. Men reparation og optimering af databasen kan vare lang tid, og databasen vil være låst under optimeringen.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
da: Der er en autogemt version af dette indlæg, der er nyere end versionen nedenunder. <a href="%s">Vis den autogemte</a>

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
da: Skriv e-mailadressen eller brugernavnet på en eksisterende bruger på netværket for at invitere dem til dette websted. Vedkommende vil få tilsendt en e-mail, hvor de bliver bedt om at bekræfte invitationen.

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
da: Skriv e-mailadressen eller brugernavnet på en eksisterende bruger på netværket for at invitere dem til dette websted. Vedkommende vil få tilsendt en e-mail, hvor de bliver bedt om at bekræfte invitationen.

en: Contributing Developers
da: Bidragende udviklere

en: Show Toolbar when viewing site
da: Vis værktøjslinje på webstedet

note: translators: %s: Codex URL
en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
da: Hvis du vil vide mere, så læs <a href="%s">udgivelsesnoterne</a>.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
da[0]: <strong>Version %1$s</strong> rettede %2$s fejl.
da[1]: <strong>Version %1$s</strong> rettede %2$s fejl.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. More than one security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
da[0]: <strong>Version %1$s</strong> lukkede nogle sikkerhedshuller og rettede %2$s fejl.
da[1]: <strong>Version %1$s</strong> lukkede nogle sikkerhedshuller og rettede %2$s fejl.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. Singular security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
da[0]: <strong>Version %1$s</strong> lukkede et sikkerhedshul og rettede %2$s fejl.
da[1]: <strong>Version %1$s</strong> lukkede et sikkerhedshul og rettede %2$s fejl.

en: Welcome to your WordPress Dashboard! This is the screen you will see when you log in to your site, and gives you access to all the site management features of WordPress. You can get help for any screen by clicking the Help tab above the screen title.
da: Velkommen til dit WordPress kontrolpanel! Det her er det skærmbillede, du vil se, når du logger ind på dit websted, og det giver dig adgang til alle administationsmulighederne i WordPress. Du kan få hjælp til alle skærmbilleder ved at klikke på Hjælp-fanen ovenover skærmbilledets titel.

en: Maintenance and Security Release
da: Vedligeholdelse- og sikkerhedsudgivelse

en: What&#8217;s New
da: Hvad er nyt

en: Security Release
da: Sikkerhedsudgivelse

en: Maintenance Release
da: Vedligeholdelsesudgivelse

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed some security issues.
da: <strong>Version %s</strong> tog sig af nogle sikkerhedsproblemer.

en: This screen allows you to choose your permalink structure. You can choose from common settings or create custom URL structures.
da: På dette skærmbillede kan du vælge din permalinkstruktur. Du kan vælge mellem gængse indstillinger eller oprette en brugerdefineret URL-struktur.

en: Return to Updates
da: Tilbage til opdateringer

en: Welcome to WordPress %1$s. <a href="%2$s">Learn more</a>.
da: Velkommen til WordPress %1$s <a href="%2$s">Læs mere</a>.

en: Adding Categories
da: Tilføjer Kategorier

en: Adding Tags
da: Tilføjer tags

en: Troubleshooting
da: Fejlfinding

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
da: Du kan uploade mediefiler uden at oprette et indlæg først. Dette giver dig mulighed for at uploade filer til brug i indlæg og sider senere, og/eller for at få et weblink til en bestemt fil, som du vil dele.

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
da: Når du er færdig, så husk at trykke på knappen "Tilføj ny bruger" i bunden af skærmen.

en: Available Actions
da: Mulige handlinger

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
da: Denne skærm giver adgang til alle dine indlæg. Du kan tilpasse skærmen så den passer til din arbejdsgang.

en: Adding Themes
da: Tilføj tema

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
da: Når du har gemt den downloadede fil, kan du bruge Import-funktionen i en WordPress-installation til at importere indholdet fra dette websted.

en: Screen Display
da: Vis på skærmen

en: Attaching Files
da: Vedhæft filer

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
da: Her er en grundlæggende oversigt over de forskellige brugerroller og tilladelserne for hver rolle:

en: Moderating Comments
da: Behandler kommentarer

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
da: Abonnenter kan læse kommentarer/kommentere/modtage nyhedsbreve etc., men kan ikke oprette almindeligt indhold på webstedet.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
da: Hvis en importmulighed mangler, så <a href="%s">søg i plugin-biblioteket</a> og se om der findes et importværktøj der.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
da: Når du bruger massehandling kan du ændre metadata (kategorier, forfatter, etc.) for alle de valgte indlæg samtidig. For at fjerne et indlæg fra samlingen, skal du klikke på x ved siden af navnet i massehandlingsområdet.

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
da: Forfattere kan udgive og håndtere deres egne indlæg og kan uploade filer.

en: How to Update
da: Hvordan du opdaterer

en: Adding Plugins
da: Tilføjer plugins

en: Screen Content
da: Skærmindhold

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
da: Du kan tilrette visningen på denne skærm på flere forskellige måder

en: You can also edit or move multiple posts to the trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
da: Du kan også redigere eller flytte flere indlæg til papirkurven på én gang. Vælg de indlæg, du ønsker at behandle, ved at benytte afkrydsningsfelterne, vælg derefter den handling du ønsker at bruge fra massehandlingsmenuen og klik anvend.

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
da: Hvis du ønsker at konvertere dine kategorier til tags (eller omvendt), skal du bruge <a href="%s">Kategorier- og Tags konverteringsværktøjet</a>, der er tilgængeligt fra Importskærmbilledet.

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
da: For at tilføje nye brugere til dit websted skal du udfylde formularen på denne skærm, og herefter trykke på knappen "Tilføj ny bruger".

en: User Roles
da: Brugerroller

en: Common Settings
da: Almindelige indstillinger

en: Custom Structures
da: Egen struktur

en: Permalinks are the permanent URLs to your individual pages and blog posts, as well as your category and tag archives. A permalink is the web address used to link to your content. The URL to each post should be permanent, and never change &#8212; hence the name permalink.
da: Permanente links er de permanente URL'er til dine indlæg og sider, samt dine kategori- og tag-arkiver. Et permalink er den webadresse, der linker til dit indhold. URL'en til hvert indlæg bør være permanent og aldrig ændre sig &#8212; deraf navnet permalink.

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
da: Upload af filer lader dig vælge både mappe og placering for dine uploadede filer.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
da: Du kan udgive indhold på flere forskellige måder. Dette skærmbillede indeholder indstillingerne for dem alle. Øverste del styrer editoren der dukker op rundt om i administrationen mens resten styrer eksterne udgivelsesmåder. Ønsker du mere information om disse metoder, så klik på nedenstående links for yderligere dokumentation.
    
    Du skal klikke på Gem ændringer nederst på denne side for at de nye indstillinger kan træde i kraft.

en: Installing themes on Multisite can only be done from the Network Admin section.
da: Installation af temaer i en Multisite-installation kan kun gøres fra den sektion, hvorfra Netværket administreres.

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site admin.
da: Hvis du ønsker besøgende skal kunne registrere sig, i modsætning til at blive registreret af administratoren, skal du sætte flueben under medlemskab. En standardbrugerrolle kan indstilles til alle nye brugere, uanset om de registrerer sig selv, eller bliver registreret af administrator.

en: Post Via Email
da: Indlæg via e-mail

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
da: Hvis du ønsker det, så kan WordPress automatisk give besked til forskellige tjenester om dine nye indlæg.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
da: Dette skærmbillede giver mange muligheder for at indstille og håndtere visning af kommentarer og links til dine indlæg/sider. Så mange, at der faktisk ikke er plads til at vise dem her! :-) Brug linket til dokumentationen nedenfor, for at få oplysninger om, hvad hver indstillingsmulighed gør.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
da: Du kan ændre din adgangskode, slå tastaturgenveje til, ændre farveskemaet på din WordPress-administration, og slå WYSIWYG (Visual) editor fra - blandt andre ting. Du kan skjule værktøjslinjen (tidligere kaldet Administrationsbjælken) fra ​​dit websted, men den kan ikke være deaktiveret i administrationen.

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
da: Denne sidebar er ikke længere tilgængelig, og vises ikke nogen steder på dit websted. Fjern hvert af de forskellige widgets nedenfor for helt at fjerne denne inaktive sidebar.

en: Inactive Sidebar (not used)
da: Inaktiv sidebar (bruges ikke)

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
da: <strong>Træk og slip</strong> dine filer ind i området nedenfor. Flere filer samtidigt er tilladt.

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
da: Hvis du klikker <strong>Vælg Filer</strong> åbner et navigations-vindue, der viser dig filerne i dit operativsystem. Vælg <strong>Åbn</strong> efter at have klikket på den fil, du vil have, så starter en statuslinje på uploadskærmen.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
da: Du kan oprette grupper af links ved at bruge Link-kategorier. Link-kategorinavne skal være unikke og Link-kategorier er adskilt fra de kategorier, du bruger til indlæg.

en: Removing and Reusing
da: Fjerner og genbruger

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
da: Du kan tildele nøgleord til dine indlæg ved hjælp af <strong>tags</strong>. I modsætning til kategorier, har tag ikke noget hierarki, så der er ingen sammenhæng fra et tag til et andet.

en: Missing Widgets
da: Manglende widgets

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
da: Du kan administrere kommentarer på din side på samme måde som du administrerer Indlæg og andet indhold. Dette skærmbillede kan tilpasses på samme måde som resten af kontrolpanelet, og du kan redigere kommentarer ved hjælp af hover-links eller massehandlinger.

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
da: Linkene i Værktøjslinjen i toppen af skærmen forbinder dit kontrolpanel med dit websted, og giver adgang til din profil og hjælpsom WordPress-information.

en: Deleting Links
da: Sletter links

en: Hovering over a row reveals action links: Edit, Delete Permanently, and View. Clicking Edit or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking Delete Permanently will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). View will take you to the display page for that file.
da: Når du fører musen over en række afsløres en nogle handlingslinks: Rediger, Slet permanent og Vis. Hvis du klikker på Rediger eller på mediefilens navn så føres du til et skærmbillede, hvor du kan redigere i filens metadata. Klikker du på Slet permanent, slettes filen fra mediebiblioteket (såvel som fra alle indlæg, som det aktuelt er knyttet til). Vis vil tage dig til den pågældende fils visningsside.

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
da: Håndtering af sider minder meget om at håndtere indlæg og skærmbillederne kan tilrettes på samme måde.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
da: Du kan også udføre samme type handlinger, såsom at indsnævre listen ved at bruge filtrene, eller bruge de handlingslinks der dukker op, når du fører musen over en række, eller bruge funktionen Massehandling til at redigere metadata for flere sider på en gang.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
da: Alle filerne du har uploadet findes i mediebiblioteket med de nyeste først. Du kan bruge fanen skærmindstillinger til at tilpasse visningen på skærmen.

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
da: Sider svarer til indlæg ved at have titel, brødtekst og tilknyttede metadata, men de adskiller sig ved ikke at være del af bloggens kronologiske udgivelser, nærmest lidt i retning af permanente indlæg. Sider er ikke kategoriserede eller taggede, men de kan være del af et hierarki. Du kan lave undersider under andre sider ved at gøre en af dem til “Forælder” til de andre og dermed oprette en gruppe af sider.

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
da: Mange benytter tastaturgenveje til at moderere deres kommentarer hurtigere. Benyt linket nedenfor for at lære hvordan.

en: In the <strong>Author</strong> column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
da: I <strong>Forfatter</strong>-kolonnen vises, udover forfatterens navn, e-mailadresse og blog-URL, kommentarskriverens IP-adresse. Hvis du klikker på dette link, kan du se alle kommentarer sendt fra denne IP-adresse.

en: If a media file has not been attached to any content, you will see that in the Uploaded To column, and can click on Attach to launch a small popup that will allow you to search for existing content and attach the file.
da: Hvis en mediefil ikke er knyttet til noget indhold, vil du se det i kolonnen Vedhæftet til. Du kan klikke på Vedhæft fil, hvorefter der åbner et lille popup-vindue, som vil give dig mulighed for at søge efter eksisterende indhold og vedhæfte filen.

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
da: Links kan opdeles i kategorier; disse er anderledes end de kategorier, der anvendes på dine indlæg.

en: <a href="%s">Learn more about WordPress %s</a>.
da: <a href="%s">Lær mere om WordPress %s</a>.

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
da: Når markøren føres over en række i brugerlisten, vil der vises handlingslinks, som giver dig mulighed for at administrere brugere. Du kan udføre følgende handlinger:

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
da: <strong>Papirkurv</strong> fjerner dit indlæg fra denne liste og placerer det i papirkurven, hvorfra du kan slette det permanent.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
da: <strong>Lynrediger</strong> giver hurtig adgang til metadataene for dit indlæg, så du kan opdatere indlægsdetaljer uden at forlade dette skærmbillede.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
da: <strong>Rediger</strong> tager dig til redigeringsskærmbilledet for indlægget. Du kan også komme til det skærmbillede ved at klikke på indlæggets titel.

en: Edit takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
da: Rediger tager dig til den redigerbare profil for den pågældende bruger. Du kan også komme til det skærmbillede ved at klikke på brugernavnet.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
da: Du kan se alle indlæg, der er lavet af en bruger, ved at klikke på nummeret i indlægskolonnen.

en: Managing Pages
da: Håndtering af sider

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
da: Du kan skjule/vise kolonner efter behov og vælge hvor man brugere, der skal vises pr. skærmbillede, ved at bruge fanen Skærmindstillinger.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
da: <strong>Preview</strong> vil vise hvordan din kladde vil se ud, hvis du udgiver den. Vis indlæg vil føre dig til dit websted, så du kan se indlægget online. Alt efter indlæggets status vil forskellige links være tilgængelige.

en: Because this is a multisite installation, you may add accounts that already exist on the Network by specifying a username or email, and defining a role. For more options, such as specifying a password, you have to be a Network Administrator and use the hover link under an existing user&#8217;s name to Edit the user profile under Network Admin > All Users.
da: Da dette er en Multisite-installation, kan du tilføje konti, der allerede findes på netværket, ved at angive et brugernavn eller e-mailadresse, og tildele brugeren en rolle. For at få flere muligheder, såsom at angive en adgangskode, skal du være en netværksadministrator og føre markøren over linket til en eksisterende brugers navn. Derefter kan du gå til Rediger brugerprofil under Netværkadministrator > Alle brugere.

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
da: Den sandsynlige direkte indkludering af wp-admin/includes/template.php for at kunne bruge add_meta_box(). Dette er meget forkert. Hægt add_meta_box() kaldet i add_meta_boxes handlingen i stedet.

en: Welcome to WordPress %s
da: Velkommen til WordPress %s

en: Return to Dashboard &rarr; Updates
da: Tilbage til Kontrolpanel &rarr; Opdateringer

en: Go to Dashboard &rarr; Home
da: Gå til Kontrolpanel &rarr; Forside

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals.
da: WordPress er skabt af et verdensomspændende team af passionerede personer.

en: Under the Hood
da: Under motorhjelmen

en: Customize Your Site
da: Tilpas dit websted

en: Profile updated.
da: Profil opdateret.

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role, 4: activation URL
en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
da: Hej,
     
     Du er blvet inviteret til at slutte dig til '%1$s' på
     %2$s med rollen som %3$s.
     
     Klik venligst på linket for at bekræfte invitationen:
     %4$s

en: Core Developer
da: Kerneudvikler

en: No valid plugins were found.
da: Ingen gyldige plugins blev fundet.

en: The package could not be installed.
da: Opdateringspakken kunne ikke installeres.

en: The plugin contains no files.
da: Dette plugin indeholder ikke nogen filer.

en: Attachment Post URL
da: Vedhæftningens indlægs-url

[ctx: admin menu]
en: All Links
da: Alle links

en: Drop files here
da: Slip filer her

note: translators: %s: table name
en: Successfully optimized the %s table.
da: Optimerede %s tabellen uden problemer.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to optimize the %1$s table. Error: %2$s
da: Det mislykkedes at optimere %1$s tabellen. Fejl: %2$s

note: translators: %s: table name
en: Successfully repaired the %s table.
da: Reparerede %s tabellen uden problemer.

note: translators: %s: table name
en: The %s table is already optimized.
da: %s tabellen er allerede blevet optimeret.

note: translators: %s: table name
en: The %s table is okay.
da: %s tabellen er i orden.

note: translators: %s: plugin version
en: View version %s details.
da: Vis detaljer om version %s.

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
da: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Opdater %2$s</a> eller lær at <a href="%3$s" class="browse-happy-link">Browse Happy</a>

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag, %3$d is width, %4$d is height
en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
da: Skaler billeder til at matche den store størrelse der er valgt i %1$sbilledindstillinger%2$s 2$s (%3$d ×%4$d).

en: Audio, Video, or Other File
da: Audio, Video, eller en anden type fil

en: Insert media from another website
da: Indsæt medie fra et andet websted

en: <strong>ERROR</strong>: options page not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Siden med Indstillinger blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
da: <strong>FEJL:</strong> Der opstod en fejl ved forbindelsen til serverne, bekræft venligst at indstillingerne er korrekte.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
da: FEJL: Du prøver at besvare en kommentar til et kladdeindlæg.

en: ERROR: please type a comment.
da: FEJL: Husk at skrive en kommentar.

en: Overview
da: Overblik

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
da: Du har følgende muligheder for at arrangere dit skærmbillede i kontrolpanelet så det passer til din arbejdsgang. Det har du også mulighed for på de fleste andre sider i administrationen.

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
da: Navigationsmenuen i venstre side indeholder links til alle sider i administrationen og viser underpunkter, når du fører musen over. Du kan minimere denne menu til en smal række ikoner ved at klikke på "Minimer menu" nederst i menuen.

en: <strong>Drag and Drop</strong> &mdash; To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
da: <strong>Træk og slip</strong> ‒ Benyt træk og slip for at omarrangere boksene ved at klikke på titellinjen på den valgte boks og slippe, når du ser en grå stiplet firkant, hvor du ønsker boksen placeret.

en: You can&#8217;t give users that role.
da: Du kan ikke tildele brugere den rolle.

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Opdatering tilgængelig <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Opdateringer tilgængelige <span class="count">(%s)</span>

en: Confirm Deletion
da: Bekræft sletning

en: Deactivate
da: Deaktiver

en: User added.
da: Bruger tilføjet.

en: View
da: Vis

en: You can&#8217;t remove users.
da: Du kan ikke fjerne brugere.

en: Add New User
da: Tilføj ny bruger

en: Delete
da: Slet

en: All Users
da: Alle brugere

en: Install
da: Installer

en: Search Users
da: Søg brugere

[ctx: user]
en: Add New
da: Tilføj ny

en: Settings saved.
da: Indstillinger gemt.

en: Installed Plugins
da: Installerede plugins

en: Add Existing User
da: Tilføj eksisterende bruger

en: For more information:
da: For mere information:

en: Changed roles.
da: Ændrede roller.

en: Updates %s
da: Opdateringer %s

en: User removed from this site.
da: Bruger er slettet fra webstedet.

en: Caution:
da: Advarsel:

en: Delete Site
da: Slet websted

en: Role
da: Rolle

en: Attributes
da: Attributter

en: Customizing This Display
da: Tilpasser dette skærmbillede

en: Title and Post Editor
da: Titel- og indlægs-editoren

en: About Pages
da: Om-sider

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
da: Bemærk: Ingen af disse indstillinger blokerer adgangen til dit websted &mdash; det er op til søgemaskinerne at respektere din anmodning.

en: Post name
da: Navn på indlæg

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
da: Indlægseksempel

[ctx: sample permalink base]
en: archives
da: arkiver

note: translators: URL to wp-admin/import.php
en: This importer is not installed. Please install importers from <a href="%s">the main site</a>.
da: Denne import-funktion er ikke installeret. Installer venligst import-funktionerne fra <a href="%s">hoved webstedet</a>.

en: Site Language
da: Webstedets sprog

en: Email Address
da: E-mailadresse

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
da: Forsøger at underrette alle blogs, der er linket til fra artiklen

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role
en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
da: Hej,
    Du er inviteret til at blive tilmeldt '%1$s' hos
    %2$s med rollen som %3$s.
    hvis du ikke ønsker at være en del af dette websted, så ignorer
    denne e-mail. Denne invitation vil udløbe om et par dage.
    
    Klik venligst på linket her for at aktivere din konto:
    %%s

en: Full Width Template
da: Fuld bredde

en: Post Formats
da: Indlægsformater

en: Featured Images
da: Udvalgte billeder

en: Featured Image Header
da: Udvalgt header-billede

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an old version of %s. For the best WordPress experience, please update your browser.
da: Det ser ud til, at du bruger en gammel version af %s. Opdatér venligst din browser, hvis du ønsker at opleve WordPress bedst muligt.

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an insecure version of %s. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
da: Det ser ud til, at du benytter en usikker version af %s. Bruger du en gammel browser, gør du din computer usikker. Opdatér venligst din browser, hvis du ønsker opleve WordPress bedst muligt.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
da: Der er nogle ugyldige menupunkter. Tjek dem eller slet dem.

[ctx: term name]
en: Name
da: Navn

[ctx: meta name]
en: Name
da: Navn

[ctx: theme name]
en: Name
da: Navn

note: translators: %s: Theme Directory URL
en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
da: Du kan finde flere temaer til dit websted ved at bruge Håndter tema/Installer-fanenerne på skærmbilledet, som vil vise temaer fra <a href="%s" target="_blank">WordPress.org temabiblioteket</a>. Disse temaer er designet og udviklet af tredjeparter, er gratis rådighed, og er kompatible med den licens WordPress bruger.

note: translators: %s: WordPress Plugin Directory URL
en: If you would like to see more plugins to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional plugins from the <a href="%s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a>. Plugins in the WordPress Plugin Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
da: Hvis du gerne vil se flere plugins at vælge imellem, klik på &#8220;Tilføj ny&#8221; knap, og du vil få mulighed for at gennemse eller søge efter yderligere plugins fra <a href="%s" target="_blank">WordPress pluginbibliotek</a>. Plugins i WordPress pluginbiblioteket er designet og udviklet af tredjeparter, og er kompatible med den licens WordPress bruger. Åh, og de er gratis!

en: Re-install Now
da: Geninstaller nu

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
da: Den uploadede fil overskrider den upload_max_filesize begrænsning, der er i php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
da: Den uploadede fil overskrider den MAX_FILE_SIZE begrænsning, der blev angivet i html-formularen.

en: External Libraries
da: Eksterne biblioteker

en: Available Tools
da: Tilgængelige værktøjer

en: Network Setup
da: Netværksopsætning

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
da: Oversættere

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
da: WordPress vokser, når folk som dig, fortæller vennerne om det, og de tusinder af virksomheder og tjenester, der er bygget på og omkring WordPress, deler dette faktum med deres brugere. Vi bliver smigrede hver gang nogen spreder budskabet, bare sørg for at <a href="%s">tjekke vores retningslinjer om varemærket</a> først.

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
da: Hvert plugin og tema i tilgængeligt hos WordPress.org er 100%% GPL eller en tilsvarende gratis og sammenlignelig licens, så du kan føle dig sikker, når du finder <a href="%1$s">plugins</a> og <a href="%2$s">temaer</a> der. Hvis du får en plugin eller tema fra en anden kilde, så sørg for at <a href="%3$s"> spørge dem, om det er GPL </a> først. Hvis de ikke overholder WordPress-licensen, vil vi ikke anbefale dem.

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
da: WordPress er gratis og open source-software, skabt af et spredt fællesskab af primært frivillige udviklere fra hele verden. WordPress kommer med nogle seje, verdensændrende rettigheder på grund af sin <a href="%s">licens</a>, GPL.

en: All Comments
da: Alle kommentarer

en: Lead Developer
da: Chefudvikler

note: translators: %s: https://make.wordpress.org/
en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
da: Vil du se dit navn bøjet i neon på denne side? <a href="%s">Bliv involveret i WordPress</a>.

en: Credits
da: Anerkendelse

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
da: Deaktiver

en: Cofounder, Project Lead
da: Medstifter, Projektansvarlig

note: translators: 1: https://wordpress.org/about/, 2: https://make.wordpress.org/
en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
da: WordPress er skabt af et <a href="%1$s"> verdensomspændende team </a> af lidenskabelige personer. <a href="%2$s">Bliv involveret i WordPress</a>.

en: Project Leaders
da: Projektledere

en: Core Contributors to WordPress %s
da: Kerneudviklerne af WordPress %s

en: Your browser is out of date!
da: Din browser er forældet!

en: You are using an insecure browser!
da: Du bruger en usikker browser!

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
da: Du har adgang til kildekoden, mulighed for at undersøge, hvordan programmet virker, og tilladelse til at ændre koden for at få det til at gøre det du ønsker.

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
da: Du har tilladelse til at videredistribuere kopier af det originale program så du kan hjælpe din nabo.

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
da: Du har tilladelse til at bruge programmet til ethvert formål.

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
da: Du har frihed til at distribuere kopier af dine ændrede versioner til andre. Ved at gøre dette, kan du give hele fællesskabet en chance for at nyde godt af dine ændringer.

en: Freedoms
da: Frihedsrettigheder

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="https://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
da: Ville du ikke ønske at denne frihed fulgte med al software? Det gør vi! For mere information tjek <a href="https://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
da: Du kan bruge et af ​​disse seje header-billeder eller vise et tilfældigt på hver side.

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
da: Hvis du ikke ønsker at uploade dit eget billede, kan du bruge et af ​​disse seje header-billeder, eller vise et tilfældigt.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
da: Du kan vælge et af ​​dine tidligere uploadede header-billeder, eller vise et tilfældigt.

en: Collapse menu
da: Minimer menu

note: translators: %s: wp-content directory name
en: Drop-ins are advanced plugins in the %s directory that replace WordPress functionality when present.
da: Drop-ins er avancerede plugins i %s-mappen, der erstatter WordPressʼ funktionalitet, når de er tilstede.

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
da: <strong> Vilkårlig: </strong> Vis et forskelligt billede på hver side.

en: Uploaded Images
da: Uploadede billeder

en: You have specified this user for deletion:
da: Du har sat denne bruger til sletning:

en: &larr; Back to Users
da: ← Tilbage til brugere

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
da: %1$s af %2$s

en: %s Page Template
da: %s sideskabelon

en: This plugin may be active on other sites in the network.
da: Dette plugin kan være aktivt på andre websteder i netværket.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
da: Du kan ikke slette et plugin, mens det er aktivt på hovedwebstedet.

en: Default Post Format
da: Standard indlægsformat

[ctx: user]
en: Add Existing
da: Tilføj eksisterende

[ctx: user]
en: Add New User
da: Tilføj ny bruger

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
da: Alle rettelser i filer i dette skærmbillede vil slå igennem på alle websteder i netværket.

[ctx: user]
en: Add Existing User
da: Tilføj eksisterende bruger

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
da: 'Press det' er en bookmarklet, der gør det nemt at blogge om noget, du flader over på nettet. Du kan bruge det til at snuppe et link eller til at skrive et uddrag. 'Press det' vil endda give dig mulighed for at vælge mellem billeder udgivet på siden og bruge dem i dit indlæg. Bare træk 'Press det' link på dette skærmbillede til bjælken med bogmærker i din browser. Så vil du være på vej til at kunne producere indhold på den helt nemme måde. Hvis du klikker 'Press det', mens du er på et andet websted, så  åbner et popup-vindue med ovenstående muligheder.

en: The boxes on your Dashboard screen are:
da: Boksene i dit Kontrolpanel er:

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
da: Dette skærmbillede viser alle de eksisterende brugere på dit websted. Hver bruger har én ud af fem mulige roller, hvilket er defineret af webstedets administrator: Webstedsadministrator, Redaktør, Forfatter, Bidragyder, eller Abonnent. Brugere med andre roller end Administrator vil se færre muligheder i kontrolpanelet, når de er logget ind. Hvilke muligheder de har kommer helt an på den rolle, de har fået tildelt.

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
da: Hvis du ønsker at foretage ændringer, men ikke ønsker, at de overskrives, når et plugin bliver opdateret, er du måske klar til at skrive dit eget plugin. Hvis du vil vide mere om, hvordan du redigerer plugins, skriver dine egne fra bunden, eller bare bedre at forstå, hvordan de er skruet sammen, så tjek nedenstående links.

note: translators: Default page slug
en: sample-page
da: eksempel-side

en: Sample Page
da: Eksempelside

en: Retro (Generated)
da: Retro (Generisk)

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
da: Du har kun ét tema aktiveret for dette websted lige nu. Besøg Netværksadministrationen for <a href="%1$s">aktivere</a> eller <a href="%2$s">installere</a> flere temaer.

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
da: Du har kun ét tema aktiveret for dette websted lige nu. Besøg Netværksadministrationen for at <a href="%1$s">aktivere</a> flere temaer.

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
da: Rettighederne som superadministrator kan ikke fratages, da denne bruger har netværkets administrator e-mail.

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
da: Du har kun ét tema installeret lige nu. Slå dig løs! Du kan til hver en tid vælge mellem over 1.000 gratis temaer i WordPress temabiblioteket: klik blot på <a href="%s">Installer temaer</a> ovenfor.

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
da: En eller flere databasetabeller er ikke tilgængelige. Hvis du vil lade WordPress forsøge at reparere disse tabeller, skal du trykke på "Reparer database"-knappen. Reparationen kan tage et stykke tid, så vær tålmodig.

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
da: Dette undertema arver skabeloner fra sit forældertema, %s.

en: This is a file in your current parent theme.
da: Dette er en fil i dit nuværende forældretema.

en: Your WordPress database has been successfully updated!
da: Din WordPress-database er blevet opdateret!

en: Update WordPress Database
da: Opdater WordPress database

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
da: Du er ved at installere WordPress %s <strong>på engelsk (US). </strong>Der er en risiko for at  denne opdatering vil fjerne den danske oversættelse. Du vil måske foretrække at vente på, at den danske version bliver udgivet.

en: WordPress &rsaquo; Update
da: WordPress > Opdater

en: Update Complete
da: Opdatering gennemført

en: Database Update Required
da: Databaseopdatering påkrævet

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
da: WordPress er blevet opdateret! Inden vi er helt færdige, er vi dog nødt til at opdatere din database til den nyeste version.

en: No Update Required
da: Opdatering er ikke nødvendig

en: The database update process may take a little while, so please be patient.
da: Opdatering af databasen kan tage lidt tid, så vær venligst tålmodig.

en: Plugin updated successfully.
da: Plugin opdateret uden problemer.

en: Update Theme
da: Opdater tema

en: Plugin update failed.
da: Plugin-opdatering mislykkedes.

en: Theme update failed.
da: Temaopdatering mislykkedes.

en: Theme updated successfully.
da: Tema opdateret uden problemer.

en: Update Plugin
da: Opdater plugin

en: Update package not available.
da: Opdateringspakke er ikke tilgængelig.

note: translators: 1: plugin name, 2: details URL, 3: additional link attributes, 4: version number
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
da: Der er en ny version af %1$s til rådighed. <a href="%2$s" %3$s>Vis detaljer for version %4$s</a>. <em>Automatisk opdatering er ikke muligt for dette plugin.</em>

en: Authors:
da: Forfattere:

en: All content
da: Alt indhold

en: Date range:
da: Datointerval:

en: Choose what to export
da: Vælg, hvad du vil eksportere

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus, and custom posts.
da: Dette vil indeholde alle dine indlæg, sider, kommentarer, egne felter, termer, navigationsmenuer og brugerdefineret indhold.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
da: Beklager, denne filtype er ikke tilladt af sikkerhedsmæssige årsager.

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
da: Dette skærmbillede giver dig mulighed for at redigere fem felter til metadata for en fil i mediebiblioteket.

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
da: Husk at klikke på Opdater medie for at gemme indtastede eller ændrede metadata.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
da: Bemærk, at du beskærer billedet ved at klikke på det (Beskær ikonet er allerede valgt) og trække beskæringsrammen for at vælge den ønskede del. Klik derefter på "Gem" for at beholde beskæringen.

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
da: Med hensyn til billeder, kan du klikke på Rediger billede under miniaturen og derved åbne en indbygget editor, med forskellige værktøjer til at beskære, rotere eller spejlvende billedet, samt fortryde og gendanne. Kasserne til højre giver dig flere muligheder for skalering og beskæring af billedet, samt for at beskære miniaturen på en anden måde, end du beskærer det originale billede. Du kan klikke på Hjælp i disse kasser for at få mere information.

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
da: Sektionen med tilgængelige widgets indeholder alle de widgets, som du kan vælge imellem. Når du trækker en widget til en sidebar, vil du kunne give den forskellige indstillinger. Når du er tilfreds med en widget-indstilling, skal du klikke på knappen Gem, og den widget vil nu være aktiv på dit websted. Hvis du klikker på Slet, vil den pågældende widget blive fjernet.

en: Email or Username
da: E-mail eller brugernavn

en: Search Installed Themes
da: Søg i installerede temaer

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
da: <strong>Bemærk venligst:</strong> Du vil miste alle de ændringer, du måtte have foretaget i dit temas filer. Du bør overveje at lave dine ændringer i et <a href="%s">undertema</a>.

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Fastgjort <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Fastgjorte <span class="count">(%s)</span>

en: Check Again
da: Tjek igen

en: Please select one or more plugins to update.
da: Vælg venligst et eller flere plugins, du vil opdatere.

en: Please select one or more themes to update.
da: Vælg venligst et eller flere temaer, du vil opdatere.

note: translators: %1 date, %2 time.
en: Last checked on %1$s at %2$s.
da: Sidst tjekket %1$s kl. %2$s.

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da: Opdateringen er påbegyndt. På nogle servere kan denne proces kan tage lidt tid, så hav lidt tålmodighed.

en: Apply Filters
da: Anvend filtre

en: RTL Language Support
da: Understøttelse af sprog, der læses fra højre mod venstre

en: Translation Ready
da: Parat til oversættelse

en: Editor Style
da: Editor-stylesheet

en: Front Page Posting
da: Udgivelse af indlæg fra forsiden

en: Sorry, you are not allowed to edit this comment.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at redigere denne kommentar.

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
da: For at udføre den handling, du har anmodet om, skal WordPress have adgang til din webserver.

en: Current Page
da: Aktuel side

en: No themes match your request.
da: Ingen temaer at vise.

en: %s user | %s users
da[0]: %s bruger
da[1]: %s brugere

en: %s site | %s sites
da[0]: %s websted
da[1]: %s websteder

en: Create a New User
da: Opret en ny bruger

en: Search Sites
da: Søg websteder

en: You have %1$s and %2$s.
da: Du har %1$s og %2$s.

en: http://wordpress.org/news/feed/
da: http://wordpress.org/news/feed

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
da: (Tilmelding er blevet deaktiveret. Kun medlemmer af dette websted kan kommentere.)

note: translators: 1: theme name, 2: theme details URL, 3: additional link attributes, 4: version number translators: 1: plugin name, 2: details URL, 3: additional link attributes, 4: version number translators: 1: theme name, 2: details URL, 3: additional link attributes,
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>.
da: Der er en ny version af %1$s til rådighed. <a href="%2$s" %3$s> Vis detaljer for version %4$s</a>.

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
da: Klik Gem menu for at gøre afventende menupunkter tilgængelige.

en: Storage Space
da: Tildelt plads

en: Create a New Site
da: Opret et nyt websted

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
da: Billeder på præcis <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> vil ikke blive ændret.

en: Crop and Publish
da: Beskær og udgiv

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
da: XFN står for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, hvilket er valgfrit. WordPress tillader brug af XFN attributter til at vise dine relationer til en forfatter/ejer af en side du linker til.

en: FTP Username
da: FTP brugernavn

en: FTP/SSH Username
da: FTP/SSH brugernavn

en: FTP Password
da: FTP-adgangskode

en: FTP/SSH Password
da: FTP/SSH-adgangskode

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
da: Du kan vælge, hvad der vises på forsiden af din side. Det kan være indlæg i omvendt kronologisk rækkefølge (klassisk blog) eller en fast/statisk side. Før du kan vælge en statisk side, er du nødt til at oprette to <a href="%s">sider</a>. Den ene vil blive forside og den anden vil blive den side, hvor dine indlæg vises.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
da: Mange temaer viser visse sidebar-elementer som standard, indtil du ændrer på sidebarens indhold, men disse bliver ikke automatisk vist i din sidebars administrationsdel. Når du har lavet din første widget-ændring kan du genindsætte disse elementer fra Tilgængelige widgets.

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
da: De valgfrie felter lader dig tilpasse de &#8220;kategori&#8221; og &#8220;tag&#8221 navne, der vises i starten af et arkivs URL. For eksempel vil en side med alle indlæg i &#8220;Ikke kategoriseret&#8221; kategorien kunne være <code>/emner/ukategoriserede </code> i stedet for <code>/kategori/ukategoriserede</code>.

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
da: Når du tilføjer flere kategorier eller tags til et indlæg, vil kun én af disse vises i permalink'et: den med det laveste id-nummer. Dette gælder, hvis din permalinkstruktur indeholder <code>%category%</code> eller <code>%tag%</code>.

en: If you pick an option other than Plain, your general URL path with structure tags (terms surrounded by <code>%</code>) will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
da: Hvis du vælger noget andet end Standard, vil din URL-sti med strukturtags og termer omgivet af <code>%</code> også blive vist i tekstfeltet Egen struktur, og du kan ændre din sti yderligere der.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
da: Hvis du ønsker at fjerne en widget, men gemme dens indstilling til eventuel senere brug, skal du blot trække den ind i Inaktive Widgets. Du kan når som helst tilføje dem igen derfra. Dette er især nyttigt, hvis du skifter til et tema med færre eller anderledes widget områder.

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
da: For at tilføje en ny bruger til dit websted, skal du klikke på Tilføj ny knappen øverst på skærmen eller Tilføj ny i sektionen Brugere.

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
da: Du kan angive en maksimumstørrelse for billeder, der indsættes i dit tekst; du kan også indsætte et billede i fuld størrelse.

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
da: De fleste temaer viser sidetitlen øverst på hver side i browserens titellinje, og som det navnet på dine syndikerede feeds. Taglinjen vises også af mange temaer.

en: <strong>Order</strong> &mdash; Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
da: <strong>Sortér</strong> ‒ Sider er normalt sorteret alfabetisk, men du kan lave din egen sortering ved at indtaste et nummer (1 til første, osv.) i dette felt.

en: Please enter your FTP or SSH credentials to proceed.
da: Indtast venligst dine FTP- eller SSH-adgangsoplysninger for at fortsætte.

en: Please enter your FTP credentials to proceed.
da: Indtast venligst dine FTP-adgangsoplysninger for at fortsætte.

en: If you do not remember your credentials, you should contact your web host.
da: Kan du ikke huske dine adgangsoplysninger, bør du kontakte din udbyder.

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
da: Din profil indeholder information om dig (din &#8220;konto&#8221;) såvel som nogle personlige valg i vedrørende brugen af WordPress.

note: translators: %s: /wp-content/themes
en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your %s directory.
da: Hvis du har downloadet et tema i en ZIP-fil til din computer, kan du uploade det manuelt (vær dog sikker på, at du har hentet det fra en pålidelig og oprindelig kilde). Du kan også gøre det på den gammeldags måde og via FTP uploade temaets filer til mappen %s.

en: <strong>Send Trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
da: <strong>Send Trackbacks</strong> ‒ Trackbacks er en metode til at fortælle ældre blog-systemer, at du har linket til dem. Skriv URLʼer, du ønsker at sende trackbacks til. Hvis du linker til andre WordPress-sider, vil de automatisk få besked med pingbacks, hvorfor det er unødvendigt at udfylde dette felt.

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
da: Bidragydere kan skrive og håndtere deres egne indlæg, men kan ikke udgive indlæg eller uploade mediefiler.

en: Administrators have access to all the administration features.
da: Administratorer har adgang til alle funktioner i administrationen.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
da: Da links endnu ikke har en Papirkurv, bliver de fjernet permanent, hvis du sletter dem.

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
da: Du kan bruge editoren til at redigere de individuelle PHP-filer, der bruges i dine plugins. Husk dog, at alle ændringer bliver overskrevet, hvis pluginet opdateres.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
da: Her kan du tilføje links, som vil blive vist på dit websted, sædvanligvis med <a href="%s">Widgets</a>. Som standard er links til forskellige sider i WordPress-fællesskabet inkluderet som eksempler.

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
da: Ved at v&aelig;lge en brugerdefineret baggrund, kan du tilpasse din sides udseende uden at redigere koden i dit temas filer. Din baggrund kan v&aelig;re et billede eller en farve.

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
da: Husk at klikke på Gem ændringer når du er færdig.

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
da: Du kan også oprette indlæg med <a href="%s">"Press det" bookmarklet'en</a>.

en: <strong>Slug</strong> &mdash; The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
da: <strong>Kort titel</strong> ‒ Den &#8220;korte titel&#8221; er den URL-venlige udgave af navnet. Det skrives sædvanligvis med små bogstaver og indeholder kun bogstaver, tal og bindestreger.

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
da: Husk at klikke p&aring; Opdater Profil, n&aring;r du er f&aelig;rdig.

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
da: Redakt&oslash;rer kan udgive og redigere deres egne og andres indl&aelig;g.

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
da: P&aring;kr&aelig;vede felter er markerede; resten er valgfri. Din profilinformation vises kun i temaer, der kodet til at vise dem og indstillet til dette.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
da: Dit brugernavn kan ikke ændres, men du kan bruge de andre felter til at udfylde dit rigtige navn eller et kaldenavn og derefter angive, hvilket navn der skal vises på webstedet.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
da: Du kan også moderate kommentaren fra denne skærm ved hjælp af status-boksen, hvor du også kan ændre tidsstemplet for kommentaren.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
da: Du kan redigere de oplysninger, der er i en kommentar, hvis det er nødvendigt. Dette er ofte nyttig, når du opdager, at en kommentar har en tastefejl.

en: UTC means Coordinated Universal Time.
da: UTC betyder Coordinated Universal Time.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
da: Indholdet på denne side indeholder indstillinger, der påvirker hvordan dit indhold vises.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
da: Du skal klikke p&aring; Gem ændringer nederst p&aring; denne side for at de nye indstillinger kan træde i kraft.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
da: Felterne på dette skærmbillede bestemmer nogle af grundindstillingerne for dit websted.

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
da: WordPress-URLen og webstedets URL kan være den samme (example.com) eller forskellige; for eksempel kan du have WordPress' kernefiler (example.com/wordpress) i en undermappe i stedet for i rodmappen.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
da: Boksene til linknavn, webadresse og beskrivelse har faste pladser. De andre bokse kan du kan flytte med træk og slip. Skjul bokse du ikke bruger via fanen skærmindstillinger, eller ved at minimere boksene ved at klikke på boksens titellinje.

en: Your themes are all up to date.
da: Alle dine temaer er opdaterede.

en: An updated version of WordPress is available.
da: En nyere version af WordPress er tilg&aelig;ngelig.

en: Your plugins are all up to date.
da: Alle dine plugins er opdaterede.

en: You have the latest version of WordPress.
da: Du bruger den nyeste version af WordPress.

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
da: Imens dit websted opdateres, vil det være i vedligeholdelsestilstand. Så snart opdateringerne er færdige, vil siden vende tilbage til normaltilstand.

en: Function Name&hellip;
da: Funktionsnavn &hellip;

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
da: Du kan tilføje eller redigere links på dette billede skærm ved at indtaste information i hver boks. Kun linkets webadresse og navn (den linktekst, du vil vise på din side) er obligatoriske felter.

en: Return to Importers
da: Tilbage til import-funktioner

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
da: Aktiver plugin &amp; kør import-funktion

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
da: Kategorier kan efter ønske konverteres til tags ved at bruge <a href="%s">Kategorier- og Tags konverteringsværktøjet</a>.

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
da: Forside: %s

en: ERROR:
da: FEJL:

en: Page Attributes
da: Sideegenskaber

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
da: Dette skærmbillede linker til plugins, der kan importere data fra andre blogging/content management platforme. Vælg hvilken platform du vil importere fra og klik Installer nu når du bliver spurgt i et pop-op-vindue. Findes din platform ikke på listen, så klik på linket til at søge i plugin-biblioteket efter andre import-plugins og se om der findes et til din platform.

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
da: Når den er genereret, kan din WXR-fil importeres på en anden WordPress-installation eller på en anden blogplatform, der understøtter dette filformat.

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
da: Du kan indstille visningen af dette skærmbillede ved at bruge Skærmindstillinger fanen og/eller dropdown-filtrene over linktabellen.

en: Choose a plugin to edit from the dropdown menu and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
da: Vælg et plugin at redigere fra dropdownmenuen og klik på Selectknappen. Klik én gang på et filnavn for at indlæse det i editoren og foretag dine ændringer. Glem ikke at gemme dine ændringer (Opdater fil), når du er færdig.

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
da: For det meste spiller plugins pænt med kernekoden i WordPress og med andre plugins. Men nogle gange kommer et plugins kode i vejen for et andet plugin, og forårsager kompatibilitetsproblemer. Hvis dit websted pludselig gør mærkelige ting, kan dette være problemet. Prøv at deaktivere alle dine plugins og genaktivere dem i forskellige kombinationer, indtil du kan afgøre hvilke(t) plugin, der var årsag til problemet.

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
da: Du kan bruge den samme widget flere gange. Du kan også give hver widget en titel, som vises på din side, men det er ikke påkrævet.

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
da: Du kan bruge Tema-editoren til at redigere de forskellige CSS og PHP filer, som dit tema består af.

en: After typing in your edits, click Update File.
da: Når du er færdig med dine ændringer, skal du klikke på Opdater fil.

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
da: Widgets er uafhængige sektioner med indhold, som kan placeres i ethvert widgetklart område (i daglig tale sidebar) i dit tema. For at placere de forskellige widgets i dine widget-områder/sidebarer, kan du trække/slippe widget-titellinjen ind i den valgte sidebar. Som standard er det kun den første sidebar, der er foldet ud. For at placere widgets i andre sidebarer skal du klikke på sidebarens titellinje for at folde dem ud.

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
da: <strong>Et godt råd:</strong> tænk meget grundigt over, at din side kan gå ned, hvis du redigerer i et tema, der er i aktivt.

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
da: Via skærmindstillinger kan du slå tilgængelighedstilstand til. Dette giver mulighed for at bruge knapperne Tilføj og Rediger i stedet for at bruge træk og slip.

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking the Select button. A list then appears of the theme&#8217;s template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
da: Begynd ved at vælge et tema at redigere fra dropdownmenuen og klik på Selectknappen. En liste over temaets skabelonfiler viser sig. Ved at klikke én gang på et hvilket som helst filnavn får filen til at vise sig i den store redigeringsboks.

en: (no parent)
da: (ingen forælder)

en: <strong>Template</strong> &mdash; Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
da: <strong>Skabelon</strong> ‒ Nogle temaer har brugerdefinerede skabeloner, som du kan bruge til bestemte sider, som skal have ekstra funktioner eller brugerdefineret layout. Hvis det er tilfældet, vil du se dem i denne dropdown-menu.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
da: <strong>Forælder</strong> ‒ Du kan arrangere dine sider i hierarkier. For eksempel kan du have en "Om"-side, der har undersiderne "Livshistorie" og "Min hund". Der er ingen grænser for, hvor mange indskudte niveauer du kan have sider i.

en: All updates have been completed.
da: Alle opdateringer er installeret.

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
da: Du kan bruge kategorier til at definere dele af dit websted og gruppere relaterede indlæg. Standardkategorien er "Ikke kategoriseret", indtil du ændrer det i dine <a href="%s"> Skriveindstillinger</a>.

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
da: Når du tilføjer et nyt tag i dette skærmbillede, skal du udfylde følgende felter:

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
da: Hvad er forskellen mellem kategorier og tags? Normalt er tags ad hoc nøgleord, der identificerer vigtig information i dine indlæg (navne, emner osv.) som måske eller måske ikke optræder i andre indlæg, mens kategorier er forudbestemte sektioner. Hvis du tænker på dit side som en bog, så er kategorierne indholdsfortegnelsen mens tags er ligesom opslagsordene i indekset bagi.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
da: Ved hjælp af fanen Skærmindstillinger kan du indstille hvor mange elementer, der skal vises pr. skærm og om kolonner i tabellen skal vises/skjules.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
da: Når du tilføjer en ny kategori i dette skærmbillede, skal du udfylde følgende felter:

en: <strong>Name</strong> &mdash; The name is how it appears on your site.
da: <strong>Navn</strong> ‒ Navnet er, som det vil se ud på din side.

en: <strong>Description</strong> &mdash; The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
da: <strong>Beskrivelse</strong> ‒ Beskrivelsen er ikke iøjnefaldende som standard, men nogle temaer viser det dog.

en: Reset Image
da: Nulstil billede

en: Remove Header Image
da: Fjern header-billede

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
da: Dette vil gendanne det originale header-billede. Du vil ikke være i stand til at gendanne eventuelle tilpasninger.

en: Restore Original Header Image
da: Gendan det originale header-billede

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Default Images
da: Standardbilleder

en: Crop Header Image
da: Beskær header-billede

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
da: Dette vil fjerne header-billedet. Du vil ikke være i stand til at genoprette eventuelle tilpasninger.

en: Image Upload Error
da: Billede upload-fejl

en: You need JavaScript to choose a part of the image.
da: Du skal have JavaScript for at vælge en del af billedet.

en: Delete this comment permanently
da: Slet denne kommentar permanent

en: Restore this comment from the Trash
da: Gendan denne kommentar fra papirkurven

en: Allow comments.
da: Tillad kommentarer.

en: Return to WordPress Updates page
da: Vend tilbage til siden med WordPress-opdateringer

en: <strong>Title</strong> &mdash; Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
da: <strong>Titel</strong> ‒ Skriv en titel til dit indlæg. Efter du har skrevet titlen, vil du se et permalink nedenfor, som du kan redigere.

en: <strong>Discussion</strong> &mdash; You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
da: <strong>Diskussion</strong> ‒ Du kan slå kommentarer og pings til eller fra, og hvis der er kommentarer til indlægget, kan du se dem her og moderere dem.

note: translators: %s: Featured Image
en: <strong>%s</strong> &mdash; This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
da: <strong>%s</strong> ‒ Dette gør det muligt at tilknytte et billede til dit indlæg uden at indsætte det. Dette er normalt kun nyttigt, hvis dit tema gør brug af det udvalgte billede som miniature på webstedet, i en brugerdefineret header osv.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
da: Du kan tilpasse visningen af dette skærmbillede på en række måder:

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
da: Hvis du holder markøren over en række i listen af indlæg, kan du se links til at redigere dit indlæg. Du kan udføre følgende handlinger:

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
da: Du kan skjule/vise kolonner efter behov og bestemme, hvor mange indlæg du vil vise på skærmen ved hjælp af fanen skærmindstillinger.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
da: Du kan forfine visningen til kun at vise indlæg i en bestemt kategori, eller fra en bestemt måned, ved at bruge dropdownmenuen over indlægslisten. Klik på filtrer-knappen efter at du har truffet dit valg. Du kan også forfine visningen ved at klikke på forfatter, kategori eller tags i indlægslisten.

en: Search Installed Plugins
da: Søg i installerede plugins

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
da: Dit tema understøtter ikke navigationsmenuer eller widgets.

en: Categories and Tags Converter
da: Kategorier- og Tags konverteringsværktøj

en: Most Recent
da: Seneste

en: Start date:
da: Startdato:

[ctx: verb]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
da: Marker som spam

en: Remove Background Image
da: Fjern Baggrundsbillede

note: translators: %s: post title translators: %s: link to post
en: Comments on &#8220;%s&#8221;
da: Kommentarer til &#8220;%s&#8221;

en: Show advanced menu properties
da: Vis udvidede menuegenskaber

note: translators: 1: plugin version, 2: new version translators: 1: theme version, 2: new version
en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
da: Du har version %1$s installeret. Opdater til %2$s.

[ctx: comment]
en: Not Spam
da: Ikke spam

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
da: Dette vil gendanne det originale baggrundsbillede. Det vil ikke være muligt at gendanne eventuelle tilpasninger.

en: Remove Users from Site
da: Fjern brugere fra websted

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
da: Brug 'Press det' til at klippe tekst, billeder og vidoer fra enhver webside. Rediger og tilføj derefter direkte fra 'Press det', før du gemmer eller udgiver det som et indlæg på din blog.

en: &mdash; No role for this site &mdash;
da: &mdash; Ingen rolle på dette websted &mdash;

en: New WordPress Site
da: Nyt WordPress-websted

en: My Site
da: Mit websted

en: Custom site deleted message.
da: Brugertilpasset side slettet besked.

en: Custom site suspended message.
da: Brugertilpasset side suspenderet besked.

en: Custom site inactive message.
da: Brugerdefineret websteds inaktiv besked

en: Sorry, you are not allowed to create posts or drafts on this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at oprette indlæg eller kladder på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to create pages on this site.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at oprette sider på dette websted.

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
da: Hvis du har indlæg eller kommentarer i et andet system, kan WordPress importere disse til dette websted. Begynd med at vælge system at importere fra herunder.

en: No items.
da: Ingen elementer.

note: translators: %s: asterisk symbol (*)
en: To use a subdomain configuration, you must have a wildcard entry in your DNS. This usually means adding a %s hostname record pointing at your web server in your DNS configuration tool.
da: For at bruge subdomæne-indstillingerne, skal du have et jokertegn eller stjernealias anført i din DNS. Det betyder som regel, at du skal tilføje et %s til den hostname record, der peger på dit websted i din DNS-indstilling.

note: translators: %s: host name
en: The installer attempted to contact a random hostname (%s) on your domain.
da: Installeringsfunktionen forsøgte at kontakte et tilfældigt værtsnavn %s på dit domæne.

en: The menu item has been successfully deleted.
da: Menupunktet er blevet slettet.

en: Try again
da: Prøv igen

en: Please provide a custom field name.
da: Angiv venligst et brugerdefineret feltnavn.

en: Remove Image
da: Fjern billede

en: Display Options
da: Baggrundsindstillinger

en: You have specified these users for removal:
da: Du har angivet, at følgende brugere skal slettes:

en: Confirm Removal
da: Bekræft sletning

en: You can't remove the current user.
da: Du kan ikke slette den aktuelle bruger.

en: User deletion is not allowed from this screen.
da: Sletning af brugere er ikke tilladt fra dette skærmbillede.

en: You can&#8217;t delete that user.
da: Du kan ikke slette den bruger.

en: Other users have been removed.
da: Andre brugere blev slettet.

en: There are no valid users selected for removal.
da: Der er ikke valgt en gyldig bruger til sletning.

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Hide Details
da: Skjul detaljer

note: translators: 1: Title of an update
en: %1$s updated successfully.
da: %1$s blev opdateret uden problemer.

en: No thanks, do not remind me again
da: Nej tak, mind mig ikke om det igen

en: Yes, take me to my profile page
da: Ja tak, vis mig min profilside

en: Your chosen password.
da: Din valgte adgangskode.

en: Error in deleting.
da: Fejl ved sletning.

note: translators: %s: number of comments moved to the Trash
en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
da[0]: %s kommentar flyttet til papirkurven.
da[1]: %s kommentarer flyttet til papirkurven.

en: Error in restoring from Trash.
da: Fejl ved gendannelse fra papirkurven.

en: Error in moving to Trash.
da: Fejl ved flytning til papirkurven.

note: translators: %s: number of comments restored from the Trash
en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
da[0]: %s kommentar gendannet fra papirkurven
da[1]: %s kommentarer gendannet fra papirkurven

en: Sorry, you are not allowed to restore this item from the Trash.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at gendanne dette element fra papirkurven.

en: Sorry, you are not allowed to move this item to the Trash.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at flytte dette element til papirkurven.

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
da: De følgende temaer er tilgængelige i nyere versioner. Marker dem du vil opdatere og klik Opdater tema.

en: User has been added to your site.
da: Brugeren er blevet tilføjet til dit websted.

en: That user is already a member of this site.
da: Denne bruger er allerede registreret på dette websted.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
da: Brugeren har fået tilsendt en invitation på e-mail. For at blive tilføjet til dit websted skal brugeren klikke på et bekræftelseslink i e-mailen.

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
da: Nedenstående plugins er er tilgængelige i nyere versioner. Marker dem du vil opdatere og klik Opdater plugin.

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
da: Dette vil fjerne baggrundsbilledet. Du vil ikke være i stand til at gendanne dine tilpasninger.

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
da: Det er kun det nuværende tema, der er tilgængeligt for dig. Kontakt din %s administrator hvis du vil vide, hvordan du får adgang til flere temaer.

en: Tag Template
da: Tag skabelon

en: Author Template
da: Forfatter-skabelon

en: Page saved.
da: Side gemt.

note: translators: %s: Importer name translators: 1: Plugin name and version.
en: More information about %s
da: Mere information om%s

en: Important:
da: Vigtigt:

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
da: Tildel denne bruger super admin rettigheder til netværket.

en: This user has super admin privileges.
da: Denne bruger har super admin rettigheder.

en: Update to version %s
da: Opdater til version %s

en: items
da: emner

en: Usernames cannot be changed.
da: Brugernavne kan desværre ikke ændres.

en: The menu has been successfully deleted.
da: Menuen er nu slettet.

en: Site Visibility
da: Sidens synlighed

en: In a few words, explain what this site is about.
da: Forklar med få ord hvad denne side er om.

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
da: Sektionen med Diverse indstillinger er blevet fjernet. Prøv en anden sektion med indstillinger.

en: Link Target
da: Linkmål

en: CSS Classes (optional)
da: CSS klasser (valgfri)

en: Save Menu
da: Gem menu

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
da: Opdaterer tema %1$s (%2$d/%3$d)

en: You must provide a domain name.
da: Du skal udfylde et domænenavn!

en: The network already exists.
da: Netværket findes allerede.

en: You must provide a name for your network of sites.
da: Du skal anføre et navn til dit netværk af websteder.

note: translators: %s: error message
en: This resulted in an error message: %s
da: Dette førte til en fejlmeddelelse: %s

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
da: Du kan stadig bruge dit websted, men kan måske ikke få adgang til de websteder du opretter. Hvis du er sikker på at dine DNS-indstillinger er korrekte, kan du se bort fra denne meddelelse.

en: You must provide a valid email address.
da: Du skal skrive en gyldig e-mailadresse.

en: Notice:
da: Bemærk:

en: Get Shortlink
da: Hent kortlink

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da: Opdaterer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: Title of an update
en: The update of %1$s failed.
da: Opdatering af %1$s mislykkedes.

en: The password you chose during the install.
da: Den adgangskode, du valgte under installationen.

en: User already exists. Password inherited.
da: Brugeren findes allerede. Adgangskode nedarvet.

en: Update WordPress
da: Opdater WordPress

en: Update Plugins
da: Opdater plugins

en: WordPress updated successfully
da: WordPress opdaterede uden problemer

en: WordPress Updates
da: WordPress-opdateringer

en: Edit menu item
da: Rediger menupunkt

en: Inactive:
da: Inaktive:

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
da: Er du sikker på du vil slette disse filer og data?

en: Yes, delete these files and data
da: Ja, slet disse filer og data

en: View All
da: Se alle

en: You are about to remove the following plugin:
da: Du er ved at fjerne følgende plugin:

en: Delete Plugin
da: Slet plugin

en: This timezone is currently in daylight saving time.
da: Denne tidszone er pt. i sommertid.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
da: Denne tidszone bruger ikke sommertid.

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Skal bruge <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Skal bruge <span class="count">(%s)</span>

en: Go to Dashboard
da: G&#229; til kontrolpanelet

en: Please enter a valid menu name.
da: Indtast venligst navnet på en eksisterende menu.

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an email at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
da: Denne adresse benyttes til administrative formål. Hvis du ændrer adressen, vil vi sende en e-mail til den nye adresse, for at du kan bekræfte den. <strong>Den nye adresse bliver ikke aktiv, før den er bekræftet.</strong>

en: Custom database error message.
da: Brugerdefineret databasefejlmeddelelse.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
da: Filen er tom. Upload venligst noget med indhold.

note: translators: %s: Importer name translators: %s: plugin name translators: %s: Theme name
en: Install %s
da: Installer %s

en: Executed before Multisite is loaded.
da: Udføres inden Multisite bliver kørt.

en: External object cache.
da: Ekstern object cache.

en: Custom maintenance message.
da: Brugerdefineret vedligeholdelsesbesked.

en: Custom install script.
da: Brugerdefineret installationsscript.

en: Custom database class.
da: Brugerdefineret databaseklasse.

en: Advanced caching plugin.
da: Advanceret caching plugin

en: This comment is currently marked as spam.
da: Kommentaren er markeret som spam.

en: This comment is currently in the Trash.
da: Denne kommentar er i øjeblikket i papirkurven.

en: Repeat
da: Gentag

en: This comment is already in the Trash.
da: Denne kommentar er allerede flyttet til papirkurven.

en: View Trash
da: Gennemse papirkurven.

en: This comment is already marked as spam.
da: Denne kommentar er allerede markeret som spam.

en: Moderate Comment
da: Bedøm kommentar

en: This comment is currently approved.
da: Denne kommentar er godkendt lige nu.

en: This comment is already approved.
da: Denne kommentar er allerede godkendt.

en: View post
da: Se indl&#230;g

en: Screen Options
da: Sk&#230;rmindstillinger

en: Feature Filter
da: Funktionsfilter

en: One Column
da: En kolonne

en: Two Columns
da: To kolonner

en: Three Columns
da: Tre kolonner

en: Four Columns
da: Fire kolonner

en: Left Sidebar
da: Venstre sidebar

en: Right Sidebar
da: H&#248;jre sidebar

en: Features
da: Funktioner

en: Custom Colors
da: Egne farver

en: Theme Options
da: Temafunktioner

en: Threaded Comments
da: Tr&#229;dede kommentarer

en: Subject
da: Emne

en: Holiday
da: Ferie

en: Find Themes
da: Find temaer

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
da: Hvis du har et tema i .zip-format, kan du installere det ved at uploade her.

en: Details
da: Detaljer

en: Theme Install
da: Temainstallering

en: Unable to locate WordPress theme directory.
da: Kunne ikke finde WordPress-temamappen

en: The update could not be unpacked
da: Opdateringen kunne ikke pakkes ud

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
da: Du bruger udviklingsversionen (%1$s). Cool! S&#248;rg for at <a href="%2$s">forblive opdateret</a>.

en: Update to %s
da: Opdater til %s

en: Latest
da: Aeneste

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
da: Den automatiske opdatering af WordPress lykkedes ikke - <a href="%s">pr&#248;v venligst igen nu</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
da: Den automatiske opdatering af WordPress lykkedes ikke! Kontakt venligst administratoren.

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
da: <strong><em>L&#230;g godt m&#230;rke til kodeordet!</em></strong> Det er et <em>tilf&#230;ldigt</em> kodeord, som blev lavet kun til dig.

[ctx: Default category slug]
note: translators: Default category slug
en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Hello world!
da: Hej Verden!

[ctx: Default post slug]
note: translators: Default post slug
en: hello-world
da: hej-verden

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
da: <strong>FEJL</strong>: Kodeord m&#229; ikke indeholde "\".

en: WordPress &rsaquo; Installation
da: WordPress &rsaquo; Installering

en: Your Email
da: Din e-mail

en: Install WordPress
da: Installer WordPress

en: Insufficient Requirements
da: Utilstrækkelige mindstekrav

en: Information needed
da: N&#248;dvendig information

en: Success!
da: Succes!

en: Add New Link
da: Tilf&#248;j nyt link

en: %s link deleted. | %s links deleted
da[0]: %s link slettet
da[1]: %s links slettet

en: Search Links
da: S&#248;g i  links

en: No links found.
da: Ingen links fundet.

en: Link not found.
da: Link blev ikke fundet.

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
da: WordPress &rsaquo; Databasereparation

en: Repair Database
da: Reparer database

en: Repair and Optimize Database
da: Reparer og optimer databasen

en: Upload New Media
da: Upload nyt medie

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
da: Du fors&#248;gte at redigere en vedhæftning, der ikke eksisterer. M&#229;ske den er blevet slettet?

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
da: Du kan ikke redigere denne vedhæftede fil, fordi den er i papirkurven. Fjern den fra papirkurven og prøv igen.

en: Update Media
da: Opdater medie

en: Library
da: Bibliotek

[ctx: file]
note: translators: add new file
en: Add New
da: Tilf&#248;j ny

en: Comments %s
da: Kommentarer %s

en: Appearance
da: Udseende

[ctx: plugin]
note: translators: add new plugin
en: Add New
da: Tilf&#248;j nyt

en: Profile
da: Profil

en: Your Profile
da: Din profil

en: Tools
da: V&#230;rkt&#248;jer

en: Writing
da: Skrivning

en: Reading
da: L&#230;sning

en: Permalinks
da: Permanente links

en: Discussion Settings
da: Diskussionsindstillinger

en: Default article settings
da: Standardindstillinger for artikler

en: These settings may be overridden for individual articles.
da: Indstillingerne kan &#230;ndres for de enkelte indl&#230;g.

en: Other comment settings
da: Andre kommentarindstillinger

en: Comment author must fill out name and email
da: Kommentarskriveren skal udfylde navn og e-mail

en: Users must be registered and logged in to comment
da: Brugere skal v&#230;re registrerede og logget ind for at kommentere

en: Automatically close comments on articles older than %s days
da: Luk automatisk for kommentarer til indl&#230;g &#230;ldre end %s dage

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
da: Sl&#229; tr&#229;dede (indlejrede) kommentarer til i %s niveauer

en: last
da: sidste

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
da: Adskil kommentarer p&#229; sider med %1$s kommentarer fra første niveau p&#229; hver side og med den %2$s side som standardvisning

en: older
da: &#230;ldre

en: newer
da: nyere

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
da: Kommentarer skal vises med de %s kommentarer &#248;verst p&#229; siden

en: Anyone posts a comment
da: Nogen skriver en kommentar

en: A comment is held for moderation
da: Der er en kommentar til bed&#248;mmelse

en: Before a comment appears
da: F&#248;r en kommentar vises

en: Comment author must have a previously approved comment
da: Kommentarskriveren skal have en tidligere godkendt kommentar

en: Comment Moderation
da: Kommentarbed&#248;mmelse

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
da: Gem en kommentar i k&#248;en hvis den indeholder %s eller flere links (kommentarspam kendetegnes ofte af et h&#248;jt antal links).

en: Comment Blacklist
da: Kommentar-sortliste

en: Avatar Display
da: Avatarvisning

en: Show Avatars
da: Vis Avatars

en: Maximum Rating
da: Maksimiumkarakter

note: translators: Content suitability rating: https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America_film_rating_system
en: G &#8212; Suitable for all audiences
da: G &#8212; Ok for alle

note: translators: Content suitability rating: https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America_film_rating_system
en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
da: PG &#8212; Kan v&#230;re st&#248;dende - normalt for personer over 13 &#229;r

note: translators: Content suitability rating: https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America_film_rating_system
en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
da: R &#8212; For voksne over 17 &#229;r

note: translators: Content suitability rating: https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America_film_rating_system
en: X &#8212; Even more mature than above
da: X &#8212; Endnu mere voksne end ovenfor

en: Default Avatar
da: Standardavatar

en: Gravatar Logo
da: Gravatar-logo

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Membership
da: Medlemskab

en: Anyone can register
da: Alle kan registrere sig

en: New User Default Role
da: Ny brugers standardrolle

en: Timezone
da: Tidszone

en: Choose a city in the same timezone as you.
da: V&#230;lg en by i samme tidszone som dig selv.

en: This timezone is currently in standard time.
da: Denne tidszone har i &#248;jeblikket vintertid.

en: Custom:
da: Eget:

en: Week Starts On
da: Ugen starter p&#229; en

en: Media Settings
da: Medieindstillinger

en: Image sizes
da: Billedst&#248;rrelser

en: Thumbnail size
da: Thumbnail-st&#248;rrelse

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
da: Besk&#230;r thumbnails til bestemte st&#248;rrelser (normalt er thumbnails proportionelle)

en: Medium size
da: Medium st&#248;rrelse

en: Max Width
da: Maksimumbredde

en: Max Height
da: Maksimumh&#248;jde

en: Large size
da: Stor st&#248;rrelse

en: Store uploads in this folder
da: Gem uploads i denne mappe

en: Full URL path to files
da: Fuld URL-sti til filer

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
da: Det er valgfrit, om du vil indstille dette. Som standard skal feltet v&#230;re tomt.

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
da: Organiser mine uploads i m&#229;neds- og &#229;rsbaserede mapper

en: Permalink Settings
da: Permalinkindstillinger

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
da: Permalinkstruktur opdateret. Fjern skriveadgang til web.config-filen nu!

en: You should update your .htaccess now.
da: Du b&#248;r opdatere din .htaccess nu.

en: Permalink structure updated.
da: Permalinkstruktur opdateret.

en: Day and name
da: Dag og navn

en: Month and name
da: M&#229;ned og navn

en: Numeric
da: Numerisk

en: Custom Structure
da: Egen struktur

en: Optional
da: Valgfri

note: translators: prefix for category permalinks
en: Category base
da: Kategoribase

en: Tag base
da: Tagbase

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
da: Hvis du midlertidigt g&#248;r din <code>web.config</code>-fil skrivbar, s&#229; vi automatisk kan generere rewrite-regler, skal du huske at &#230;ndre tillladelserne igen, n&#229;r reglerne er gemt.

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
da: Hvis du midlertidigt g&#248;r dit sites rodmappe skrivbar, kan vi automatisk oprette <code>web.config</code>-filen. Husk at genskabe de nuværende indstillinger, når vi har lavet filen.

en: Reading Settings
da: L&#230;seindstillinger

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
da: En <a href="%s">statisk side</a> (v&#230;lg nedenfor)

en: Front page: %s
da: Forside: %s

en: Posts page: %s
da: Indl&#230;gsside: %s

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
da: <strong>Advarsel:</strong> Disse sider b&#248;r ikke v&#230;re de samme!

en: Blog pages show at most
da: Blogsider viser h&#248;jst

en: posts
da: indl&#230;g

en: Syndication feeds show the most recent
da: Syndikeringsfeeds viser de seneste

en: For each article in a feed, show
da: For hvert indl&#230;g, vis

en: Full text
da: Hele teksten

en: Summary
da: Resume

en: Encoding for pages and feeds
da: Kodning til sider og feeds

en: Writing Settings
da: Skriveindstillinger

en: Formatting
da: Formatering

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
da: Konverter smilies som <code>:-)</code> og <code>:-P</code> til grafik ved visning

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
da: WordPress skal automatisk rette ugyldigt indsat XHTML

en: Default Post Category
da: Standard indl&#230;gkategori

en: Default Link Category
da: Standard linkkategori:

en: Mail Server
da: Mailserver

en: Login Name
da: Loginnavn

en: Default Mail Category
da: Standardkategori til indl&#230;g via e-mail

en: Update Services
da: Opdateringstjenester

en: All Settings
da: Alle indstillinger

en: Edit Plugins
da: Rediger plugins

en: No such file exists! Double check the name and try again.
da: S&#229;dan en fil findes ikke! Dobbelttjek navnet og fors&#248;g igen.

en: Files of this type are not editable.
da: Filer af denne type kan ikke redigeres.

en: File edited successfully.
da: Filredigering gennemf&#248;rt.

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
da: Dette plugin er blevet deaktiveret fordi dine &#230;ndringer resulterede i en <strong>kritisk fejl</strong>.

en: Select plugin to edit:
da: V&#230;lg plugin, der skal redigeres:

en: Plugin Files
da: Pluginfiler

en: Documentation:
da: Dokumentation:

en: Update File and Attempt to Reactivate
da: Opdater fil og fors&#248;g genaktivering

en: Update File
da: Opdater fil

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
da: Popul&#230;re

en: Are you sure you wish to delete these files?
da: Er du sikker p&#229;, at du vil slette disse filer?

en: Yes, delete these files
da: Ja, slet disse filer

en: No, return me to the plugin list
da: Nej, jeg vil tilbage til plugin-listen

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
da: Plugins udvider WordPress' funktionalitet.  N&#229;r et plugin er installeret, kan du aktivere eller deaktivere det her.

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
da: Plugin kunne ikke aktiveres fordi det resulterede i en <strong>kritisk fejl</strong>.

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
da: Plugin kunne ikke slettes, fordi det resulterede i en fejl: %s

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
da: De valgte plugins er blevet <strong>slettet</strong>.

en: Plugin <strong>activated</strong>.
da: Plugin <strong>aktiveret</strong>.

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
da: Valgte plugins <strong>aktiveret</strong>.

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
da: Plugin <strong>deaktiveret</strong>.

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
da: Valgte plugins <strong>deaktiveret</strong>.

en: Visit plugin site
da: Bes&#248;g pluginsite

en: Clear List
da: Ryd liste

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Aktivt <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Aktive <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Aktivt for nylig <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Aktive for nylig <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Inaktivt <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Inaktive <span class="count">(%s)</span>

en: Edit Themes
da: Rediger temaer

en: Select theme to edit:
da: V&#230;lg tema, der skal redigeres:

en: Templates
da: Skabeloner

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
da: Ups, filen findes ikke! Kontroller navnet og fors&#248;g igen.

en: Theme deleted.
da: Tema slettet.

en: Current Theme
da: Nuv&#230;rende tema

en: Broken Themes
da: &#248;delagte temaer

en: Download nightly build
da: Hent nightly build

en: Hide this update
da: Skjul denne opdatering

en: Bring back this update
da: F&#229; opdateringen tilbage

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
da: Denne lokaliserede version indeholder b&#229;de overs&#230;ttelsen og visse andre lokaliseringsrettelser. Du kan droppe opdateringen, hvis du vil beholde den nuv&#230;rende overs&#230;ttelse.

en: Show hidden updates
da: Vis skjulte opdateringer

en: Hide hidden updates
da: Skjul skjulte opdateringer

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
da: Kompatibilitet med WordPress %1$s: 100%% (i følge forfatteren)

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
da: Kompatibilitet med WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "virker"-stemmer ud af i alt %4$d)

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
da: Kompatibilitet med WordPress %1$s: Ukendt

en: Installation Failed
da: Installering mislykkedes

en: Plugin Reactivation
da: Genaktivering af plugin

en: Plugin reactivated successfully.
da: Plugin blev genaktiveret.

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
da: Plugin kunne ikke genaktiveres fordi det resulterede i en kritisk fejl.

en: Installing Plugin: %s
da: Installerer plugin: %s

en: Upload Plugin
da: Upload plugin

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
da: Installerer plugin fra uploadet fil: %s

en: Upload Theme
da: Upload tema

en: Installing Theme from uploaded file: %s
da: Installerer tema fra uploadet fil: %s

en: Your WordPress database is already up-to-date!
da: Din WordPress-database er allerede up-to-date!

en: %s queries
da: %s foresp&#248;rgsler

en: %s seconds
da: %s sekunder

en: Edit User
da: Rediger bruger

en: Use https
da: Brug https

en: Always use https when visiting the admin
da: Brug altid https i administrationen

en: User updated.
da: Bruger opdateret.

en: Personal Options
da: Personlige indstillinger

en: Visual Editor
da: Visuel editor

en: Disable the visual editor when writing
da: Deaktiver Visual Editor n&#229;r du skriver

en: Admin Color Scheme
da: Admin farveskema

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
da: Sl&#229; genvejstaster til kommentarmoderation til.

en: Display name publicly as
da: Vis navn offentligt som

en: Contact Info
da: Kontaktinformationer

en: About Yourself
da: Om dig

en: About the user
da: Om brugeren

en: Biographical Info
da: Biografisk info

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
da: Del lidt biografiske informationer om dig selv i din profil. Det er tilg&#230;ngeligt for andre.

en: Type your new password again.
da: Skriv dit kodeord igen.

en: Update Profile
da: Opdater profil

en: Update User
da: Opdater bruger

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: You can&#8217;t edit that user.
da: Du kan ikke redigere den bruger.

en: You can&#8217;t delete users.
da: Du kan ikke slette brugere.

en: There are no valid users selected for deletion.
da: Der er ikke valgt nogen gyldig bruger til at blive slettet.

en: New user created.
da: Ny bruger oprettet.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
da: Den nuv&#230;rende brugers rolle skal have rettigheder til at redigere.

en: Other user roles have been changed.
da: Anden brugers rolle er &#230;ndret.

en: You can&#8217;t delete the current user.
da: Du kan ikke slette den nuv&#230;rende bruger.

en: Other users have been deleted.
da: Anden bruger er slettet.

en: Change role to&hellip;
da: Skift rolle til&hellip;

en: Change
da: Skift

en: Inactive Widgets
da: Inaktive widgets

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
da: V&#230;lg b&#229;de sidebaren til denne widget og widgetens posision i den sidebar.

en: Position
da: Placering

en: Save Widget
da: Gem widget

en: Error while saving.
da: Fejl ved gem.

en: Error in displaying the widget settings form.
da: Fejl i visning af widget-indstillingerne.

en: Available Widgets
da: Tilg&#230;ngelige widgets

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
da: Tr&#230;k widgets hertil for at fjerne dem fra sidebaren, men beholde deres indstillinger.

en: Categories:
da: Kategorier:

en: User(s) already exists.
da: Brugeren/brugerne findes i forvejen.

en: Could not fully remove the theme %s.
da: Kunne ikke helt fjerne temaet %s.

en: Installing Theme: %s
da: Installerer temaet %s

en: No plugins found.
da: Ingen tilføjelser fundet.

en: Upgrading database&#8230;
da: Opgraderer database&#8230;

[ctx: link]
note: translators: add new links
en: Add New
da: Tilføj ny

en: Update Themes
da: Opdater temaer

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
da: Du forsøgte at redigere et indlæg, der ikke eksisterer. Måske er det blevet slettet?

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
da: Du kan ikke redigere dette indlæg, fordi det er i papirkurven. Gendan indlægget og prøv igen.

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
da: Oplys venligst følgende information. Og bare rolig, du kan altid ændre disse indstillinger senere.

[ctx: settings screen]
en: General
da: Generelt

en: [%s] Joining confirmation
da: [%s] Bekræftelse af tilmelding

en: Verifying the unpacked files&#8230;
da: Godkender de udpakkede filer&#8230;

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
da: Der er sent en invitations-mail til den nye bruger. Der skal klikkes på et godkendelseslink i denne mail før kontoen bliver oprettet.

en: Visit
da: Besøg

en: No users found.
da: Ingen brugere fundet.

en: Uploading Files
da: Uploads af filer

en: Sticky Post
da: Fastgjort indlæg

en: Multisite support is not enabled.
da: Multisite er ikke aktiveret.

en: MonsterID (Generated)
da: MonsterID (Generisk)

en: Network Deactivate
da: Deaktiver på netværk

en: Identicon (Generated)
da: Identicon (Generisk)

en: Wavatar (Generated)
da: Wavatar (Generisk)

en: Delete Users
da: Slet bruger

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du er ved at slette dette tema '%s'
      'Annuller' for at stoppe, 'Ok' for at slette.

en: first
da: første

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
da: Opdateringen kan ikke installeres, fordi WordPress %1$s kræver PHP version %2$s eller nyere og MySQL version %3$s eller nyere. Du bruger PHP version %4$s og MySQL version %5$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
da: Opdateringen kan ikke installeres, fordi WordPress %1$s kræver PHP version %2$s eller nyere. Du bruger version %3$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
da: Opdateringen kan ikke installeres, fordi WordPress %1$s kræver MySQL version %2$s eller nyere. Du bruger version %3$s.

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
da: Sammenlign ændringer af &#8220;%1$s&#8221;

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
da: Nogle problemer med databasen kunne ikke repareres. Kopier venligst f&#248;lgende liste af fejl til <a href="%s">WordPress supportfora</a> for at få mere hj&#230;lp.

en: Additional Capabilities
da: Yderligere rettigheder

en: Unknown post type.
da: Ukendt indholdstype.

en: New Password
da: Ny adgangskode

en: Embeds
da: Indlejringer

[ctx: Plugin Installer]
en: Featured
da: Udvalgte

en: Double-check your email address before continuing.
da: Double-check din e-mailadresse f&#248;r vi g&#229;r videre.

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
da: Denne e-mailadresse anvendes til administrative form&#229;l som notifikation om nye brugere.

en: Skip Confirmation Email
da: Spring over e-mailbekræftelse

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
da: Velkommen til WordPress. Dette er dit første indlæg. Ret eller slet det og begynd derefter at skrive!

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in both password fields.
da: <strong>FEJL</strong>: Skriv venligst det samme kodeord i begge kodeordsfelter.

en: Email me whenever
da: Send mig altid en e-mail, når

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be put in the trash. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
da: Når en kommentar indeholder et af følgende ord i dens indhold, navn, URL, e-mail eller IP, vil den blive smidt i Papirkurven. Et ord eller en IP pr. linje. Den matcher også på dele af ord, så &#8220;press&#8221; matcher også &#8220;WordPress&#8221;.

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
da: Når en kommentar indeholder et af disse ord i dens indhold, navn, URL, e-mail eller IP, vil den blive tilbageholdt i <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">bedømmelseskøen</a>. Et ord eller en IP pr. linje. Den matcher også på dele af ord, så &#8220;press&#8221; matcher også &#8220;WordPress&#8221;.

en: Post via email
da: Indlæg via e-mail

note: translators: WP_PLUGIN_DIR constant value
en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the %s directory and it will be automatically deactivated.
da: Hvis noget går galt med et plugin, og du ikke kan bruge WordPress, skal du slette eller omdøbe filen i mappen %s, så vil det automatisk blive deaktiveret.

note: translators: 1: plugin file 2: error message
en: The plugin %1$s has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %2$s
da: Pluginet %1$s blev <strong>deaktiveret</strong> på grund af en fejl: %2$s

en: Invalid item ID.
da: Ugyldigt element-ID.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an email address.
da: <strong>FEJL</strong>: Skriv venligst en e-mailadresse.

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their email address.
da: Du kan enten vise et generisk logo eller et logo, der genereres baseret på brugernes e-mailadresse, når de ikke har deres egen avatar.

en: Media file permanently deleted.
da: Mediefil slettet permanent.

en: Media file moved to the trash.
da: Mediefil flyttet til papirkurv.

en: Media file restored from the trash.
da: Mediefil genskabt fra papirkurven.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a password.
da: <strong>FEJL</strong>: Indtast venligst en adgangskode.

en: Sorry, you are not allowed to delete these items.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at slette disse elementer.

en: Sorry, you are not allowed to edit this attachment.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at redigere denne vedæftning.

en: Sorry, you are not allowed to edit this item.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at redigere dette element.

note: translators: 1, 2, 3: examples of random email addresses
en: To post to WordPress by email you must set up a secret email account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: %1$s, %2$s, %3$s.
da: For at skrive indlæg til WordPress via e-mail skal du oprette en hemmelig e-mailkonto med POP3-adgang. Alle e-mails sendt til denne adresse vil blive udgivet, så det er en god idé at holde denne adresse meget hemmelig. Her er tre tilfældige tekststrenge, du kan bruge: %1$s, %2$s, %3$s.

en: Bulk Actions
da: Massehandling:

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
da: Beskrivelsen vises ikke som standard, men nogle temaer viser den.

en: Permanently Delete Comment
da: Slet kommentar permanent

en: You are about to approve the following comment:
da: Du er ved at godkende f&#248;lgende kommentar:

en: Approve Comment
da: Godkend kommentar

en: Unknown action.
da: Ukendt handling.

en: Custom Header
da: Egen header

en: Save Changes
da: Gem &#230;ndringer

en: Choose an image from your computer:
da: V&#230;lg et billede fra din computer:

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
da: V&#230;lg den del af billedet, du vil bruge som header.

note: translators: %s: link name translators: %s: attachment title translators: %s: post title translators: %s: taxonomy term name
en: Edit &#8220;%s&#8221;
da: Rediger &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
da: Se &#8220;%s&#8221;

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: %s from now
da: %s fra nu

en: (Unattached)
da: (Ikke vedh&#230;ftet)

en: Attach
da: Vedh&#230;ft

note: translators: %s: number of comments approved
en: %s comment approved | %s comments approved
da[0]: %s kommentar godkendt
da[1]: %s kommentarer godkendt

note: translators: %s: number of comments marked as spam
en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
da[0]: %s kommentar markeret som spam.
da[1]: %s kommentarer markeret som spam.

note: translators: %s: number of comments restored from the spam
en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
da[0]: %s kommentar genskabt fra spam
da[1]: %s kommentarer genskabt fra spam

note: translators: %s: number of comments permanently deleted
en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
da[0]: %s kommentar slettet permanent
da[1]: %s kommentarer slettet permanent

en: Search Comments
da: S&#248;g kommentarer

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
da: Viser %s&#8211;%s af %s

en: Unapprove
da: Godkend ikke

en: Approve
da: Godkend

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Filter
da: Filtrer

en: Empty Spam
da: Tøm spam

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

en: Custom field updated.
da: Eget felt opdateret

en: Custom field deleted.
da: Felt slettet.

en: Post updated.
da: Indl&#230;g opdateret.

en: Post saved.
da: Indl&#230;g gemt.

en: Send Trackbacks
da: Send trackbacks

en: Custom Fields
da: Egne felter

en: Discussion
da: Diskussion

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
da: Sidst redigeret af %1$s den %2$s kl. %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
da: Sidst redigeret den %1$s kl. %2$s

en: Update Comment
da: Opdater kommentar

en: Name:
da: Navn:

en: Email:
da: E-mail:

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
da: <a href="%s">Links</a> / Rediger link

en: Update Link
da: Opdater link

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
da: <a href="%s">Links</a> / Tilf&#248;j link

en: Link added.
da: Link tilf&#248;jet.

en: Example: Nifty blogging software
da: Eksempel: Nifty bloggingsoftware

en: Web Address
da: Web-adresse

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
da: Eksempel: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; glem ikke <code>http://</code>

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
da: Dette vises hvis en person holder musemark&#248;ren over et link i din blogroll eller eventuelt under linket.

[ctx: column name]
en: Comment
da: Kommentar

en: %s post updated. | %s posts updated.
da[0]: %s indl&#230;g opdateret.
da[1]: %s indl&#230;g opdateret.

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

en: Excerpt View
da: Uddragsvisning

en: Export
da: Eksporter

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
da: N&#229;r du klikker p&#229; knappen nedenfor, vil WordPress lave en XML-fil, du kan gemme p&#229; din computer.

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
da: Dette format, som vi kalder WordPress eXtended RSS eller WXR, vil indeholde dine indl&#230;g, sider, kommentarer, egne felter, kategorier og tags.

en: Download Export File
da: Download eksportfil

en: No importers are available.
da: Der er ingen tilg&#230;ngelige importere.

en: Continue
da: Forts&#230;t

en: Posts
da: Indl&#230;g

en: Movable Type and TypePad
da: Movable Type og Typepad

en: Could not update link in the database
da: Kunne ikke opdatere link i databasen

en: Could not insert link into the database
da: Kunne ikke inds&#230;tte link i databasen

note: translators: %s: directory name
en: Changing to %s
da: Skifter til %s

note: translators: %s: directory name
en: Found %s
da: Fandt %s

en: The ftp PHP extension is not available
da: Ftp-PHP-udvidelsen er ikke tilg&#230;ngelig

en: FTP hostname is required
da: FTP-v&#230;rtsnavn er p&#229;kr&#230;vet

en: FTP username is required
da: FTP-brugernavn er p&#229;kr&#230;vet

en: FTP password is required
da: FTP-kodeord er p&#229;kr&#230;vet

note: translators: %s: username
en: Username/Password incorrect for %s
da: Brugernavn/Adgangskode passer ikke for %s

en: The ssh2 PHP extension is not available
da: ssh2 PHP-udvidelsen er ikke tilg&#230;ngelig

en: SSH2 hostname is required
da: SSH2-v&#230;rtsnavn er p&#229;kr&#230;vet

en: SSH2 username is required
da: SSH2-brugernavn er p&#229;kr&#230;vet

en: SSH2 password is required
da: SSH2-kodeord er p&#229;kr&#230;vet

note: translators: %s: username
en: Public and Private keys incorrect for %s
da: Offentlige og private n&#248;gle ukorrekte for %s

note: translators: %s: command
en: Unable to perform command: %s
da: Kan ikke udf&#248;re kommandoen: %s

en: Could not access filesystem.
da: Kunne ikke f&#229; adgang til filsystem.

en: Unable to locate WordPress root directory.
da: Kunne ikke finde WordPress' rodmappe.

en: Unable to locate WordPress content directory (wp-content).
da: Kan ikke finde WordPress-indholdsmappen (wp-content).

en: Unable to locate WordPress plugin directory.
da: Kan ikke finde WordPress-pluginmappen.

note: translators: %s: directory name
en: Unable to locate needed folder (%s).
da: Kunne ikke finde den n&#248;dvendige mappe (%s).

en: Download failed.
da: Download mislykkedes.

en: Destination folder already exists.
da: Destinationsmappen eksisterer allerede.

en: Could not create directory.
da: Kunne ikke oprette mappe.

en: The plugin is at the latest version.
da: Pluginet er den seneste version.

en: Could not remove the old plugin.
da: Kunne ikke fjerne det gamle plugin.

en: Install package not available.
da: Installationspakke ikke tilg&#230;ngelig.

en: The theme is at the latest version.
da: Temaet er den nyeste version.

en: Could not remove the old theme.
da: Kunne ikke fjerne det gamle tema.

en: WordPress is at the latest version.
da: WordPress er nu seneste version

en: Could not copy files.
da: Kunne ikke kopiere filer.

en: Activate Plugin
da: Aktiver plugin

en: Return to Plugins page
da: Tilbage til plugins-side

en: Return to Plugin Installer
da: Tilbage til plugin-installeringen

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
da: Installerede temaet <strong>%1$s %2$s</strong>.

en: Activate &#8220;%s&#8221;
da: Aktiver &#8220;%s&#8221;

en: Return to Theme Installer
da: Tilbage til tema-installeringen

en: Return to Themes page
da: Tilbage til temasiden

en: Please select a file
da: V&#230;lg venligst en fil

en: The uploaded file could not be moved to %s.
da: Den uploadede fil kunne ikke flyttes til %s.

en: Right Now
da: Lige nu

en: Other WordPress News
da: Andre WordPress-nyheder

en: View all
da: Vis alle

en: Configure
da: Indstil

en: Comment
da: Kommentar

en: Press This
da: Press det

en: Approve this comment
da: Godkend kommentar

en: Unapprove this comment
da: Godkend ikke

en: Reply to this comment
da: Besvar denne kommentar

en: Mark this comment as spam
da: Marker kommentar som spam

en: Move this comment to the Trash
da: Flyt denne kommentar til papirkurven

en: [Pending]
da: [Afventer]

en: Loading&#8230;
da: Henter&#8230;

en: This widget requires JavaScript.
da: Denne widget kr&#230;ver JavaScript.

en: Main Index Template
da: Index

en: Category Template
da: Kategorier

en: Page Template
da: Side

en: Search Form
da: S&#248;geformular

en: Single Post
da: Enkelt indl&#230;g

en: 404 Template
da: 404-skabelon

en: Links Template
da: Linksskabelon

en: Theme Functions
da: Temafunktioner

en: Attachment Template
da: Vedh&#230;ftet fil-skabelon

en: Image Attachment Template
da: Skabelon til vedh&#230;ftet billede

en: Video Attachment Template
da: Skabelon til vedh&#230;ftet video

en: Audio Attachment Template
da: Skabelon til vedh&#230;ftet lyd

en: Application Attachment Template
da: Skabelon til vedh&#230;ftet applikation

en: my-hacks.php (legacy hacks support)
da: my-hacks.php (st&#248;tte for gamle hacks)

en: .htaccess (for rewrite rules )
da: .htaccess (for mod_rewrite-regler)

en: Comments Template
da: Kommentarer

en: Popup Comments Template
da: Popup-kommentarer

en: The uploaded file was only partially uploaded.
da: Den uploadede fil blev kun delvist uploadet.

en: No file was uploaded.
da: Ingen fil blev uploadet.

en: Missing a temporary folder.
da: Der mangler en midlertidig mappe.

en: Failed to write file to disk.
da: Kunne ikke skrive til disken.

en: File upload stopped by extension.
da: Fil-upload stoppet af udvidelse.

en: Invalid form submission.
da: Ugyldig formularindstilling

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
da: Filen er tom. Upload venligst noget mere indholdsrigt. Fejlen kan ogs&#229; skyldes at uploads er sl&#229;et fra i din php.ini eller fordi post_max_size er mindre end upload_max_filesize i php.ini.

en: Specified file failed upload test.
da: Den valgte fil kunne ikke uploades.

en: Connection Information
da: Forbindelsesinformation

en: Hostname
da: V&#230;rtsnavn

en: Public Key:
da: Offentlig n&#248;gle:

en: Private Key:
da: Privat n&#248;gle:

en: Connection Type
da: Forbindelsestype:

en: Proceed
da: Forts&#230;t

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
da: Billeddata findes ikke. Gen-upload billedet.

en: Crop
da: Beskær

en: Rotate counter-clockwise
da: Roter mod uret

en: Rotate clockwise
da: Roter med uret

en: Flip vertically
da: Flip vertikalt

en: Flip horizontally
da: Flip horisontalt

en: Scale Image
da: Skalér billede

en: Original dimensions %s
da: Oprindeligt størrelsesforhold %s

en: Restore Original Image
da: Genskab oprindeligt billede

en: Discard any changes and restore the original image.
da: Slet alle ændringer og genskab det originale billede.

en: Restore image
da: Genskab billede

en: Image Crop
da: Billedbeskæring

en: Crop Aspect Ratio
da: Størrelsesforhold ved beskæring

en: Crop Selection
da: Beskær det valgte

en: Aspect ratio:
da: Størrelsesforhold:

en: Selection:
da: Valgt:

en: Thumbnail Settings
da: Thumbnail-indstillinger

en: Current thumbnail
da: Nuv&#230;rende thumbnail

en: Apply changes to:
da: Lav ændringer for:

en: All image sizes
da: Alle billedst&#248;rrelser

en: All sizes except thumbnail
da: Alle andre end thumbnail

en: Cannot load image metadata.
da: Kan ikke hente billedets metadata.

en: Cannot save image metadata.
da: Kan ikke gemme billedets metadata.

en: Image metadata is inconsistent.
da: Billedets metadata er uoverensstemmende.

en: Image restored successfully.
da: Billede genskabt.

en: Unable to create new image.
da: Kunne ikke oprette nyt billede.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
da: Der opstod en fejl ved billedskalering. Genindl&#230;s siden og pr&#248;v igen.

en: Nothing to save, the image has not changed.
da: Intet at gemme, billedet er ikke blveet ændret.

en: Unable to save the image.
da: Kunne ikke gemme billedet.

en: Image saved
da: Billede gemt

en: From Computer
da: Fra Computer

en: From URL
da: Fra URL

en: Gallery
da: Galleri

en: Gallery (%s)
da: Galleri (%s)

en: File URL
da: Fil-URL

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
da: Alternativ tekst til billedet, fx &#8220;Mona Lisa&#8221;

en: Empty Title filled from filename.
da: Manglende titel udfyldt ud fra filnavn.

en: Order
da: R&#230;kkef&#248;lge

en: Location of the uploaded file.
da: Sted hvor du kan finde den uploadede fil.

en: Upload date:
da: Upload-dato.

en: Insert into Post
da: Inds&#230;t i indl&#230;g

en: Add media files from your computer
da: Tilf&#248;j mediefiler fra din computer

en: Save all changes
da: Gem alle &#230;ndringer

en: All Tabs:
da: Alle faneblade:

en: Sort Order:
da: Sorteringsr&#230;kkef&#248;lge:

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Link thumbnails to:
da: Link thumbnails til:

en: Image File
da: Billedfil

en: Order images by:
da: Sorter billeder efter:

en: Menu order
da: Menur&#230;kkef&#248;lge

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: Random
da: Tilf&#230;ldig

en: Order:
da: Sorter:

en: Gallery columns:
da: Galleri-kolonner:

en: Update gallery settings
da: Opdater galleri-indstillinger

en: All Types
da: Alle Typer

en: Image Caption
da: Billedtekst

en: Link Image To:
da: Link billede til:

en: Link to image
da: Link til billede

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
da: Linktekst, fx &#8220;Artikel om Blekingegadebanden (PDF)&#8221;

en: Preview Changes
da: Preview &#230;ndringer

en: Visibility:
da: Synlighed:

en: Password protected
da: Kodeordsbeskyttet

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
da: Planlagt til: <b>%1$s</b>

en: Published on: <b>%1$s</b>
da: Udgivet: <b>%1$s</b>

en: Publish <b>immediately</b>
da: Udgiv <b>med det samme</b>

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
da: Planl&#230;g til: <b>%1$s</b>

en: Publish on: <b>%1$s</b>
da: Udgiv: <b>%1$s</b>

en: Most Used
da: Mest brugte

en: + Add New Category
da: + Tilf&#248;j kategori

en: New category name
da: Nyt kategorinavn

en: Already pinged:
da: Allerede pinget:

en: Send trackbacks to:
da: Send trackbacks til:

en: Separate multiple URLs with spaces
da: Adskil flere URL'er med mellemrum

en: Show comments
da: Vis kommentarer

en: Parent
da: For&#230;lder

en: Main Page (no parent)
da: Forside (ingen for&#230;lder)

en: Default Template
da: Standardskabelon

en: Visit Link
da: Bes&#248;g link

en: Keep this link private
da: Lad dette link v&#230;re privat

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du er ved at slette dette link '%s'
      'Annuller' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: Choose the target frame for your link.
da: V&#230;lg hvor linket skal &#229;bnes.

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: identity
da: identitet

en: another web address of mine
da: en anden af mine webadresser

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: friendship
da: venskab

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: contact
da: kontakt

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: acquaintance
da: bekendt

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: friend
da: ven

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: none
da: ingen

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: physical
da: fysisk

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: met
da: m&#248;dt

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: professional
da: arbejde

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: co-worker
da: medarbejder

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: colleague
da: kollega

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: geographical
da: geografisk

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: neighbor
da: nabo

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: family
da: familie

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: child
da: barn

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: kin
da: familie

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: parent
da: for&#230;lder

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: sibling
da: s&#248;skende

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: spouse
da: &#230;gtef&#230;lle

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: romantic
da: romantisk

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: crush
da: forelskelse

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: sweetheart
da: elskling

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
da: Hvis du linker til en person, kan du specificere jeres forhold ved at bruge formularen ovenfor. Hvis du vil l&#230;re mere om id&#233;en, kan du tjekke <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a> ud.

en: RSS Address
da: RSS-adresse

en: Notes
da: Noter

en: Rating
da: Karakter

en: (Leave at 0 for no rating.)
da: (Lad blive p&#229; 0 for ingen karakter.)

en: Popular tags
da: Popul&#230;re tags

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
da: Du kan ogs&#229; lede efter plugins ved at se p&#229; de mest popul&#230;re tags:

en: Search Plugins
da: S&#248;g plugins

en: Plugin zip file
da: Plugin-zipfil

en: No plugins match your request.
da: Ingen plugins at vise

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
da[0]: (baseret p&#229; %s vurdering)
da[1]: (baseret p&#229; %s vurderinger)

en: Plugin Install
da: Plugin-installation

en: Install Update Now
da: Installer opdatering nu

note: translators: %s: Plugin version
en: Newer Version (%s) Installed
da: Nyere version (%s) installeret

en: Latest Version Installed
da: Nyeste version installeret

en: Last Updated:
da: Sidst opdateret:

en: Requires WordPress Version:
da: Kr&#230;ver WordPress version:

en: Compatible up to:
da: Kompatibel op til:

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
da: WordPress.org pluginside &#187;

en: Average Rating
da: Gennemsnitskarakter:

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette plugin er <strong>ikke blevet testet</strong> med den nuv&#230;rende version af WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette plugin er <strong>ikke markeret som kompatibelt</strong> med din version af WordPress.

en: One of the plugins is invalid.
da: Et af disse plugins er ugyldigt.

en: Invalid plugin path.
da: Ugyldig pluginsti.

en: Plugin file does not exist.
da: Pluginfilen eksisterer ikke

en: The plugin does not have a valid header.
da: Pluginet har ikke en gyldig header.

en: Permalink:
da: Permanent link:

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Editor
da: Redakt&#248;r

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Author
da: Forfatter

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Contributor
da: Bidragyder

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Subscriber
da: Abonnent

en: Quick&nbsp;Edit
da: Lynrediger

en: Quick Edit
da: Lynrediger

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: File
da: Fil

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Date
da: Dato

en: Relationship
da: Relation

en: Visible
da: Synlig

note: translators: Between password field and private checkbox on post quick edit interface
en: &ndash;OR&ndash;
da: &ndash;ELLER&ndash;

en: Allow
da: Tillad

en: Do not allow
da: Tillad ikke

en: Allow Comments
da: Tillad kommentarer

en: Allow Pings
da: Tillad pings

en: Missed schedule
da: Missede planlagt indl&#230;g

en: Last Modified
da: Sidst &#230;ndret

en: Reply to Comment
da: Besvar kommentar

en: Submit Reply
da: Send svar

en: Comment by %s moved to the trash.
da: Kommentar af %s flyttet til papirkurven.

en: Comment by %s marked as spam.
da: Kommentar af %s markeret som spam.

en: Value
da: V&#230;rdi

en: Key
da: N&#248;gle

en: Enter new
da: Skriv ny

en: Add Custom Field
da: Tilf&#248;j Eget Felt

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
da: F&#248;r du kan uploade din importeringsfil, skal du rette f&#248;lgende fejl:

en: Choose a file from your computer:
da: V&#230;lg en fil fra din computer:

en: Maximum size: %s
da: Maksimumst&#248;rrelse: %s

en: Upload file and import
da: Upload fil og importer

en: Install Themes
da: Installer temaer

en: Enable accessibility mode
da: Sl&#229; tilg&#230;ngelighedstilstand til

en: Disable accessibility mode
da: Sl&#229; tilg&#230;ngelighedstilstand fra

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: date
da: kæreste

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
da: <code>_none</code> &mdash; samme vindue eller faneblad.

en: No comments found.
da: Ingen kommentarer fundet.

en: Page updated.
da: Side opdateret.

en: Custom Background
da: Tilpasset baggrund

en: Auto Draft
da: Automatisk kladde

en: Image Address
da: Billedadresse

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: co-resident
da: sambo

en: Item deleted.
da: Enhed slettet.

en: Item updated.
da: Enhed opdateret.

en: Installing the latest version&#8230;
da: Installerer den seneste version&#8230;

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
da: Deaktiver vedligeholdelsestilstand&#8230;

en: The plugin generated unexpected output.
da: Dette plugin genererede et uventet output.

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
da: Kunne ikke fuldstændigt fjerne plugin(s) %s.

note: translators: site tagline
en: Just another WordPress site
da: Endnu en WordPress-blog

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
da: Header opdateret. <a href="%s">Bes&#248;g din side</a> for at se hvordan det ser ud.

en: Installing the plugin&#8230;
da: Installerer plugin&#8230;

en: Installing the theme&#8230;
da: Installerer temaet&#8230;

en: Could not create Temporary file.
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil.

en: Could not copy file.
da: Filen kunne ikke kopieres.

en: Empty archive.
da: Tomt arkiv.

en: Add New Custom Field:
da: Tilføj nyt felt.

en: Item added.
da: Emne tilføjet.

en: Item not added.
da: Emne ikke tilføjet.

en: Items deleted.
da: Emner slettet.

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Mit <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Mine <span class="count">(%s)</span>

en: Filesystem error.
da: Fejl i filsystemet.

en: Incompatible Archive.
da: Inkompatibel pakke.

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
da: Aktiverer vedligeholdelsestilstand&#8230;

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
da: Henter opdatering fra <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
da: Pakker opdateringen ud&#8230;

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
da: Fjerner den gamle version af pluginet&#8230;

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
da: Henter installeringspakke fra <span class="code">%s</span>&#8230;

note: translators: site tagline
en: Just another %s site
da: Endnu en %s-side

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
da: Advarsel! DNS jokertegn er muligvis ikke korrekt indstillet!

[ctx: column name]
note: translators: manage posts column name
en: Title
da: Titel

en: Bulk Edit
da: Masserediger

en: &mdash; No Change &mdash;
da: &mdash; Ingen ændringer &mdash;

en: Image Processing Error
da: Fejl i læsning af billede

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
da: <code>_blank</code> &mdash; nyt vindue eller faneblad.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
da: <code>_top</code> &mdash; nuværende vindue eller faneblad, uden rammer.

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
da: Hvis du har et plugin i .zip-format, kan du installere det ved at uploade det her.

en: Invalid URL Provided.
da: Ugyldig URL

en: Could not retrieve file from archive.
da: Kunne ikke hente filen.

en: Could not extract file from archive.
da: Kunne ikke udpakke filen.

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
da: Tidligere redigerede kopier af dette billede vil ikke blive slettet.

en: The name is how it appears on your site.
da: Navnet er hvordan det vises p&#229; din side.

en: Unpacking the package&#8230;
da: Udpakker pakken&#8230;

en: Plugin install failed.
da: Installation af plugin mislykkedes.

en: Plugin installed successfully.
da: Plugin blev installeret.

en: Removing the old version of the theme&#8230;
da: Fjerner den gamle version af temaet&#8230;

en: Theme install failed.
da: Temainstallering mislykkedes.

en: Theme installed successfully.
da: Tema installeret.

en: Manage Themes
da: Håndter temaer

en: Sticky
da: Fastgjort

en: Not Sticky
da: Ikke-fastgjort

en: Make this post sticky
da: Fastgør dette indlæg

en: Change Permalinks
da: Rediger permalinks

en: Stick this post to the front page
da: Fastgør dette indl&#230;g til forsiden

en: Slug
da: Kort titel

en: Popup Comments
da: Popup-kommentarer

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
da: En &#8220;kort titel&#8221; er den url-venlige udgave af navnet. Det er normalt skrevet med sm&#229; bogstaver og indeholder kun bogstaver, tal og bindestreger.

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
da: Kategorier kan, i modsætning til tags, være hierarkiske. Du kan fx have kategorien Jazz og under den underkategorierer for Bebop og Big Band. Helt valgfrit.

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
da: Baggrund opdateret. <a href="%s">Besøg dit websted</a> for at se, hvordan det ser ud.

note: translators: %s: WordPress version
en: %s or higher
da: %s eller nyere

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
da: Installerede pluginet <strong>%s %s</strong>.

en: Submit for Review
da: Send til gennemlæsning

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to FTP Server %s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til FTP-serveren %s

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to SSH2 Server %s
da: Kunne ikke forbinde til SSH2-serveren %s

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Page restored to revision from %s.
da: Side gendannet til revisionen fra %s.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Post restored to revision from %s.
da: Indlæg gendannet til revision fra %s.

en: Authentication Keys
da: Bekræftelsesnøgler

en: Visit site
da: Besøg websted

note: translators: 1: comment author, 2: post link, 3: notification if the comment is pending
en: From %1$s on %2$s %3$s
da: Fra %1$s til %2$s %3$s

en: Invalid data provided.
da: Ugyldig data angivet.

en: Sorry, you are not allowed to edit pages as this user.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at redigere sider som denne bruger.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts as this user.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at redigere indlæg som denne bruger.

en: Sorry, you are not allowed to delete this item.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at slette dette element.

en: Comment %d does not exist
da: Kommentaren %d eksisterer ikke

en: You did not enter a category name.
da: Du skrev ikke et navn p&#229; kategorien.

en: Please provide a custom field value.
da: Angiv venligst en v&#230;rdi.

note: translators: draft saved date format, see https://secure.php.net/date
en: g:i:s a
da: H:i

en: Someone
da: En eller anden

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
da: Gem er sl&#229;et fra: %s redigerer lige nu siden.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
da: Gem er sl&#229;et fra: %s redigerer lige nu indl&#230;gget.

en: Date
da: Dato

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Invalid plugin page
da: Ugyldig plugin side

en: Cannot load %s.
da: Kan ikke hente %s.

en: Import
da: Importer

en: Edit Comment
da: Rediger kommentar

en: Go back
da: Tilbage

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
da: Denne kommentar er i papirkurven. Flyt den fra papirkurven, hvis du vil redigere den.

en: You are about to mark the following comment as spam:
da: Du er ved at markere f&#248;lgende kommentar som spam:

en: You are about to move the following comment to the Trash:
da: Du er ved at flytte f&#248;lgende kommentar til papirkurven:

en: You are about to delete the following comment:
da: Du er ved at slette f&#248;lgende kommentar:

note: translators: %s: date and time
en: Draft saved at %s.
da: Kladde gemt %s.

en: Item not updated.
da: Enheden blev ikke opdateret.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments on this post.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at redigere kommentarer til dette indlæg.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
da: Du skal desværre være logget ind for at skrive en kommentar.
